کد خبر : 24174 / /
/

مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران اعلام کرد که صادرات دستمال کاغذی بعد از 9 ماه پیگیری آزاد شد.

صادرات دستمال کاغذی توسط گمرک ایران اعلام شد و این درحالی است که اولین درخواست برای رفع ممنوعیت صادرات دستمال کاغذی از سمت وزارت صمت دی ماه سال 1400 ابلاغ شد.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران اعلام کرد که صادرات دستمال کاغذی بعد از 9 ماه پیگیری آزاد شد.

علی اکبر شامانی در پی نامه نگاری‌های وزارت صمت که از دی ماه سال ۱۴۰۰ شروع شده بود، در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی موضوع آزادسازی صادرات دستمال کاغذی (جعبه‌ای، جیبی، توالت و…) را ابلاغ کرد.

در این نامه که ۲۰ آذر ماه صادر شده، آمده است: پیرو بخشنامه موضوع ممنوعیت اقلام بهداشتی مورد نیاز جهت جلوگیری از بیماری کرونا، به پیوست تصویر نامه‌های مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به انضمام نامه معاون صنایع عمومی آن وزارتخانه در خصوص رفع ممنوعیت صادرات دستمال کاغذی (جعبه‌ای، جیبی، توالت و…) با شماره تعرفه‌های اعلامی لیست پیوست، عیناً جهت آگاهی و اقدام لازم وفق مفاد نامه‌های مذکور با رعایت کلیه قوانین، مقررات و ضوابط مربوطه ارسال می‌گردد.

لازم به ذکر است که بر اساس آخرین آمار، در حال حاضر تعداد ۳۵۴ واحد تولیدی در زمینه تولید انواع دستمال کاغذی (جعبه‌ای، جیبی، توالت و…) با ظرفیت اسمی سالانه ۶۹۱ هزار تن و تعداد ۱۳ واحد تولیدی در زمینه تولید کاغذهای بهداشتی (تیشو- ماده اولیه اصلی در تولید دستمال کاغذی) با ظرفیت اسمی سالانه ۳۲۷ هزار تن دارای پروانه بهره برداری هستند.

همچنین باید اشاره شود که محمد مهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت ۱۴ دی ماه سال ۱۴۰۰ در نامه‌ای به علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن برشمردن وضعیت تولید، ظرفیت تولید و واردات اعلام کرده بود که واحدهای دارای پروانه بهره برداری که در سامانه بهین یاب وزارت صمت آمار تولید را ثبت می‌کنند، مجاز به صادرات باشند.

اما به نظر می‌رسد با گذشت ۹ ماه از ارسال این نامه، اقدام لازم در خصوص رفع ممنوعیت صادرات دستمال کاغذی صورت نگرفته بود که در همین راستا برادران مجدد در شهریور ماه سال جاری اقدام به ارسال نامه دیگری به سازمان توسعه تجارت کرده بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.