کد خبر : 24543 / /
/

«علی قنبری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کالابرگ الکترونیکی در شرایط امروزی کار بیهوه و در واقع قدیمی است. در این شرایط باید به دنبال کارهای نوپا و فعالیت‌هایی باشیم که کار را برای مردم راحت می‌کنند.

یارانه معیشتی دی ماه هنوز واریز نشده است. یارانه معیشتی برای کمک به اقشار ضعیف است. یارانه معیشتی هر ماه بیستم ماه واریز می شود. یارانه معیشتی 400 و 300 تومانی است. یارانه معیشتی قرار است به صورت کالابرگ اعطا شود که در این رابطه اختلاف نظر در دولت وجود دارد. 

یارانه معیشتی | تمایل مردم دریافت یارانه به صورت نقدی است

  استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تمایل مردم دریافت یارانه به صورت نقدی است تا آن را اساس نیازهای خود هزینه کنند، گفت: اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به جز تحمیل هزینه‌های اضافی بر دوش دولت و مردم نتیجه دیگری ندارد.

«علی قنبری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کالابرگ الکترونیکی در شرایط امروزی کار بیهوه و در واقع قدیمی است. در این شرایط باید به دنبال کارهای نوپا و فعالیت‌هایی باشیم که کار را برای مردم راحت می‌کنند.

وی اضافه کرد: تمایل مردم به سمت یارانه نقدی بوده تا با این پول هر جایی که کم و کسری دارند را جبران و بر اساس نیازشان هزینه کنند؛ در این مورد نباید راهی را رفت که مورد رضایت مردم نیست.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اجرای چنین طرح‌هایی سبب سوداگری در بازار شده و تقاضاهای کاذب را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: از سوی دیگر سبب تحمیل هزینه‌های اضافی به مردم و دولت می‌شود.

قنبری گفت: چرا وقتی تمایل مردم به استفاده از یارانه نقدی است به دنبال کارهایی باشیم که به جز افزایش هزینه‌ها، منفعت دیگری در برنخواهد داشت.

یارانه معیشتی | ۴۰ درصد یارانه نقدی آب رفته

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۴۰ درصد یارانه نقدی آب رفته است، گفت: دولت باید با کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدی مبتنی بر سبد کالا، طبق مصوبه مجلس از کاهش ارزش یارانه مردم جلوگیری کند.

محسن دهنوی نماینده تهران در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «از ابتدای امسال و پس از حذف ارز ترجیحی، با تجمیع و افزایش یارانه‌ها گام مهمی برای برقراری عدالت و کاهش فساد برداشته شد.

‌یارانه‌های نقدی برای سه دهک اول تا ۴۰۰ هزار تومان و برای ۶ دهک دیگر تا ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر در ماه افزایش یافت.

مابه‌التفاوت قیمت قبل و بعد از حذف ارز ترجیحی، به ازای سبدی شامل ۱.۵ کیلوگرم مرغ، ۱ کیلوگرم گوشت قرمز، یک شانه تخم مرغ، ۸ کیلوگرم لبنیات و ۷۰۰ گرم روغن در انتهای خرداد، ۱۸۵ هزار تومان بود که اکنون به ۲۶۰ هزار تومان رسیده است. یعنی ۴۰ درصد آب رفتن یارانه نقدی!

یارانه نقدی، جبران‌کننده مناسبی برای سبد کالا‌های اساسی بود، اما با گذشت زمان و تورم، یارانه مردم آب شده و دیگر پاسخگوی نیاز ۷ ماه پیش نیست.

‌به همین دلیل معتقدم دولت باید با کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدیِ مبتنی بر سبد کالا، طبق مصوبه مجلس از کاهش ارزش یارانه مردم جلوگیری کند.

کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه بهتر است که پرداخت یارانه به صورت نقدی در اختیار مردم قرار بگیرد تا بر اساس نیازهای خود آن را هزینه ...

یارانه به صورت نقدی در اختیار مردم قرار بگیرد

کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه بهتر است که پرداخت یارانه به صورت نقدی در اختیار مردم قرار بگیرد تا بر اساس نیازهای خود آن را هزینه کنند، گفت: اجرای کالابرگی الکترونیکی می‌تواند فسادزا باشد.

محمدحسن قدیری ابیانه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: بهتر است یارانه را به صورت نقدی در اختیار مردم قرار بگیرد، چراکه در انتخاب کالا و قرار گرفتن نوع آن در سبد کالایی مردم در صورت اجرای کالابرگی الکترونیکی می‌تواند فساد رخ دهد.

وی افزود: دولت مابه‌التفاوت پولی را که به صورت ارز ترجیحی در اختیار واردکنندگان قرار می‌داد را در اختیار مردم قرار داده است و هدف این است که جلوی رانت و فساد گرفته شود.

کارشناس مسایل اقتصادی گفت: اینکه قیمت‌ها آزاد شود، ولی مابه‌التفاوت آن در اختیار مردم قرار بگیرد اقدام بزرگی بوده که ریشه‌های فساد، رانت، قاچاق و مافیا را می‌خشکاند؛ کما اینکه در زمینه گندم مشخص شد که هزاران مرکز به نام نانوایی آرد تحویل می‌گرفتند در حالی که چنین مراکزی وجود نداشته است و آن گونه مسوولان اعلام کردند جلوی یک رانت بزرگ معادل مصرف نان ۲۵ میلیون نفر گرفته شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.