کد خبر : 24649 / /
/

ناصر کنعانی در آغاز نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران داخلی و خارجی به ارائه عملکرد دستگاه سیاست خارجی در طول یک هفته گذشته پرداخت و فرا رسیدن ایام رحلت حضرت فاطمه الزهرا (س) را تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: توافق همچنان روی میز است.

ناصر کنعانی در آغاز نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران داخلی و خارجی به ارائه عملکرد دستگاه سیاست خارجی در طول یک هفته گذشته پرداخت و فرا رسیدن ایام رحلت حضرت فاطمه الزهرا (س) را تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: در اجلاس «بغداد ۲» در اردن فرصتی فراهم شد برای گفت‌وگوها بین ایران و مذاکره‌کننده ارشد اروپایی و نشست مهمی بین امیرعبداللهیان با بورل با حضور باقری و مورا برگزار شد.

در این نشست دو ساعته در خصوص همه مسائل مرتبط با توافق رفع تحریم‌ها گفت‌وگو و جزییات مجددا مرور شد. جمع‌بندی مشترک این گفت‌وگو این بود که مسیر برای رسیدن به گام‌های نهایی ادامه یابد. جزییات مجددا در این نشست مورد مرور و تبادل نظر قرار گرفت. توافق همچنان روی میز است و پنجره به سمت توافق از سوی ایران باز است.

وی ادامه داد: متاسفانه رویکرد دولت آمریکا همچنان رویکرد توأم با سرگردانی و عدم تصمیم است. رویکرد آمریکا دوگانه و متعارض است و مواضع آن‌ها منفی است و رفتارشان و پیغام‌هایی که از سوی واسطه ها می‌دهند چیز دیگر است.اگر اقدام سازنده‌ای از سوی طرف مقابل صورت بگیرد زمینه برای جمع‌بندی توافق و از سرگیری اجرای آن وجود دارد.

کنعانی در بخشی از صحبت‌های خود در این نشست گفت: نفوذ و نقش طبیعی و موثر ایران در منطقه قائم به ذات است و منطبق بر ظرفیت‌های ملی ایران است .

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد اظهارات برخی از مقامات اوکراینی مبنی بر لزوم انجام حملاتی هدفمند به کارخانجات ایرانی تولید پهپاد گفت : ادبیات تهدید آمیز مقامات اوکراین را غیر مسئولانه می دانیم و پیامدهای سیاسی و حقوقی این گونه اظهارات تهدیدآمیز را متوجه اوکراین می‌دانیم.

وی در این ارتباط بار دیگر تاکید کرد: ایران بخشی از جنگ در اوکراین نیست.

میخایلو پودولیاک، مشاور ریاست جمهوری اوکراین اخیرا در صفحه توییترش با تکرار ادعای غرب مبنی بر ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، مدعی شد که « ایران آشکارا تحریم‌های بین‌المللی را به سخره می‌گیرد» و بر اساس این ادعا خواستار نابودی کارخانه‌های تولید تسلیحات ایران شد.

کنعانی در مورد اخبار منتشر شده در مورد نقش الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق در ترور سردار سلیمانی گفت : من هیچ اظهار نظری در این ارتباط نمی‌کنم.

کنعانی در این ارتباط ادامه داد: پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی چهره برجسته مقابله با تروریسم در منطقه از سوی ایران در ابعاد مختلف در حال پیگیری است و ما قطعا دولت آمریکا را عامل و موثر اصلی این ترور می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخشی دیگری از صحبت‌های خود در این نشست با ارائه توضیحاتی در مورد دیدار اخیر بورل و امیر عبداللهیان در حاشیه نشست بغداد ۲ در اوکراین با محوریت مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران گفت: جمع‌بندی مشترک این گفت‌وگو این بود که مسیر برای رسیدن به گام نهایی ادامه پیدا کند. جزییات در این ارتباط مجددا مرور شد .

کنعانی افزود: توافق همچنان روی میز است و از نظر ما پنجره به سمت توافق باز است .

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: زمینه برای دستیابی به توافق وجود دارد و اگر اقدامات سازنده از طرف مقابل انجام شود زمینه برای توافق وجود دارد .

کنعانی گفت : متاسفانه رویکرد آمریکا در این زمینه توأم با سرگردانی و عدم تصمیم است . سیاست‌ها و رفتارهای آن‌ها در این زمینه دوگانه و متعارض است.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از این نشست گفت: آقای حسن کاظمی قمی با حفظ سمت خود با عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور افغانستان، سرپرست سفارت ایران در افغانستان شده‌اند و این ماموریت را فعلا عهده‌دار خواهند بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.