کد خبر : 22712 / /
/

به‌طور کلی تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمان ابتلا بیماری نه تنها تاثیری ندارد بلکه می‌تواند با عوارضی هم همراه باشد.

زمان مناسب برای تزریق واکسن آنفلوآنزا نیمه دوم شهریور است، اما اگر تاکنون برای تزریق واکسن اقدام نکرده‌اید در پاییز و زمستان هم می‌توانید تزریق واکسن را انجام دهید.

به‌طور کلی تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمان ابتلا بیماری نه تنها تاثیری ندارد بلکه می‌تواند با عوارضی هم همراه باشد.

به نقل از ایسنا، یک متخصص عفونی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا نیمه دوم شهریور هر سال است، گفت: اما در مجموع در پاییز و اوایل زمستان هم اگر این واکسن تزریق شود، خوب است.

بهزاد مهدویان افزود: تزریق واکسن این بیماری به‌صورت ویژه برای گروه‌های پرخطر مورد تأکید است که از جمله این گروه‌ها می‌توان به کودکان شش ماهه تا پنج ساله، سالمندان بالای ۶۵سال، زنان باردار و مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای قلبی، ریوی و کلیوی اشاره کرد.

مهدویان خاطرنشان کرد: تزریق واکسن به‌معنی پیشگیری ۱۰۰درصدی از ابتلا به آنفلوآنزا نیست و افراد ایمنی ۷۵ تا ۸۰درصدی پیدا می‌کنند و در صورت ابتلا علائم آنها خفیف است.

وی در خصوص زمان تزریق واکسن برای مبتلایان آنفلوآنزا نیز گفت: بسیاری افراد هنگامی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند یاد تزریق واکسن می‌افتند، به‌ویژه والدین که با ابتلای فرزندشان به اهمیت تزریق واکسن پی می‌برند، اما در شرایط ابتلا به بیماری توصیه اکید بر عدم تزریق واکسن آنفلوآنزاست.

 

تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمان بیماری

این متخصص عفونی افزود: تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمان ابتلا به بیماری نه تنها تأثیری ندارد، بلکه می‌تواند با عوارضی همراه باشد، بنابراین افراد باید در زمان ابتلا به آنفلوآنزا از تزریق واکسن این بیماری خودداری کنند.

بهزاد مهدویان گفت: این افراد باید تا زمان بهبودی کامل و رفع تمام علائم بیماری صبر کرده و پس از گذشت ۱۰روز تا دو هفته از اتمام علائم بیماری، برای تزریق واکسن اقدام کنند.

مهدویان خاطرنشان کرد: البته در خصوص آنفلوآنزا در صورت ابتلای افراد یک ایمنی در بدن ایجاد شده و فرد تا چند ماه در برابر ابتلای مجدد و شدید بیماری تا حدی مصون می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این پاسخ ایمنی بدن در مورد شیوع غالب ویروس آنفلوآنزا در همان سال است و در سال بعد با شیوع سویه دیگر ویروس، پاسخ ایمنی بدن و حتی واکسن آنفلوآنزا کاربردی نداشته و باید واکسن جدید در همان سال تزریق شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: در مجموع افراد مبتلا و افرادی که به تازگی آنفلوآنزا گرفته‌اند، نباید واکسن تزریق کنند و باید اجازه دهند حداقل دو هفته از بهبودی کامل آنها بگذرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.