کد خبر : 25203 / /
/

بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان حج و زیارت، سیدصادق حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ در رأس هیأتی از روز شنبه ۱۷ دی‌ماه به دعوت وزارت حج و عمره عربستان به این کشور سفر کرده است

ضیافت شام وزارت حج و عمره عربستان در پایان اکسپوی حج با حضور مسؤولان حج ۵۶ کشور، از جمله ایران برگزار شد.

 

 بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان حج و زیارت، سیدصادق حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ در رأس هیأتی از روز شنبه ۱۷ دی‌ماه به دعوت وزارت حج و عمره عربستان به این کشور سفر کرده است که به دنبال آن، تفاهم‌نامه حج ۱۴۰۲ امضاء و طرفین درباره نحوه انتقال زائران و سایر موضوعات مرتبط توافق کردند.

سفر هیأت حج ایران به عربستان همزمان با اکسپوی حج انجام شده که در پایان آن، وزیر حج و عمره عربستان ضیافتی را با حضور ۵۶ کشور برگزار کرد که رییس سازمان حج وزیارت ایران و هیأت همراه نیز مورد استقبال صمیمی مسؤولان حج و عمره عربستان قرار گرفتند.

ایران و عربستان از سال ۱۳۹۴ پس از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه در عربستان و واقعه حمله به سفارت عربستان در ایران، روابط دیپلماتیک را متوقف کردند. در این سال‌ها فضای سیاسی موجود از سوی سعودی‌ها بر حج و عمره نیز غلبه کرد، طوری که در سال ۱۳۹۵ با کارشکنی عربستان و نپذیرفتن تعهدات نسبت به تامین امنیت زائران و صادر نشدن ویزا به دلیل بسته بودن سفارتخانه‌های دو کشور، ایران در حج نتوانست حضور داشته باشد و نماینده ولی فقیه در امور حج، مسؤولیت محروم شدن زائران ایرانی را متوجه عربستان دانست. ایران و عربستان یک سال بعد مذاکرات حج را جدا از مسائل سیاسی پیگیری کردند و زائران ایرانی پس از یک سال وقفه به حج بازگشتند.

تعطیلی سفارتخانه‌های دو کشور، بازگشت زائران ایرانی به عمره را که از سال ۱۳۹۵ تا کنون متوقف شده، نیز تحت تأثیر قرار داده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.