کد خبر : 24114 / /
/

به دنبال وعده‌های داده شده از سوی مسوولان در راستای پرداخت مرحله نخست سود سهام عدالت تا پایان آذر ماه به حساب دارندگان این سهام، اقدامات لازم در راستای اجرای حتمی این وعده در دستور کار قرار گرفت.

 سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود. سود سهام عدالت امسال در دو نوبت پرداخت می شود. سهام عدالت 1401 دو مرحله ای واریز می شود.مرحله نخست سود سهام عدالت تا اواسط دی ماه و نوبت دیگر سود سهام عدالت تا پایان سال به حساب سهامداران واریز خواهد شد.

مشاور رییس سازمان بورس اوراق بهادار در امور سهام عدالت گفت: همه تلاش‌ها این است که سود سهام عدالت در زمان مقرر پرداخت شود و شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت که مجامع آنها برگزار شده و پرداخت سودشان طبق جدول زمان‌بندی تا پایان آذر است، موظف به پرداخت سود خود در زمان مقرر هستند.

 به دنبال وعده‌های داده شده از سوی مسوولان در راستای پرداخت مرحله نخست سود سهام عدالت تا پایان آذر ماه به حساب دارندگان این سهام، اقدامات لازم در راستای اجرای حتمی این وعده در دستور کار قرار گرفت.

افزایش ۲ برابری سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته و نیز پرداخت آن تا زمان اعلام شده مورد تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته بود که این امر انتظار سهامداران را برای واریزی سود سهام عدالت تا پایان ماه جاری افزایش داد، این در حالی است که رییس سازمان خصوصی‌سازی در چند روز گذشته صحبت‌هایی را مبنی بر تاخیر این واریزی تا اواسط دی‌ماه مطرح کرد و این خبر تاکنون حاشیه‌های زیادی را با خود به همراه داشته است.

در ادامه مطرح شدن چنین صحبتی و نیز واکنش مشمولان سهام عدالت نسبت به این خبر «پیمان حدادی»، مشاور رییس سازمان بورس اوراق بهادار در امور سهام عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به جزییات زمان واریزی سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: همه تلاش ما این است که سود سهام عدالت در زمان مقرر پرداخت شود، شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت که مجامع آنها برگزار شده و پرداخت سود آنها طبق جدول زمان‌بندی باید تا پایان آذر ماه پرداخت شود، موظف به پرداخت سود خود در زمان مقرر هستند.

وی ادامه داد: اگر این شرکت‌ها سود سهام عدالت را پایان هفته جاری پرداخت نکنند، هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت‌ها به کمیته تخلفات سازمان بورس دعوت خواهند شد.

حدادی خاطرنشان کرد: به طور حتم به منظور تسریع در فرآیند پرداخت سود سهام عدالت، اسامی این شرکت‌ها منتشر می‌شود تا سهامداران با شرکت‌هایی که نسبت به حقوق سهامداران سهام عدالت بی‌توجه هستند آشنا شوند.

شرط واریز سهام عدالت

دهم آبان‌ماه بود که سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرد که طبق مصوبه شورای عالی بورس واریز بخشی سود سهام عدالت در دو مرحله صورت خواهد گرفت که مرحله نخست آن به میزان ۵۰۰ هزار تومان برای هر مشمول بوده و قرار است تا پایان پاییز سال جاری واریز شود.

بنا به گفته وزیر، واریزی مابقی سود که برای هر نفر متفاوت است نیز تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده انجام خواهد شد.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که قرار نیست واریز بخش نخست در زمان وعده داده شده صورت بگیرد و زمان دقیق آن نیز مشخص نیست.

دلیل تعویق پرداخت سود سهام عدالت چیست؟

رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالتی اظهار کرد: مجامع شرکت‌ها در زمان‌های مختلف برگزار شد، مجمع برخی شرکت‌ها در خرداد، برخی دیگر در تیر و تعدادی از آن‌ها نیز در شهریورماه برگزار شد. طبق قانون تجارت شرکت‌ها تا هشت ماه بعد از برگزاری مجمع، برای پرداخت سود فرصت دارند.

حسین قربانزاده افزود: بنابراین شرکت‌هایی که مهلت قانونی آن‌ها تمام شده است باید به تکلیف خود عمل و سود را واریز کنند اما برخی شرکت‌ها که طبق قانون مهلت دارند می‌توانند واریز نکنند. به طور کلی برآوردها این بود که از ۶۰ هزار میلیارد تومان سودی که باید از سوی شرکت‌ها پرداخت شود، ۳۰ هزار میلیارد تومان تا پایان پاییز وصول شود اما تا کنون بخشی از آن محقق شده است. شرکت سپرده گذاری باید باقی مانده سود را از شرکت‌ها وصول کند.

بررسی‌هاحاکی از آن است که از میان ۳۶ شرکت سهام عدالتی، فقط پنج شرکت که عمدتا شرکت‌های کوچکی بوده‌اند سود خود را واریز کرده‌اند. بنابراین فقط چهار درصد سود وصول شده است. با توجه به این موضوع نمی توان زمان دقیقی برای پرداخت سود سهام عدالت متصور شد و همه چیز به فرایند واریز سود از سوی شرکت‌ها بستگی دارد.

بازی وعده های تاخیری با روان دهک‌های پایین در سهام عدالت

بازار نوشت:با آنکه رئیس سازمان خصوصی سازی چندی پیش اعلام کرده بود سود سهام عدالت تا پایان آذرماه پرداخت می شود اما اکنون با پس گرفتن اظهارات خود می گوید؛ این سود اواسط ماه آینده به حساب سهامداران واریز خواهد شد.

سود سهام عدالت با توجه به بی ارزش شدن این روزهای پول ملی هرچند رقم قابل توجهی نیست اما آنگونه که به نظر می رسد شیوه پرداخت آن طوری است که انگار با منت و محنت همراه است و چنین فرایندی آنقدر برای مسئولان سخت شده که گویی قرار است این پول از جیب آنها به سهامداران داده شود؛ سودی که ناشی از فعالیت شرکت های بزرگ با پرتفوی قوی بوده و با توجه به سهامدار بودن مشمولان سهام عدالت از سهم این شرکت ها، شاید خیلی نیاز به این نباشد که مسوولان این همه روی آن مانور دهند و گاه بیگاه اعلام کنند که : پرداخت این نوع سود به سهامداران، این ماه یا اواسط ماه دیگر، در دو نوبت و احتمالا پرداخت نوبت دوم سال آینده و...انجام می شود.

به گزارش بازار اگر چه غیرشفاف بودن رقم سود سهام عدالت همچنان برای مردم مبهم است زیرا هنوز به صراحت رقمی مشخص را اعلام نکرده اند اما به هر حال پرداخت سود سهام عدالت حق سهامداران آن بوده و مسئولان سازمان خصوصی سازی همانگونه که زمان آن را اعلام می کنند، بایستی به قول و فعل خود پایبند باشند تا خدای نکرده اعتماد عمومی نسبت به آنها سلب نشود.

منتظر دریافت سود سهام عدالت در ماه جاری نباشید

به طور مثال رئیس سازمان خصوصی سازی پیش تر گفته شده بود مرحله نخست سود سهام عدالت تا پایان آذر ماه به حساب سهامداران واریز خواهد شد اما اکنون در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرده است؛ امیدواریم سود سهام عدالت مرحله نخست تا اواسط دی ماه به حساب مشمولان آن واریز شود.

حسین قربان زاده ضمن اشاره به جزئیات پرداخت سود سهام عدالت گفته است: امسال مجموع سود سهام عدالت به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ در حالی که این رقم سال گذشته حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان بود که نشان دهنده افزایش ۲ برابری سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته است.

وی در ادامه گفته است: با مطرح شدن این موضوع در شورای عالی بورس و نیز تاکید وزیر اقتصاد، قرار بر این است سود سهام عدالت در ۲ نوبت به حساب مشمولان واریز شود که امیدواریم نوبت نخست آن تا اواسط دی ماه و نوبت دیگر تا پایان سال انجام شود. رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه میزان سود پرداختی سهام عدالت به نسبت سهمی که هر فرد دارد متفاوت بوده، اعلام کرده است: عملاً مشمولان سهام عدالت امسال با دریافت ۲ برابری سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته مواجه خواهند شد.

اظهارات اخیر رئیس سازمان خصوصی سازی درخصوص نحوه تعیین سود سود سهام عدالت و زمان پرداخت آن درحالی است که رقم دقیق این نوع سود برای هر سهامدار در این دو نوبت همچنان معلوم نیست و از آنجا که وی اذعان دارد میزان پرداختی سود سهام عدالت به نسبت سهمی که هر فرد دارد متفاوت است، مشخص نمی کند که رقم چنین سودی چقدرباید برای هر فرد باشد؛ سهام عدالتی که البته فقط نام عدالت را یدک می کشد.

قول و فعل مسئولان باید یکی باشد

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره چگونگی پرداخت سود سهام عدالت، میزان رقم و زمان دقیق واریزآن به حساب مشمولان، گفت: هر چند هنوز روی موضوع جاماندگان این نوع سهام بحث است اما مسئولان بایستی نسبت به پرداخت به موقع سود سهام عدالت آنگونه که زمان آن را از قبل اعلام می کنند، پایبند باشند چرا که سری افرادی که مشمول دریافت سود سهام عدالت هستند معمولا به اظهارات مسئولان در این زمینه اعتماد کرده و منتظر دریافت سود سهامی خواهند بود که از طرف آنها در زمان مشخص و معین اعلام شده است.

وی اظهارداشت: ازآنجایی که سهامداران عدالت معمولا قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه هستند که سود سهام عدالت برای آنها هرچند اندک هم باشد اما منتظر آن می مانند، بنابراین شان و شخصیت آنها از سوی مسئولان در پرداخت به موقع سود سهام باید حفظ شود و به گونه ای نباشد که مسئولان نسبت به پرداخت سود سهام عدالت در زمان مقرر و رقم معین و مشخص آن بی توجهی کنند و هر از گاهی یک زمان را برای پرداخت این نوع سود اعلام کنند یا اینکه مشمولان آن را از رقم مشخص سود سهام در جریان قرار ندهند.

جلب اعتماد عمومی با وعده هایی عملی

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد هر مسئولی که می خواهد موضوعی را مطرح و یا رسانه ای کند یا اینکه خبری چون پرداخت سود سهام عدالت و...را در زمانی مشخص اعلام نماید، ابتدا بایستی از قطعیت آن مطمئن شود که آیا امکان اجرایی شدن آن وجود دارد یا خیر. بعد آن را اعلام کند چرا عدم عمل به وعده ها بی تردید منجر به بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان خواهد شد.

بنا به این گزارش، سود سهام عدالت آنگونه که رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است؛ طی سال جاری در ۲ نوبت به مشمولان آن پرداخت می شود. سودی که قرار بود نوبت اول آن تا پایان ماه جاری (آذر) به حساب سهامداران عدالت واریز می شد اما این واریزی به ماه آینده موکول شده است. طبق گفته رئیس سازمان خصوصی سازی نوبت دوم پرداخت سود سهام عدالت نیز در پایان سال به حساب مشمولان واریز خواهد شد. هر چند رقم دقیق سود سهام عدالت در سالجاری هنوز مشخص نیست اما باید نشست و دید که آیا سود این نوع سهام در زمان مقرر به حسابها واریز می شود یا باز هم پرداخت آن به زمان دیگر موکول می شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.