کد خبر : 23197 / /
/

یکی از معروف ترین نوع موشک های هایپر سونیک که روسها در اختیار دارند موشک کنیژال است. موشکی که قابلیت شلیک از هواپیمای جنگی را هم دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، این روزها بحث داغ صنایع نظامی ، تکنولوژی پیشرفته با سرعت بالای هایپر سونیک است. موشک هایی که کشورهای چین ، آمریکا و روسیه سه ابرقدرت دنیا دارند و حالا ایران توانسته به توانایی ساخت آنها دست یابد.

یکی از معروف ترین نوع موشک های هایپر سونیک که روسها در اختیار دارند موشک کنیژال است. موشکی که قابلیت شلیک از هواپیمای جنگی را هم دارد.

یعنی نیاز به شلیک از پایگاه زمینی ندارد. یک قابلیت دور برد برای ارتش روسیه . کینژال در صورت پرتاب از جنگنده میگ ۳۱ به برد ۲۰۰۰ کیلومتر و در صورت شلیک از بمب‌افکن توپولف تی‌یو ۲۲ به برد ۳۰۰۰ کیلومتری می‌رسد. تصویر زیر لحظه پرتاب یک موشک کینژال نصب شده روی جنگنده رهگیر میگ‌ ۳۱ را نشان می‌دهد.

طراحی کلی کینژال همان فناوری موشک بالستیک پیشرفته اسکندر است که در بخش هدایت برای حرکت با سرعت سوپرسونیک دچار تغییراتی شده است.

این موشک با وزن بالا و سر جنگی ۵۰۰ کیلوگرمی با سرعت ۱۲ ماخ به هدف می‌خورد. انرژی جنبشی حاصل از این برخورد چیزی حدود ۱۷ گیگاژول (معادل انفجار ۴ تن تی‌ان‌تی) خواهد بود.

کینژال علاوه بر سر جنگی متعارف می‌تواند به کلاهک هسته‌ای مجهز شود.

بر اساس ادعای روسیه کینژال می‌تواند اهداف متحرک را هدف قرار دهد و به عنوان سلاحی ضدکشتی به کار رود. از این رو برخی کارشناسان به این موشک لقب «قاتل سوپرکریر (ناو هواپیمابر)» داده‌اند.

این موشک به جای استفاده از فناوری‌های متداول هایپرسونیک چون موتور اسکرم‌جت و گلایدر هایپرسونیک، از تکنولوژی کلاسیک موشک‌های بالستیک بهره برده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.