کد خبر : 24907 / /
/

پس از آغاز قطعی گاز در صنایع و احتمال تعطیلی 50 کارخانه سیمان، قیمت این محصول در برخی کارخانه‌ها افزایش یافت.

قیمت سیمان در شرایطی افزایش یافت که حجم عرضه آن تغییری نکرده، اما جوّ منفی برآمده از کاهش تولید 50 کارخانه سیمان به دلیل نرسیدن سوخت در فصل سرما بازار را آشفته کرده است.

پس از آغاز قطعی گاز در صنایع و احتمال تعطیلی 50 کارخانه سیمان، قیمت این محصول در برخی کارخانه‌ها افزایش یافت. بررسی‌ها نشان می‌دهد شماری از فروشندگان قیمت سیمان را چه به صورت فله و چه به صورت پاکتی تا دو برابر افزایش داده‌اند و شماری دیگر هنوز با قیمت‌های ماه گذشته سیمان را می‌فروشند.

در ماه گذشته هر تن سیمان خاکستری به طور متوسط 800  هزار تومان و هر پاکت 50 کیلویی به طور متوسط 43 هزار تومان معامله می‌شد. اما اکنون این محصول حتی با قیمت 85 هزار تومان در هر پاکت و یک میلیون و 700 هزار در تن قیمت‌گذاری می‌شود.

چرا قیمت سیمان بالا رفت؟

نابه‌سامانی یادشده در بازار سیمان به دلیل اختلالی رخ داده که در عرضه این محصول اتفاق افتاده است. با تشدید سرما سهمیه گاز کارخانجات سیمانی به ویژه کارخانه‌هایی که دور از مناطق شهری هستند، قطع شده و این شرکت‌ها ناچار به جایگزین کردن مازوت با گاز هستند.

در این شرایط عرضه مازوت به کارخانه‌های سیمان با سختگیری‌های شدید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی روبه‌روست و شرکت‌های سیمانی در تامین سوخت مشکل دارند؛ بنابراین تاثیر منفی خبر کمبود سوخت موردنیاز شرکت‌های سیمانی بازار سیمان را دستخوش ناآرامی کرده است.

گرانی با وجود عرضه کافی  

سیمانی‌ها سختگیری‌های شرکت پالایش و پخش را برآمده از آگاهی این شرکت از وجود مازاد کلینکر در کارخانه‌های سیمان می‌دانند و البته انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هم مازاد کلینکر را تایید می‌کند و تاکید دارد که شرکت‌های سیمانی ذخیره کافی کلینکر برای تولید سیمان تا پایان فصل سرما و از بین رفتن محدودیت در تامین گاز طبیعی دارند و می‌توانند پاسخگوی تقاضای بازار باشند.

با این حال هر چند مازاد کلینکر تقاضای سیمان را پاسخ می‌دهد اما جو روانی منفی متاثر از نبود سوخت و توقف تولید کارخانه‌ها بر این بازار حاکم شده و قیمت سیمان را بالا برده است. این گرانی می‌تواند بر قیمت مسکن و دیگر سازه‌ها تاثیر بگذارد، اتفاقی که در تنگنای اقتصادی کنونی مطلوب نیست.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.