کد خبر : 23006 / /
/

ا توجه به نامگذاری امسال به سال حمایت از شرکت های دانش بنیان، در کنار پانل‌های مختلف تخصصی و فوق تخصصی کودکان، پانلی با موضوعات محصولات دانش بنیان در کنگره امسال قرارداده شده و به همین جهت نام کنگره امسال اورژانس ها و بیماری های شایع کودکان با رویکرد به محصولات دانش بنیان در امور طب کودکان انتخاب شده است.

 دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان با اشاره به شیوع گسترده آنفولانزا در میان اقشار جامعه به خصوص کودکان، گفت: مصرف آسپرین برای کاهش تب در زمان ابتلا به آنفولانزا خطر سندروم ری را افزایش میدهد و باعث آسیب شدید کبدی و به دنبال آن مغزی خواهد شد، به همین سبب این دارو در کودکانی که دچار بیماری تنفسی هستند ترجیحا نباید استفاده شود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیمارستان کودکان مفید، دکتر خسرو رحمانی فوق تخصص روماتولوژی کودکان و دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس ها و بیماری های شایع کودکان با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای ۳۰ آبان الی ۴ آذر در مرکز همایش های بیمارستان مفید، اظهار داشت: این رویداد هر ساله توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با هدف آشنایی هرچه بیشتر پزشکان مرتبط با رشته کودکان با اورژانس ها و بیماری های شایع در کودکان است.

وی گفت: با توجه به نامگذاری امسال به سال حمایت از شرکت های دانش بنیان، در کنار پانل‌های مختلف تخصصی و فوق تخصصی کودکان، پانلی با موضوعات محصولات دانش بنیان در کنگره امسال قرارداده شده و به همین جهت نام کنگره امسال اورژانس ها و بیماری های شایع کودکان با رویکرد به محصولات دانش بنیان در امور طب کودکان انتخاب شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع گسترده آنفولانزا در میان اقشار جامعه به خصوص کودکان و علل اصلی آن گفت: ۲ سال دوری کودکان از مدرسه در زمان اپیدمی کرونا و تحصیل به صورت مجازی باعث شد تا آنها مواجعه با یکدیگر نداشته و از ویروس های بیماری زا در امان باشند و طبیعتا ایمنی کافی برای مقابله با این ویروس ها ندارند، و به همین علت احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی و تنفسی فوقانی از جمله آنفولانزا در آنها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: آنفولانزا دارای عوارض کوتاه مدت بوده و عوارض بلند مدت آن بسیار نادر است، البته آنفولانزا دارای یک دوره ۷ تا ۱۰ روزه است که تب، درد عضلات و علائم تنفسی مثل آبریزش بینی و سرفه ایجاد می کند، که در صورت عدم درمان ، استراحت و مصرف مایعات کافی امکان اضافه شدن عفونت های دیگر به این بیماری هست، که منجر به عوارضی مثل سینوزیت، ذات الریه و ... در کودک خواهد شد.

رحمانی با اشاره به منع استفاده آسپرین برای تب ناشی از آنفولانزا در کودکان، بیان داشت: مصرف آسپرین برای کاهش تب در زمان ابتلا به آنفولانزا خطر سندروم ری را افزایش میدهد و باعث آسیب شدید کبدی و به دنبال آن مغزی خواهد شد، به همین سبب این دارو در کودکانی که دچار بیماری تنفسی هستند ترجیحا نباید استفاده شود.

دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان تزریق واکسن آنفولانزا را بسیار موثر دانست و اضافه کرد: در کودکانی که به آنفولانزا مبتلا نشدند بهتر است در صورت دسترسی، واکسن آنفولانزا تزریق شود و کودکانی که مبتلا شدن بعد از بهبودی حتما واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، به این جهت که واکسن فوق از ۴ نوع ویروس شایع آنفولانزا جلوگیری می کند در حالی که شخص مبتلا به آنفولانزا فقط در مقابل یک نوع ویروس آن ایمن خواهد شد و این نیاز به تزریق واکسن بعداز بهبودی را اهمیت میدهد.

هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان در روزهای ۳۰ آبان الی ۴ آذر در مرکز همایش های بیمارستان مفید تهران برگزار می شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.