کد خبر : 24917 / /
/

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

3 محصول جدید در راه بازار خودرو

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

13 دی 1352؛ دو شاهراه جدید تهران – شمال ساخته می‌شود

دو شاهراه یک طرفه که تهران را به شمال متصل کند، احداث می‌شود و اتوبان تهران به قم تا اصفهان ادامه خواهد یافت و قسمتی از شبکه راه آهن سراسری کشور الکترونیکی می‌شود.

جواد شهرستانی، وزیر راه در دانشگاه پدافند ملی سیاست تازه این وزارت را تشریح کرد و گفت: مذاکراتی را با چند کنسرسیوم فرانسوی، آمریکایی و ژاپنی آغاز کرده‌ایم تا احداث شاهراه ها در صورت داشتن شرایط مناسب، به عهده این کنسرسیوم گذارده شود.

علاوه‌بر این ازسوی مقاطعه‌کاران، بخش خصوصی ایران نیز پیشنهادهایی در این زمینه به وزارت راه رسیده است.

وزیر راه خاطرنشان کرد: به دلیل گران بودن هزینه‌های راهسازی (هر کیلومتر راه 20 میلیون تا 30 میلیون ریال هزینه برمی‌دارد) امکان ساختن تمام شاهراه‌های موردنیاز کشور توسط دولت امکان‌پذیر نیست و باید انجام قسمتی از این کار را به بخش خصوصی سپرد، به خصوص آنکه ایران در حال حاضر به حداقل 10 هزار کیلومتر راه تازه نیاز دارد.

جواد شهرستانی سپس به دو شاهراهی که تهران را به شمال پیوند می‌دهد، اشاره کرد و گفت: اتوبان تهران – شمال از لشگرک و شمشک شروع خواهد شد و از طریق گاجره به چالوس کشیده می شود. این راه به دو شاخه تقسیم می‌شود، یکی از شاخه‌ها به نوشهر و شاخه دیگر تا رامسر ادامه خواهد یافت و شاهراه دیگر از اوین به شهرستانک می‌خورد و به گچسر و چالوس خواهد رسید.

وزیر راه افزود: این دو شاهراه فقط به صورت خط رفت (یک طرفه) پیش‌بینی می‌شود و راه بازگشت به تهران راه کنونی چالوس خواهد بود. منتهی مسیر کنونی جاده چالوس تعریض و مرمت خواهد شد.

قیمت 1000 قلم کالا مورد بررسی است

قیمت 1100 قلم از کالاهایی که برای تعیین نرخ قطعی تسلیم مرکز بررسی قیمت شده بود، تعیین گردید. با مطالعات و بررسی‌هایی که کارشناسان مرکز بررسی قیمت‌ها به عمل آورده‌اند، قیمت 600 قلم از این کالاها به سطح اول خرداد برگشت داده شده است و قیمت 500 قلم دیگر تعدیل گردیده و به طور متوسط برای این 500 قلم 12 درصد سود در نظر گرفته شده است.

کالاهای فوق ازجمله اقلام و کالاهایی بودند که تولیدکنندگان و واردکنندگان برای عرضه آن قیمت‌های اول خرداد تا 15 مهرماه سال‌جاری را تعیین نموده و اسناد و مدارک آن را برای قیمت‌گذاری نهایی تسلیم مرکز بررسی قیمت‌ها کرده بودند.

در حال حاضر مرکز بررسی قیمت مشغول تعیین قیمت قطعی 1000 قلم کالای دیگر است که قیمت‌های اعلام‌شده آنها بین اول خرداد تا 15 مهرماه 1352 می‌باشد.

این قیمت‌ها پس از طرح در شورای قانونی تثبیت و نظارت قیمت‌ها، به تصویب می رسد. در این شورا نماینده مصرف‌کننده، تولیدکننده، نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق اصناف شرکت دارند.

13 دی 1372؛ دلار در چین تک‌نرخی شد

خبرگزاری چین نو گزارش داد، جمهوری خلق چین سیستم دو نرخی مبادله پول خود را با دلار براساس نرخ واحد 8.7 یوآن در برابر هر دلار به اجرا درآورد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از چین نو گزارش داد، سقف یوآن یکی شده و این شناور با متوسط نرخ بازار روز جمعه مطابقت می‌کرد.

تا روز جمعه چین دارای دو نرخ برابری رسمی 5.8 یوآن برای هر دلار برای خارجیان و جهانگردان و نرخ شناور عرضه و تقاضا در بازار آزاد که اختصاص به کارخانه‌ها داشت، بود.

13 دی 1382؛ آمریکا تحریم‌های ایران را موقتا لغو کرد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد تعلیق تحریم‌های ایران توسط آمریکا گفت: این مساله فقط در قالب یک ژست سیاسی قابل ارزیابی است.اکبر هاشمی رفسنجانی پس از نشست اضطراری در شهرستان بم افزود: این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد؛ زیرا این مساله دیشب (چهارشنبه شب) اتفاق افتاده و ما هنوز جلسه‌ای در این زمینه نداشته‌ایم. قاعدتا این مساله در شورای امنیت ملی بررسی می‌شود و سیاستی مناسب در مورد آن اتخاذ می‌شود.

جرج بوش، رئیس‌جمهور ایالات متحده به منظور تسهیل روند کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان بم بخشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه جمهوری اسلامی را موقتا و به مدت 90 روز لغو کرد.

وزارت خزانه‌داری و وزارت امور خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه مشترک به افراد و شرکت‌های آمریکایی اجازه دادند، کمک‌های خود را به طور مستقیم به ایران ارسال کنند. این در حالی است که براساس تحریم‌هایی که آمریکا از سال 1979 علیه ایران وضع کرده استف هیچ فرد یا شرکت آمریکایی اجازه انتقال پول به ایران را نداشت. برخی از مقام های آمریکایی نیز مدعی شدند تعلیق موقت تحریم ها، فقط برای سازمان‌های آمریکایی غیردولتی جهت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان اجرا خواهد شد.

ترنت دانی، سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد که ملت آمریکا دوست دارد به ملت ایران کمک کند. به همین خاطر ایالات‌متحده آمریکا تصمیم گرفته است به دلایل انسان‌دوستانه بخشی از تحریم‌های خود علیه ایران را لغو کند.

سخنگوی جورج بوش گفت: رئیس جمهور دستور داده است امکان اعزام کمک‌های امدادی به ایران فراهم شود.

گفتنی است که براساس تصمیم دولت آمریکا، وسایل نقلیه، تلفن‌های ماهواره‌ای و دستگاه‌های ارتباط رادیویی ازجمله مواردی است که ارسال آنها برای کمک به زلزله‌زدگان بدون مانع خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران نیز درخصوص اقدام دولت آمریکا در لغو موقت محدودیت‌های مالی گفت: این اقدام اگرچه موقتی، اما مثبت است و ما هم مانند ایرانیان مقیم آمریکا از آن استقبال می‌کنیم؛ زیرا آنان می‌توانند با ارسال کمک‌های نقدی خود به یاری هموطنان زلزله‌زده بشتابند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.