کد خبر : 25385 / /
/

بورس تهران روی ریل صعودی قرار گرفته‌ است و پس از یک عقب‌نشینی مقطعی در ابتدای هفته، سه شنبه 27 دی 1401 مجددا به سوی سبز نوسان گام برداشت.

بورس تهران دیروز شاهد گام دیگر شاخص کل در راه نزدیک شدن به مقاومت 1.7 میلیونی بود. پیش بینی بورس امروز از نگاه کارشناسان، بر برتری نسبی فروشندگان در جریان دادوستدهای امروز استوار است.

بورس تهران روی ریل صعودی قرار گرفته‌ است و پس از یک عقب‌نشینی مقطعی در ابتدای هفته، سه شنبه 27 دی 1401 مجددا به سوی سبز نوسان گام برداشت.

بازگشایی دو غول خودروسازی پس از رفع ابهام عرضه خودرو در بورس کالا توانست فشار تقاضای نسبتا خوب اما موقتی را در بازار ایجاد کند.

در پایان جریان دادوستد‌های تالار شیشه‌ای در روز گذشته نماگر اصلی با رشد 0.38 درصدی موفق شد 6 هزار و 373 واحد افزایش یابد و در ارتفاع یک میلیون و 687 هزار و 87 واحدی بایستد.

در آن سوی بازار جایی که شاخص کل هم‌وزن نماینده یکسان تمام نماد‌های فعال معاملاتی بازار است با سبقت از نماگر اصلی تالار شیشه‌ای جریان خوب معاملاتی را تکرار کرد و بازدهی بیشتری نصیب سهامداران شرکت‌های کوچک و متوسط کرد.

در پایان جریان دادوستدهای دیروز، شاخص کل هم‌وزن 0.64 درصد رشد کرد. این رشد موجب افزایش 3 هزار و 315 واحدی ارتفاع این شاخص شد و آن را در محدوده 523 هزار و 315 واحدی قرار داد.

افزایش ارزش معاملات خرد

نکته بااهمیت بازار روز گذشته روند افزایشی ارزش معاملات بود. ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در روز گذشته در محدوده 9 هزار و 702 میلیارد تومانی قرار گرفت تا روند افزایشی ارزش معاملات در هفته جاری حفظ شود.

بررسی ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه خبر از خروج 209 میلیارد تومان پول از بورس می‌دهد.

نوسانات شاخص ورود و خروج پول افراد حقیقی به طور کل در روز‌های متعادل بازار طبیعی است. خروج پول هنگامی نگران‌کننده خواهد بود که در عین روند صعودی، خروج پول با شتاب فزاینده‌ای تداوم یابد.

نقشه بورس تهران روز گذشته با حضور 300 نماد سبز و 319  نماد منفی نمایان‌گر تعادل میان خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز سه شنبه معادل 280 میلیارد دلار شد.

امروز چند سیگنال برای سهامداران وجود دارد و پیش بینی بورس در روز جاری از نگاه کارشناسان عقب‌نشینی قدرت خریداران و ظهور مجدد عرضه‌ها است.

رشد صادرات نسبت به سال گذشته

بر اساس آمار گمرک، مجموع صادرات ایران از فروردین ماه تا ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱ به ۱۹ کشور از جمله همسایگان، چین و هند به ۳۸ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسیده است که رشد ۲۳ درصدی در ارزش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

با وجود افزایش صادرات فاصله میان دلار آزاد و نرخ دلار نیما افزایش یافته است که می‌تواند منجر به کاهش درآمد حاصل از صادرات هنگام تسعیر ارز شود.

سیاست اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی در راستای میخکوب کردن نرخ دلار در قیمت 28 هزار و 500 تومان، اجازه نوسان و کاهش این فاصله را نخواهد داد.

عرضه اولیه جدید با نماد «اردستان» در بورس

امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه شرکت سیمان اردستان با نماد اردستان عرضه اولیه می‌شود. شرکت در این عرضه اولیه برای عموم مردم آزاد است.

تعداد ۱۷۰.۲۵۰.۰۰۰ سهم معادل ۱۵ درصد از سهام این شرکت به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.

این عرضه اولیه به شیوه ثبت سفارش است. حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۲۰۰ سهم و قیمت مبنا ۹۰۹ تومان خواهد بود.همچنین قیمت کف عرضه ۸۱۸ و سقف آن هزار تومان است.

عرضه‌های اولیه که اصولا با سود قطعی برای سهامداران همراه است می‌تواند تاثیری هرچند اندک در رابطه با افزایش اعتماد عمومی به بازار سرمایه داشته باشد.

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که در روز‌هایی که بازار سهام میزبان نمادی جدید خواهد بود فشار فروش به همین واسطه در جریان معاملات شکل خواهد گرفت.

مالیات بر عایدی سرمایه در مراحل پایانی تصویب

بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد و تا کنون پنج ماده این طرح در مجلس بررسی و تصویب شده و تا پایان هفته جاری تصویب این طرح در مجلس به پایان می‌رسد.

به طور خلاصه اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کوتاه‌مدت باعث هدایت سرمایه‌ها به سوی بازار سرمایه خواهد شد اما در بلندمدت احتمال فرار سرمایه از کشور افزایش می‌یابد.

افزایش شاخص تولید و فروش در آذرماه

در آذرماه ۱۴۰۱، شاخص تولید و فروش شرکت‌های صنعتی بورسی به بالاترین سطح در سال ۱۴۰۱ رسیده است؛ در این ماه شاخص تولید و فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۱۲.۹ و ۱۵.۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۲.۷ و ۳.۶ درصدی مواجه شده است.

فروش متری مسکن در بورس آغاز خواهد شد؟

اخیرا شهردار تهران از اقداماتی برای عملیاتی شدن فروش متری مسکن در بورس خبر داده است.

علیرضا زاکانی با اشاره به ظرفیت مسکن در حفظ ارزش سرمایه‌های مردم گفته است: نرم‌افزار بورس مسکن را آماده کرده‌ایم و باید مسیر پیوستگی آن با بازار سرمایه فراهم شود.

سال ۱۳۹۹ موضوع بورس مسکن تحت عنوان صندوق‌های زمین و ساختمان مطرح شد که به دلیل یک مشکل آیین‌نامه‌ای، سال‌ها متوقف بود.

اصلاح آیین‌نامه در کمیسیون تخصصی دولت وقت انجام شد اما به سرانجام نرسید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.