کد خبر : 24118 / /
/

قیمت دلار آزاد امروز به 36 هزار و 950 تومان رسیده و در آستانه ورود به کانال 37 هزار تومانی قرار دارد. طی روزهای اخیر دلار تلاش زیادی برای صعود داشته و موفق هم عمل کرده است.

قیمت دلار در بازار آزاد همچنان افزایشی است و حالا در مرز کانال 37 هزار تومانی بازی می‌کند. بدین ترتیب بانک مرکزی به عنوان بازارساز، نتوانسته است در سیاست‌های کنترلی خود در بازار ارز موفق عمل کند.

قیمت دلار آزاد امروز به 36 هزار و 950 تومان رسیده و در آستانه ورود به کانال 37 هزار تومانی قرار دارد. طی روزهای اخیر دلار تلاش زیادی برای صعود داشته و موفق هم عمل کرده است. به این ترتیب بازارساز در نبرد با معامله‌گران دلار شکست خورده است. این شکست از آنجا ناشی می‌شود که بانک مرکزی همواره ریشه‌های رشد قیمت دلار را نادیده می‌گیرد و برای درمان به نسخه‌های موقتی پناه می‌برد.

این بار هم بانک مرکزی به سیاست‌های کهنه روی آورده است. در مقطعی کوتاه، بانک مرکزی اقدام به ارزپاشی کرد اما به دلیل محدودیت جدی منابع ارزی این سیاست اندکی کمرنگ‌تر دنبال می‌شود. در همین حال این بار هم مجددا سیاست‌های انتظامی برای کنترل قیمت دلار پیاده و اعلام شد برخی دلالان ارزی دستگیر شده‌اند؛ با این حال این سیاست هم در کنترل بازار اثرگذار نبود و جز در مقطعی کوتاه که قیمت دلار در کانال 35 هزار تومانی منجمد شده بود، نتوانست دلار را از مسیر خود بازگرداند.

قیمت‌های دستوری دلار

در حالی قیمت دلار در بازار آزاد روندی افزایشی را طی می‌کند که قیمت دلار صرافی ملی مدتی است به‌روزرسانی نمی‌شود! در همین حال قیمت دلار نیمایی در تله کانال 28 هزار تومان گرفتار شده و در همین سطح سرکوب می‌شود. در حال حاضر فاصله این نرخ با نرخ آزاد به حدود 9 هزار تومان رسیده است؛ فاصله‌ای که سبب می‌شود عرضه دلار در بازار آزاد برای صادرکنندگان جذاب‌تر از عرضه در سامانه نیما باشد.

با این حال اما قیمت دلار توافقی دو سه روزی است در کانال 35 هزار تومانی قرار گرفته و فاصله خود را با دلار آزاد کم کرده است. شاید در این غوغای دلاری بتوان این گزینه را تا حدی مناسب برآورد کرد به شرط آنکه بانک مرکزی تلاش نکند این قیمت را هم مانند نرخ نیمایی سرکوب کند. کاهش فاصله قیمت توافقی و آزاد دلار به معنای کاهش جذابیت دلالی دلار است.

بازارهای همسایه

در بازارهای همسایه هم قیمت دلار رشد شتابانی را تجربه می‌کند؛ قیمت دلار هرات در حال حاضر روی رقم 36 هزار و 960 تومان قرار دارد و خود را برای ورود به کانال 37 هزار تومانی آماده کرده است. در آن سوی مرزهای غربی هم، دلار سلیمانیه که مدتی است در کانال 37 هزار تومانی قرار گرفته، در حال پیشروی است و اکنون در سطح 37 هزار و 430 تومان معامله می‌شود.

ناتوانی دولت در مهار قیمت دلار

علی طباطبائی، کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز گفته است که دولت نمی‌تواند در درازمدت به این روند ادامه دهد. به اعتقاد او، در نهایت قیمت دلار به سمت کانال‌های بالاتر حرکت می‌کند. وی درباره اقدام بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار اظهار کرده است: «سیگنال‌های کنترلی نهاد پولی کشور تا حدی می‌توانند بر بازار موثر باشند و قیمت‌ها را کاهشی کند؛ اما ادامه آنها در درازمدت ممکن نیست. اکنون یکی از عوامل کنترل قیمت دلار در بازار آزاد یا توافقی، ارزپاشی و سخت‌گیری‌های بانک مرکزی است و ارتباطی با روند طبیعی بازار ندارد. بازارساز با روش کنترل عرضه و تقاضا، تنها به صورت موقت می‌تواند قیمت‌ها را کنترل کند و اکنون می‌بینیم که به مرور نیز این توانایی رو به کاهش است.»

به گفته طباطبائی در صورتی که همین روال ادامه یابد و اخبار سیاسی نامساعد بر شرایط فعلی افزوده شود، دولت نهایتا می‌تواند قیمت دلار را با سیاست ارزپاشی پایین نگه دارد. این در شرایطی است که منابع ارزی بانک مرکزی نیز محدود است و ما با وجود تحریم‌ها قادر به تامین بازار ارز در دراز مدت نخواهیم بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.