کد خبر : 23334 / /
/

دنیای سیاست در روز گذشته با حواشی زیادی رو به رو بود. از یک سو صحن مجلس بار دیگر شاهد انتقادات و کنایه های قالیباف به دولتمردان بود و از سوی دیگر سعید جلیلی از توافق هسته ای برجام انتقاد کرد.

 

اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است؛ از واکنش ها به حمله موشکی سپاه تا جدال قالیباف با وزیر ارتباطات.

دنیای سیاست در روز گذشته با حواشی زیادی رو به رو بود. از یک سو صحن مجلس بار دیگر شاهد انتقادات و کنایه های قالیباف به دولتمردان بود و از سوی دیگر سعید جلیلی از توافق هسته ای برجام انتقاد کرد. 

واکنش ها به حمله موشکی سپاه به مقر تروریست ها، تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و ... از دیگر خبرهای مهم 24 ساعته گذشته بودند که در این «بسته خبری اقتصادنیوز» به آنان اشاره شده است. 

جدال بر سر فیلترینگ زیر سقف بهارستان

روز گذشته، حضور عیسی زارع پور، در ساختمان هرمی شکل بهارستان حسابی جنجالی شد تا علاوه بر انتقادات درباره فضای مجازی فیلتر شده، رئیس مجلس هم زبان به کنایه و انتقاد بگشاید.

زارع پور، وزیر ارتباطات با اشاره به حضور مردم در پلفترم های داخلی گفت:« هر روز افراد جامعه در حال پیوستن به پلتفرم‌های داخلی هستند، به گونه‌ای که در یک روز شاهد پیوستن ۱۷ میلیون کاربر به پلتفرم داخلی بوده‌ایم و برای اولین بار است که ترافیک تولید داخل بیش از دو برابر شده است.»

محمد باقر قالیباف هم که این روزها مخالفتش با فیلترینگ به یکی از مهم ترین موضوعات رسانه ‌ای تبدیل شده است، در واکنش به اظهارات زارع پور گفت:«انتقال از یک پلتفرم خارجی به داخلی به صورت دستوری امکان پذیر نیست. این اقدام باید به صورت یک کوچ توأم با تسهیل گری صورت بگیرد. به نوعی که انگیزه لازم برای این انتقال فراهم شود.»

اما، گویی مخالفت قالیباف با فیلترینگ به مذاق تندروهای مجلس که این روزها دنبال طرح جرم‌انگاری فعالیت در فضای مجازی  هستند، خوش نیامده که بار دیگر پای پرونده سیسمونی گیت را به میان آوردند. چنانچه که بیژن نوباوه، نماینده مردم تهران در مجلس، از شکایت قالیباف از وی خبر داد. این درحالی است که سعید آجرلو،  فعال سیاسی نزدیک به قالیباف گفت:« آقای نوباوه، اتهام جعل به آقای قالیباف وارد کرده‌اند و در همین ارتباط رئیس مجلس از وی شکایت کرده است و این شکایت حاوی موضوع دیگری نیست.»

کنایه سعید جلیلی به برجام

سعید جلیلی در روزهای اخیر دوباره فعال شده آست و برخی گمانه زنی ها درباره او حکایت از آن دارد که حامیان و همفکرانش تلاش دارند جای علی شمخانی در دبیری شورای عالی امنیت را به جلیلی بدهند. او در جمع اساتید دانشگاه‌های خراسان جنوبی گفت:« در گذشته گفتند که با توافق هسته‌ای همه مشکلات حل می‌شود اما در عمل رشد اقتصادی که باید هشت درصد می‌شد، منفی هشت شد.»

او همچنین تاکید کرد که هر دانشگاه ما باید به یک دولت در سایه تبدیل شود، با توجه به ظرفیت علمی، اساتید، دانشجویان و دانشگاه‌ها و هزینه‌های زیاد از جمله عمر انسان که قابل جبران نیست باید نقش دانشگاه‌ها جدی‌تر گرفته شود.

واکنش عربستان و آمریکا به حمله موشکی سپاه

روز دوشنبه بود که سپاه پاسداران از حمله موشکی و پهپادی به مقرهای احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق خبر داد.

این حمله با واکنش های زیادی رو به رو شد. مانند، عربستان که در بیانیه‌ای اعلام کرد کهاین کشور حملات ایران به منطقه کویسنجق در اقلیم کردستان عراق (مواضع تروریست‌ها) را به شدت محکوم می‌کند.

 وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در وبگاه آن منتشر شده است، در واکنش به  حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق، نوشت:« ما قویا حملات موشکی پ پهپادی ادامه‌دار ایران علیه اقلیم کردستان عراق را محکوم می‌کنیم.»

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به  حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقر احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق، در بیانیه‌ای که در وبگاه آن منتشر شد، نوشت:« اتحادیه اروپا حملات جدید ایران از سوی سپاه پاسداران را به اقلیم کردستان عراق که منجر به تلفات جانی و مجروحیت شده است، قویا محکوم می‌کند.»

سردار قاآنی به عراق رفت

در این میان، ادعاهایی درباره مذاکرات محرمانه آلمان با ایران برای خرید نفت، سفر سردار قاآنی به عراق، تحریم های جدید آمریکا علیه ایرانو انتقاد رابرت مالی از غرب درباره اتباع خارجی بازداشت‌شده در ایران از دیگر خبرهای مهم 24 ساعت اخیر بود. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.