کد خبر : 24733 / /
/

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهایی که قرار بود زمستان اروپا سخت باشد، حالا اخباری مبنی بر حذف سی ان جی از جایگاه‌های سوخت ایران به دلیل قطعی گاز به گوش می‌رسد.

کمبود گاز در زمستان گویا به جایگاه‌های سی ان جی رسیده است اخباری مبنی بر حذف این سوخت از زنجیره توزیع به دلیل احتمال قطعی گاز جایگاه‌ها به گوش می‌رسد. در همین راستا اردشیر دادرس، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سی.ان.جی، به تجارت‌نیوز گفت: طبق اعلام رسمی قرار است گاز سی.ان.جی قطع شود. اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهایی که قرار بود زمستان اروپا سخت باشد، حالا اخباری مبنی بر حذف سی ان جی از جایگاه‌های سوخت ایران به دلیل قطعی گاز به گوش می‌رسد.

ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی دنیا در حال حاضر با مسئله کمبود گاز مواجه است. در همین زمینه اقداماتی برای حل این چالش در نظر گرفته شد. تصویب تعرفه‌های جدید برای مشترکان پر مصرف گاز و درخواست وزیر نفت از مردم برای مدیریت مصرف از جمله آن است. 

در راستای چنین تدابیری گاز صنایع، پتروشیمی‌ها و حدود ۸۴۰ سازمان و نهاد دولتی و عمومی قطع شد! حال سایه کمبود گاز در حال گسترش است و این بار جایگاه‌های سی ان جی را مورد هدف قرار داده است.

اردشیر دادرس، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سی ان جی، در این باره به تجارت‌نیوز گفت: طبق اعلام رسمی قرار است گاز سی ان جی از زنجیره تامین و توزیع حذف شود. البته هنوز اقدامی صورت نگرفته و سناریوی اصلی سهمیه‌بندی است که جایگاه‌داران فعلاً درخواست داده‌اند این تصمیم اجرا نشود. این صحبت‌ها در حد گفتگوی تلفنی بوده و جزئیاتی از آن اعلام نشده است. شرکت ملی گاز حتی پذیرفت که فعلاً سهمیه‌بندی هم صورت نگیرد.

تبعات خروج سی ان جی از چرخه سوخت

او درباره تبعات قطع سی ان جی توضیح داد: به هر حال وقتی این نوع سوخت قطع شود، مصرف بنزین افزایش می‌یابد. زمانی هم که مصرف بنزین روند صعودی پیدا کند، به تبع آن روی آلودگی هوا تأثیر منفی می‌گذارد.

دادرس این اتفاق را بدون توجیه اقتصادی دانست و اعلام کرد: با قطع سی.ان.جی رانندگان تاکسی بیش از سایر مالکان وسائط نقلیه آسیب می‌بینند و هزینه بیشتری را باید صرف تأمین سوخت کنند. از سوی دیگر، در حال حاضر بخش انرژی کشور با ناترازی تولید و مصرف بنزین هم دست و پنجه نرم می‌کند.

گاز جایگاه‌ها قطع نمی‌شود!

حسن جوهری، رئیس هیات مدیره انجمن سی.ان.جی کشور، درباره برنامه قطعی گاز در جایگاه‌ها به تجارت‌نیوز گفت: برنامه‌ای برای قطعی گاز در جایگاه‌های CNG وجود ندارد و اظهاراتی که در این رابطه مطرح است تکذیب می‌شود.

او خاطر نشان کرد: با توجه به مصرف بالای بنزین در کشور و سهم 25 درصدی CNG در سبد سوخت خودروهای سبک، قطع گاز جایگاها قابل توجیه نیست؛ چراکه منجر به افزایش مصرف بنزین در شرایط ناترازی می‌شود. بنابراین طی هماهنگی‌هایی که با شرکت ملی گاز انجام شد، اجرای این طرح منتفی است.

وی در ادامه افزود: کل گاز مصرفی جایگاه‌های سی ان جی در کشور حدود دو درصد برآورد می‌شود و ۷۰ درصد گاز تولیدی در بخش خانگی به مصرف می‌رسد. بنابراین تنها راه مدیریت در این زمینه صرفه‌جویی در بخش خانگی است.

بر اساس این گزارش مشخص نیست سرانجام قطعی گاز برای جایگاه‌های سی.ان.جی اتفاق می‌افتد یا خیر. بنابراین باید منتظر ماند و دید اظهارات رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سی.ان.جی محقق می‌شود یا به قول رئیس هیات مدیره انجمن خبر قطعی گاز جایگاه‌داران واقعیت ندارد.

در همین زمینه عبدالله باباخانی، کارشناس انرژی، در رشته توئیتی از مشعل‌سوزی گاز ایران به  میزان 18 میلیارد مترمکعب نوشت که ارزش این میزان در بازارهای جهانی بیش از 15 میلیارد دلار برآورد می‌شود. همچنین حدود 9 میلیارد مترمکعب گاز تولیدی و پالایش‌شده به علت فرسودگی شبکه انتقال و توزیع هدر می‌رود.

بنابراین به نظر می‌رسد حل مشکل کمبود گاز در کشور به راه‌ حلی راهبردی و بازسازی زیرساخت‌ها نیازمند است و صرفا با تعیین تعرفه و قطعی گاز در صنایع، پتروشیمی‌ها و … راه به جایی نمی‌برد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.