کد خبر : 24281 / /
/

به‌تازگی محسن شکراللهی، مدیرکل دفتر لوازم‌ خانگی وزارت صمت، در اظهارنظری عنوان کرد که با یک حساب سرانگشتی با ۵۰ میلیون تومان هم می‌شود یک جهیزیه ایرانی که در آن تلویزیون و ماشین لباسشویی هم موجود باشد، تهیه کرد.

به‌تازگی یک مقام مسئول در وزارت صمت اعلام کرد که امکان خرید جهیزیه با 50 میلیون تومان وجود دارد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد با این رقم در بهترین حالت تنها امکان خرید سه قلم از لوازم جهیزیه یعنی یخچال، ماشین لباسشویی و نهایتاً تلویزیون، آن هم از نوع اقتصادی وجود دارد.

به‌تازگی محسن شکراللهی، مدیرکل دفتر لوازم‌ خانگی وزارت صمت، در اظهارنظری عنوان کرد که با یک حساب سرانگشتی با ۵۰ میلیون تومان هم می‌شود یک جهیزیه ایرانی که در آن تلویزیون و ماشین لباسشویی هم موجود باشد، تهیه کرد.

اما آیا واقعاً امکان خرید جهیزیه با 50 میلیون تومان وجود دارد یا چنین اظهارنظری را هم باید گذاشت در کنار توئیت حجت‌ا… عبدالملکی که پیش از حضور در دولت سیزدهم اعلام کرده بود با یک میلیون تومان هم می‌توان کار تولیدی کرد؟ آیا مسئولان واقعیت بازار را دیده‌اند یا در رؤیا و خاطرات به سر می‌برند؟

سقف و کف قیمت خرید جهیزیه

با توجه به افزایش قیمت شدید یخچال‌های «سایدبای‌ساید» که قیمت برخی از برندهای خارجی قاچاق آن تا 120 میلیون تومان رسیده است، بسیاری از زوجین بهترین گزینه را خرید یخچال‌های دوقلو می‌دانند و البته چاره‌ای جز آن ندارند.

با توجه به قانون ممنوعیت واردات لوازم خانگی و قاچاق‌بودن برندهای موجود در بازار، در این گزارش بیشتر به برندهای ایرانی و قانونی موجود در بازار می‌پردازیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای خرید یخچال دوقلو از برند ایرانی باید بین 22 میلیون تا 36 میلیون تومان هزینه کرد. قیمت برندهای خارجی این نوع یخچال‌ها حتی به حدود 80 میلیون تومان نیز می‌رسد.

یکی از مهم‌ترین وسایل موجود در فهرست خرید جهیزیه ماشین لباسشویی است. در حال حاضر ارزان‌ترین ماشین‌لباسشویی موجود در بازار با برند ایرانی حدود هفت میلیون تومان و گران‌ترین آن حدود 18 میلیون تومان است.

همچنین برای خرید یک تلویزیون باید بین 9 میلیون تا 18 میلیون تومان دست‌ به‌ جیب شد. البته این قیمت متناسب با سایز تلویزیون و امکانات آن حتی می‌تواند به 25 میلیون تومان هم برسد.

در جدول زیر به مهم‌ترین و اساسی‌ترین وسایل موجود در جهیزیه در کف و سقف قیمتی پرداخته شده است. همان‌طور که اعداد نشان می‌دهند فقط خرید همین 9 قلم کالا با پایین‌ترین قیمت‌ها هم حدود 55 میلیون تومان آب می‌خورد. اگر سقف قیمت برندهای ایرانی این 9 قلم را در نظر بگیریم، حدود 100 میلیون زوجین باید هزینه کنند. یعنی دو برابر قیمتی که مسئولان وزارت صمت برای تهیه کل جهیزیه ادعا کرده‌اند.

جهیزیه

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.