کد خبر : 25046 / /
/

اطلاعات مهم درباره مالیات بر ارزش افزوده را در ادامه بخوانید.

 

مالیات بر ارزش افزوده امروز در صحن علنی مجلس با رای اکثریت نمایندگان تصویب شد.

 اطلاعات مهم درباره مالیات بر ارزش افزوده را در ادامه بخوانید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرحی موافقت کردند که به موجب آن تغییراتی در نحوه توزیع مالیات بر ارزش افزوده در شهرها و روستاها ایجاد می کند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح بند(ب) ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده موافقت کردند.

نمایندگان به دنبال اصلاح بند (ب) ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند که در آن آمده است: «عوارض و جریمه‌های مربوط به بندهای «الف» و «ت» ماده‌ (۲۶) و ماده ‌(۲۸) این قانون به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می‌شود تا براساس شاخص جمعیت میان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری توزیع ‌گردد.»

در صورت تصویب جزییات این طرح، مالیات بر ارزش افزوده به نسبت جدیدی در کلان شهرها و سایر شهرها، روستاها و مناطق عشایری و براساس شاخص‌های جمعیت و توسعه ‌نیافتگی توزیع می شود.

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در ۵۷ ماده بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۷ تیر ماه توسط محمدباقر قالیباف به حسن روحانی رئیس‌جمهور وقت برای اجرا ابلاغ شده بود.

تاریخ اجرای این قانون ۱۳ دی ماه اعلام شده بود. مهمترین بخش‌هایی که در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تغییر پیدا کرده است مالیات کالا‌های خاص، جریمه‌ها، انتقال و توزیع مالیات‌ها و بخشی از دادرسی مالیاتی است که عموم اصلاحات نیز به نفع مودیان مالیاتی یا فعالان اقتصادی است.

قانون مالیات بر ارزش افزوده در مورد طلا

همچنین در این قانون خود طلا مشمول مالیات نخواهد بود. در مورد طلا این استدلال مطرح می‌شود که از بین نمی‌رود و مصرف نمی‌شود؛ بنابراین از آنجایی که این مالیات نیز مالیات بر مصرف محسوب می‌شود، با این استدلال مجلس پذیرفت که خود طلا را از شمولیت مالیات خارج کند.

اما مصنوعات طلا نسبت به اجرت، حق‌العمل و سود خود مشمول مالیات خواهند بود، اما شمش طلا مشمول نمی‌شود. در قانون جدید، مناطق آزاد جزء محدوده اجرایی قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند و معافیت مناطق آزاد نسبت به مالیات بر ارزش افزوده حذف شده است.

افزایش ۴ درصدی هزینه سفرهای هوایی

از سوی دیگر، محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی جمعه ۱۱ دی اعلام کرد: بر اساس جزو ۱۳ بند ب ماده ۹ قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، خدمات حمل و نقل اعم از بار و مسافر درون و برون شهری و بین المللی جاده‌ای، ریلی و دریایی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است. اما خدمات حمل و نقل هوایی اعم از بار و مسافر به نرخ ۹ درصد مشمول مالیات بر ارزش افزوده است.

بر اساس قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده بخش حمل و نقل هوایی از بامداد امروز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه مشمول مالیات بر ارزش افزوده شد.

در پروازهای داخلی مجموعاً چهار درصد و در پروازهای خارجی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد که با توجه به رقمی که نرخ فروش بلیت پروازهای خارجی دارد، این پایه مالیاتی سبب می‌شود تا دسترسی مردم به سفرهای خارجی کاهش یابد.

از آنجایی که بر اساس قانون جدید، پنج درصد عوارض شهرداری‌ها از بلیت پروازهای داخلی حذف شده و به جای آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به بلیت هواپیما افزوده می‌شود، در عمل چهار درصد به نرخ بلیت پروازهای داخلی از بامداد دوشنبه ۱۳ دی تعلق می‌گیرد.

با توجه به اینکه پروازهای خارجی تا پیش از این از مالیات معاف بودند، از ۱۳ دی ماه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به هزینه بلیت پروازهای خارجی اعم از ایرلاین‌های ایرانی یا غیر ایرانی اضافه خواهد شد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.