کد خبر : 24584 / /
/

بازار ارز تهران این روز ها شاهد تاخت و تاز قیمت دلار است.نرخ دلار دیروز یک رکورد بی سابقه را ثبت کرد.

 

در شرایط فعلی دو نگاه متفاوت به دلار وجود دارد. عده‌ای در انتظار افزایش قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 4 دی ماه هستند. در این میان برخی از معامله گران وضعیت فعلی را سیاست بازارساز می‌دانند که ممکن است هر لحظه قیمت را به کانال‌های پایین‌تر بکشاند و معامله گران را نقره داغ کند.

بازار ارز تهران این روز ها شاهد تاخت و تاز قیمت دلار است.نرخ  دلار دیروز یک رکورد بی سابقه را ثبت کرد.

دلایل صعودی شدن نرخ دلار

معامله گران معتقدند یکی از از دلایل صعودی شدن نرخ دلار ناشی از سیگنال های افزایشی نرخ حواله درهم و کانال شکنی قیمت دلار در بازار های مجاور ایران بود. 

دستگیری سوداگران بازار طلا و ارز

دیروز هم‌زمان با افزایش قیمت دلار ، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ اعلام کرد که از ابتدای آذرماه تاکنون ۱۰۰ نفر از «سوداگران بازار طلا و ارز» دستگیر شده‌اند.

افزایش سطح انتظارات تورمی 

 بسیاری از تحلیلگران ارزی می گویند علت افزایش بی‌سابقه قیمت دلار ناشی از  افزایش سطح انتظارات تورمی و در نتیجه تمایل افراد به حفظ ارزش دارایی‌های خود می باشد.

 با از میان رفتن سیگنال‌های مثبت در زمینه نشست‌های مذاکرات هسته ای در ماه‌های اخیر معامله گران دلار نسبت به احیای برجام ناامید شدند.

پنج روز قبل بود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با  جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در منطقه «بحرالمیت» اردن دیدار کرد. اما به نظر می رسد بازار دلار گوشش به این دیدار ها بدهکار نیست و معامله‌گران در انتظار اخبار جدی‌تر یا حتی توافق نهایی برجام هستند. 

چرا مردم به بازار ارز هجوم آوردند؟ 

از نگاه فعالان بازار  افزایش شاخص‌های مهم اقتصادی مانند تورم، تمایل عموم افراد جامعه نسبت به خرید ارز و سکه افزایش داده و همین امر با ایجاد شرایط مازاد تقاضا سبب افزایش قیمت شاخص‌های بازار شده است.

برجام، نرخ دلار را کاهش می دهد؟ 

کارشناسان بر این باورند که در صورت انتشار سیگنال‌هایی مبنی بر بازگشت طرفین بر سر میز مذاکرات هسته‌ای احتمال کاهش سطح انتظارات تورمی و در نتیجه آن کاهش نرخ سکه و ارز در بازار وجود دارد.

گفته می شود قیمت دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز شنبه ادامه داده است.در شرایط فعلی دو نگاه متفاوت به دلار وجود دارد. عده‌ای در انتظار افزایش قیمت  دلار در بازار امروز یکشنبه 4 دی ماه هستند.

در این میان برخی از معامله گران وضعیت فعلی را سیاست بازارساز می‌دانند که ممکن است هر لحظه قیمت را به کانال‌های پایین‌تر بکشاند و معامله گران را نقره داغ کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.