کد خبر : 24650 / /
/

شهریور 1400 زمانی که فاطمی امین وزیر صمت شد، پراید 151 میلیون تومان بود و حالا چهارم دی ماه 1401 و 16 ماه بعد، قیمت پراید به 245 میلیون تومان رسیده است.

 

تنها ظرف 16 ماه قیمت پراید، 94 میلیون تومان افزایش یافته است. ماهی 6 میلیون تومان، یعنی معادل کل حقوق یک ماه یک کارگر! این افزایش قیمت در حالی است که فاطمی امین، وزیر صمت دو بار در این مدت وعده کاهش قیمت خودرو را داده است.

شهریور 1400 زمانی که فاطمی امین وزیر صمت شد، پراید 151 میلیون تومان بود و حالا چهارم دی ماه 1401 و 16 ماه بعد، قیمت پراید به 245 میلیون تومان رسیده است.

فاطمی امین یکبار با وعده افزایش تولید می‌خواست قیمت خودرو را ارزان کند و حالا با وعده واردات. اما نه وعده سال گذشته‌اش اجرایی شد و نه به نظر می‌رسد وعده این بارش اجرایی شود.

این وعده‌ها در حالی است که در مدت وزارت فاطمی امین قیمت پراید به طور متوسط هر ماه 5 میلیون و 800 هزار تومان افزایش یافته است. یا قیمت تارا ماهی 17 میلیون و 500 هزار تومان افزایش داشته و ظرف یک و نیم سال دو برابر شده است.

کاهش 15 درصدی قیمت خودرو

اسفند سال گذشته بود که فاطمی امین وعده کاهش قیمت خودرو را داد و در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد «قرار است تولید خودرو در سال 1401 حدود 1.5 برابر بیشتر شود و به واسطه این افزایش، قیمت تمام شده خودرو 15 درصد کمتر می‌شود.»

اما آمارهای خودروسازان خلاف وعده وزیر صمت را نشان می‌دهد. در 8 ماهه ابتدایی سال جاری تنها ۶۷۱ هزار دستگاه خودرو تولید شده است. به این ترتیب نه تنها تولید افزایش نیافته که قیمت را کاهش دهد، بلکه میزان تولید خودرو کاهش داشته و به شکاف بیشتر عرضه و تقاضا در بازار و افزایش قیمت خودرو دامن زده است.

در این مدت که وزیر صمت در حال کاهش 15 درصدی قیمت خودرو بود، قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. به نحوی که پراید 151 میلیون تومانی با 94 میلیون افزایش قیمت به 245 میلیون تومان رسید.

پژو 207 دنده‌ای 460 میلیون تومان شد در حالی که ابتدای دوره وزارت فاطمی امین قیمتش 342 میلیون تومان بود. 118 میلیون افزایش قیمت! البته رکورد دیگری که در 16 ماه دوره وزارت فاطمی امین رخ داد، این بود که تارای 290 میلیون تومانی با 280 میلیون افزایش به 572 میلیون تومان رسید.

 

علت جهش قیمت خودرو از نگاه وزیر

وزیری که سیاست‌ها و وعده محقق نشده‌اش به جهش قیمت خودرو دامن زده، حالا تنها دلار را عامل گرانی خودرو می‌داند و می‌گوید: «دلار عامل گرانی خودرو است. وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند قیمت خودرو نیز بالا می‌رود. اگر دلار نیز پایین بیاید قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقا قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده است.»

گفته‌ای که خلاف اظهارات سال گذشته فاطمی امین بود. آنجا که گفته بود: «تا پایان سال آینده باید ۱۵ درصد قیمت تمام‌شده خودرو کم شود. این کار از طریق روش‌های مختلف از جمله تأمین مالی مناسب، اصلاح ساختار مدیریتی صنعت خودرو و اصلاح رابطه بین قطعه‌ساز و خودروساز صورت می‌گیرد.»

به عبارتی فاطمی امین در ابتدای وزارتش قرار بود با اصلاح ساختار صنعت خودرو قیمت‌ها را کاهش دهد و اکنون تنها قیمت دلار را عامل افزایش قیمت خودرو می‌داند و تاثیر سیاست‌های این وزارتخانه بر بازار را نادیده می‌گیرد.

وعده دوباره؛ خودرو ارزان می‌شود

در نهایت دو روز قبل بود که وزیر صمت مجددا وعده کاهش قیمت خودرو را داد و گفت با واردات، خودرو ارزان می‌شود. آن هم درست در روزی که دلار مرز 40 هزار تومان را رد کرده بود.

مشخص نیست در حالی که وزیر، دلار را عامل گرانی خودرو می‌داند، چگونه با دلار 40 هزار تومانی وعده کاهش قیمت دلار را داده است. البته فاطمی امین دلخوش به واردات خودروهایی است که قرار است از آن ور مرز به ایران برسد. اما کارشناسان بارها اعلام کرده‌اند که واردات، در این حجم و با این شیوه نمی‌تواند قیمت خودرو را کنترل کند و کاهش دهد.

برخی دیگر هم می‌گویند وعده کاهش قیمت خودرو با واردات، وعده جدید فاطمی امین است و عملی نمی‌شود. چون وزیر صمت قبل از دیگران می‌داند که بازار برای رسیدن به تعادل قیمتی حداقل به 500 هزار دستگاه خودرو نیاز دارد و در بهترین حالت قرار است 100 هزار دستگاه خودرو وارد شود.

اگرچه فعالان صنعت خودرو تاکید می‌کنند که بعید است در سه چهار ماهه باقیمانده از سال این تعداد خودرو وارد کشور شود. برخی می‌گویند واردات محدود خودرو، راهی بود تا فاطمی امین از زیر بار استیضاح رها شود و این امتیاز وزیر به آنهایی بود که او را به مجلس کشاندند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.