کد خبر : 23881 / /
/

حدود 30 ماه است که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و در این مدت نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند بار با دولت سیزدهم نشست برگزار کرده‌اند. مجلس، نقش مهمی در قانون‌گذاری و پیشرفت کشور را برعهده دارد ولی بعضی وقت‌ها مجلس نتوانسته است به درستی به وظیفه خود عمل کند.

صبح امروز (یکشنبه) سومین نشست مجلس شورای اسلامی با دولت سیزدهم برگزار شد. اگرچه برخی از نمایندگان گفته‌اندعلت برگزاری جلسه بررسی و ساماندهی عطیلات آخر هفته است اما مناعی از داخل مجس اعلام کرده‌اند که موضوع اصلی به تعیین تکلیف وضعیت گشت ارشاد بر می گردد.

حدود 30 ماه است که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و در این مدت نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند بار با دولت سیزدهم نشست برگزار کرده‌اند. مجلس، نقش مهمی در قانون‌گذاری و پیشرفت کشور را برعهده دارد ولی بعضی وقت‌ها مجلس نتوانسته است به درستی به وظیفه خود عمل کند.

سومین نشست مشترک دولت و مجلس پس از آغاز به کار دولت سیزدهم و مجلس یازدهم دقایقی پیش به صورت غیرعلنی در صحن مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت به مناسبت روز مجلس صبح امروز (یکشنبه) مهمان نمایندگان مجلس هستند­.

به گفته حسینعلی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس در این جلسه غیرعلنی با رعایت اصل تفکیک قوا، دو اولویت مهم اقتصادی و فرهنگی در دستور کار قرار دارد تا برای حل مسایل کشور و تنگنا‌های مردم راهکار‌هایی اندیشیده شود.

همچنین شماری از اعضای دولت و نمایندگان مجلس درباره اولویت‌ها، دیدگاه‌هایشان را بیان خواهند کرد و روسای جمهور و مجلس هم به جمع بندی اقدامات تعاملی و اولویت‌های­ دو قوه برای امور اقتصادی و فرهنگی به ویژه در برنامه هفتم می‌پردازند.

گفتنی است، هفته گذشته نیز به مناسبت روز مجلس، رئیس و اعضای قوه قضائیه مهمان مجلس بودند.

ارائه لایحه‌ ساماندهی تعطیلات به مجلس

بخشی از طرح ساماندهی تعطیلات کشور در قالب اصلاح ماده ۸۷ مدیریت خدمات کشوری و بخشی در سند تحول دولت پیگیری و در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه شده است.

 معاون گردشگری کشور گفت: بخشی از طرح ساماندهی تعطیلات کشور در قالب اصلاح ماده ۸۷ مدیریت خدمات کشوری و بخشی در سند تحول دولت پیگیری و در قالب لایحه‌ای توسط رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

علی‌اصغر شالبافیان با اشاره به دو راهبرد توزیع زمانی و مکانی سفر در راستای توسعه گردشگری داخلی، اظهار کرد: معرفی مقاصد مکمل و جایگزین در ایام اوج سفر همچنین طرح سازمان‌دهی تعطیلات با هماهنگی وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، همچنین سازمان اداری‌ استخدامی کشور و معاونت حقوقی رییس‌جمهوری در دستور کار معاونت گردشگری قرار گرفته است.

او با اشاره به پیگیری طرح ساماندهی تعطیلات با دو رویکرد استفاده بهتر از تعطیلات رسمی کشور برای رونق دادن به حوزه گردشگری و اضافه شدن یک روز به تعطیلات هفتگی، اظهار کرد: بخشی از این ماموریت در اصلاح ماده ۸۷ مدیریت خدمات کشوری که در دستور کار دولت قرار داشت، پیگیری و نهایتا طی جلسات متعدد در تاریخ ۱۸ آبان ماه امسال توسط هیأت وزیران تصویب و توسط رییس‌جمهور در قالب لایحه‌ای برای تصویب تقدیم مجلس شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این‌که هدف طرح سامان‌دهی تعطیلات در اصلاح ماده ۸۷ مدیریت خدمات کشور محقق نمی‌شد، افزود: در سند تحول دولت تکلیفی برای معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری تعیین شده بود که این فرصت را برای ما ایجاد کرد، بقیه اجزای طرح سامان‌دهی تعطیلات در قالب تشکیل کارگروهی در دستور کار باید قرار بگیرد.

شالبافیان در توضیح اهمیت پیگیری این طرح بیان کرد: اجرای طرح ساماندهی تعطیلات می‌تواند فرصتی را برای سفرهای کوتاه‌مدت به شهرها و روستاهای کم‌تر شناخته شده در اطراف شهرهای بزرگ فراهم کند. با توجه به این‌که در حال حاضر برخی شهرهای بزرگ تنها یک روز تعطیلی دارند، امکان برنامه‌ریزی چنین سفرهایی وجود ندارد.

او این طرح را برای درون‌زا کردن اقتصاد گردشگری، مهم دانست و گفت: چنین سفرهای کوتاه مدتی می‌تواند به رونق کسب‌وکارهای منطقه‌ای همچنین معرفی مقاصد کم‌تر شناخته شده و رونق گردشگری داخلی کمک‌ کند.

سازمان امور اداری و استخدامی کشور ۱۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱ از تهیه لایحه‌ای برای تعیین ساعت کاری و تعطیل کردن دو روز پایانی هفته، پنجشنبه و جمعه برای کارکنان سراسر کشور خبر داده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.