کد خبر : 24684 / /
/

سال 92 حداقل عیدی کارگران 974هزار تومان بود. امسال اما کارفرمایان باید به کارگران خود حداقل 8 میلیون و 359 هزار تومان پرداخت کنند. یعنی در طول این سال‌ها میزان حداقل عیدی حدود 760 درصد رشد داشته است.

عیدی کارگران هر سال واریز می شود. عیدی کارگران امسال هم قرار است پرداخت شود. عیدی کارگران نباید از شصت برابر دستمزد روزانه آنها کمتر باشد. عیدی کارگران احتمالا در بهمن واریز می شود. برای اطلاع از جزئیات مبلغ عیدی کارگران با خبر روز همراه باشید.

با عیدی کارگران 10 سال قبل می‌شد یک عدد سکه امامی و 7 دلار خریداری کرد. اما امسال حتی یک ربع سکه هم نمی‌توان خرید.

روند عیدی کارگران در 10 سال گذشته؟

سال 92 حداقل عیدی کارگران 974هزار تومان بود. امسال اما کارفرمایان باید به کارگران خود حداقل 8 میلیون و 359 هزار تومان پرداخت کنند. یعنی در طول این سال‌ها میزان حداقل عیدی حدود 760 درصد رشد داشته است.

در واقع 10 سال قبل کارگران می‌توانستند با عیدی خود یک عدد سکه امامی را به قیمت 953 هزار تومان بخرند. حتی 21 هزار تومان هم باقی می‌ماند که جیبشان می‌گذاشتند. البته می‌توانستند با آن 21 هزار تومان حدود 7 دلار بخرند. در حالی که الان برای خرید این 7 دلار حدود 300 هزار تومان پرداخت کنند.

حالا حدود 3 ماه مانده تا پایان سال، سکه طرح جدید در بازار با قیمت 20 میلیون و 670 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. الان کارگران با عیدی حدود 8 میلیون و 400 هزار تومانی خود نمی‌توانند حتی یک ربع سکه بخرند. قیمت ربع سکه الان 9 میلیون و 470 هزار تومان است.

در این 10 سال گذشته سکه امامی یا همان طرح جدید 2068 درصد رشد قیمت داشته اما عیدی کارگران 760 درصد رشد کرده است. یعنی عیدی‌ یک سوم سکه رشد داشته است. البته اگر روند افزایشی نرخ سکه تا پایان سال ادامه داشته باشد، فاصله بیشتری با میزان عیدی کارگران پیدا می‌کند.

تا سال 96 حداقل عیدی هر سال کارگران از قیمت یک سکه امامی بیشتر بود. در واقع با عیدی می‌شد یک سکه خرید و کمی هم پول اضافه می‌آمد. اما از سال 97 فاصله بین عیدی و سکه شروع شد. در آن سال دور جدید تحریم‌ها آغاز شد و موج تورمی بازارها را یکی پس از دیگری فتح کرد.

در سال 97 قیمت یک سکه امامی 4 میلیون و 600 هزار تومان بود، اما کارگران 2 میلیون و 222 هزار تومان عیدی گرفتند. یعنی به آنها حدود نصف قیمت یک سکه عیدی پرداخت شد.

در سال‌های 98، 99 و 1400 این فاصله خیلی بیشتر شد. در ماه‌های اخیر قیمت سکه با شیب تندی در حال بالا رفتن است و با عیدی امسال یک ربع سکه هم نمی‎‌توان خرید.

عیدی کارگران امسال چطور تعیین شد؟

به تازگی یکی از نمایندگان کارفرمایان در شورای عالی کار درباره مبلغ عیدی امسال کارگران گفت: در بخش کارگری دو برابر حداقل دستمزد مبلغ عیدی، حداقل عیدی کارگران خواهد بود و حداکثر عیدی سه برابر حداقل دستمزد برای تمام حقوق ها است.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره دستمزد سال آینده کارگران نیز عنوان کرد: جلسات ما در شورای عالی کار با دستور جلسه هر ماهه تشکیل می شود. ماه گذشته این جلسه تشکیل شد و این ماه نیز روز سه شنبه هفته جاری جلسه خواهیم داشت.

همچنین به موجب ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۷۰ مجلس شورای اسلامی، حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود.

بنابراین با تعیین مبلغ ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان به عنوان حداقل دستمزد، کارگران و مشمولان قانون کار امسال حداقل ۸ میلیون و ۳۵۸ هزار تومان و حداکثر ۱۲ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان عیدی و پاداش پایان سال دریافت خواهند کرد.

در خصوص کارمندان نیز تصمیم نهایی وجود ندارد. بخشنامه‌ جدید بودجه دولت، ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید میزان عیدی پاداش پایال سال کارمندان و بازنشستگان معادل ۵هزار امتیاز تعیین شده است. با احتساب ضریب ریالی آن مبلغ عیدی به طور علی‌الحساب معادل یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان می‌شود.

 اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره مبلغ عیدی امسال کارگران گفت: در بخش کارگری دو برابر حداقل دستمزد مبلغ عیدی، حداقل عیدی کارگران خواهد بود و حداکثر عیدی سه برابر حداقل دستمزد برای تمام حقوق ها است.

وی افزود: به این ترتیب، در حدود ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رقم عیدی کارگران می شود و برای سایر سطوح دستمزدی حداقل مقدار عیدی ای که می توانند بگیرند، حدود ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره دستمزد سال آینده کارگران نیز عنوان کرد: جلسات ما در شورای عالی کار با دستور جلسه هر ماهه تشکیل می شود. ماه گذشته این جلسه تشکیل شد و این ماه نیز روز سه شنبه هفته جاری جلسه خواهیم داشت.

آهنی‌ها تصریح کرد: مراحل رسیدن به میزان افزایش دستمزد، پیچیده و خاص است و به طور طبیعی تمام آن مراحل باید براساس قانون صورت بگیرد تا در اسفندماه و براساس اطلاعات، شرکای اجتماعی به جمع بندی برسند و در نهایت به یک مبلغ واحد برسند.

براساس ماده واحده قانون کار، تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

در این میان، در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند.

دولت سیزدهم دستمزد کارگران را در سال ۱۴۰۱، ۵۷.۴ درصد افزایش داد. بر این اساس حداقل دستمزد ماهانه چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان اعلام شد.

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران ۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان برای خانواده ۳.۳ نفری عنوان شد.

عیدی کارگران | حداقل دستمزد کارگر به دلار چقدر است؟

بیشترین میزان دستمزد در سال ۹۶ با رقم ۲۵۱ دلار رقم خورده و این عدد در سال دوم دولت سیزدهم به کمترین عدد یعنی ۹۰ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.

مقایسه دلاری حداقل دستمزد کارگران طی 10 سال

در این اینفوگرافی به مقایسه دلاری حداقل دستمزد از سال ۱۳۹۲تا دی ماه ۱۴۰۱پرداخته ایم. بیشترین میزان دستمزد در سال ۹۶ با رقم ۲۵۱ دلار رقم خورده و این عدد در سال دوم دولت سیزدهم به کمترین عدد یعنی ۹۰ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.