کد خبر : 25622 / /
/

یارانه نقدی | تغییر قیمت یارانه نقدی | یارانه نقدی 1401

در حالی که اولین چرخه اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در ۲۰ بهمن کامل می‌شود و هنوز بازخوردهای اجتماعی آن به طور کامل مشخص نشده، زمزمه‌هایی از گسترش طرح به سه استان دیگر به گوش می‌رسد که جای تامل دارد.

اخبار جدیدی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری شده. وزیر اقتصاد گفت: تا مردادماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. وام یارانه قرار است پرداخت شود. همچنین زمان دقیق واریز یارانه نقدی بهمن ماه مشخص شد.

پس از بحث‌های متعددی که پیرامون حذف ارز ترجیحی به وجود آمد، در نهایت دولت تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت. برای حذف ارز ترجیحی دو مسیر اصلی مطرح می‌شد، یکی پرداخت یارانه نقدی به مردم و دیگری تخصیص کالابرگ الکترونیک.

با توجه به اصرار مجلس برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک به مردم به جای یارانه نقدی، این موضوع در قالب بودجه به قانون تبدیل شد. علت این اصرار نیز تورم بود. به عبارت دیگر از آنجایی که تورم سبب می‌شود تا قیمت کالاها افزایش پیدا کند اما میزان پرداخت یارانه نقدی همواره ثابت است، در نتیجه این موضوع به کاهش قدرت خرید یارانه بگیران منجر می‌شود.

در نتیجه این استدلال بحث کالابرگ به تصویب رسید با این وجود دولت در اردیبهشت ماه سال جاری ارز ترجیحی را حذف کرد اما زیرساخت لازم برای اجرای طرح کالابرگ هنوز فراهم نشده بود. در نتیجه دولت تصمیم گرفت تا زمان فراهم شدن این زیر ساخت‌ها یارانه را به صورت نقدی پرداخت کنند.

بنابراین از همان زمان پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی آغاز شد. طی دو ماه اخیر گفته شد که زیر ساخت‌های لازم برای اجرای طرح کالابرگ فراهم شده و بحث اجرای آزمایشی آن در یکی از استان‌های کشور در حال پیگیری است.

چرا مجریان به دنبال گسترش عجولانه طرح کالابرگ الکترونیک به سه استان دیگر هستند؟

اجرای این طرح به شرکت فارا در زیر مجموعه وزارت کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است و اجرای آزمایشی نیز در استان هرمزگان آغاز شد. عملیاتی شدن کامل این طرح از ماه گذشته آغاز شده است و هنوز سیکل یک ماهه خود را به طور کامل طی نکرده است تا میزان استقبال مردم از کالابرگ مشخص شود.

با این وجود در حال حاضر زمزمه گسترش این طرح به سه استان دیگر نیز به گوش می‌رسد. این سوال وجود دارد که چرا چنین عجله‌ای برای اجرای این طرح وجود دارد و هنوز مرحله آزمایشی تکمیل نشده، مجریان طرح به دنبال گسترش آن به استان‌های دیگر هستند.

جزئیات کاهش یارانه نقدی به میزان استفاده از کالابرگ ؛ جدول قیمت‌ها | علت گسترش طرح به ۳ استان دیگر

یارانه نقدی

در صورت استفاده از کالابرگ یارانه نقدی کاهش خواهد یافت

براساس طرح کالابرگ قرار است دولت همان رقم یارانه را در هنگام خرید ۱۰ قلم از کالاهای اساسی به مردم پرداخت کند. در حقیقت مردم معادل قیمت اردیبهشت ماه کالا را پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت آن از جانب دولت پرداخت می‌شود. بنابراین در هر صورت پرداخت بخشی از قیمت کالا برعهده خریدار خواهد بود.

با در نظر داشتن این نکته، ۲۰ بهمن ماه بازخورد اصلی این طرح که همان بازخورد اجتماعی است، مشخص خواهد شد. دقیقا زمانی که خانوارهای یارانه بگیر دقیقا درک خواهند کرد که چه میزان از یارانه نقدی پرداختی به آنها به دلیل استفاده از طرح کالابرگ کاهش یافته است.

در اینجا است که باید نتیجه را مشاهده کرد و تغییر عملکرد افراد در ماه یا ماه‌های بعد این مسئله را نشان خواهد داد. در کنار این موضوع می‌توان از نظر سنجی‌ها هم استفاده کرد اما مسئله این است که هنوز حتی چرخه اول اجرای آزمایشی این طرح نیز کامل نشده که بخواهیم در مورد چنین مسائلی صحبت کنیم.

دو علت مهم برای عدم استقبال از کالابرگ

گفتنی است، با توجه به آمار حدود ۹۰ درصد از جمعیت استان هرمزگان یارانه بگیر هستند. با این وجود آمارهای غیر رسمی که در مورد استفاده مردم از طرح کالابرگ وجود دارد، استقبال گسترده‌ای را نشان نمی‌دهد.

دو علت عمده برای این موضوع می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. اول اینکه طی ماه‌های اخیر یارانه به طور نقدی به مردم پرداخت شده است و با توجه به قدرت تصمیم‌گیری و اختیار کاملی که برای استفاده از یارانه نقدی وجود دارد، شاید بسیاری از افراد ترجیح بدهند که از یارانه نقدی استفاده کنند.

دلیل دوم نیز این است که در طرح کالابرگ در هر صورت فرد باید قسمتی از قیمت را پرداخت کند. با این وجود برخی ترجیح خواهند داد تا مبلغ نقدی را دریافت کنند و با همان یارانه نقدی خرید خود را انجام دهند، دیگر محدودیتی هم برای خرید ۱۰ قلم کالا نخواهند داشت.

البته این موضوع نیز به مرور زمان براساس بررسی اجرای طرح در هرمزگان باید مشخص شود که هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

لازم به ذکر است، با وجود مواردی که ذکر شد، مسئله در اصل اجرای طرح کالابرگ الکترونیک نیست و موضوع اصلی در عملکرد عجولانه‌ای است که در اجرای آن مشاهده می‌شود. در نتیجه این انتظار وجود دارد تا دولت پیش از گسترش این طرح به بررسی دقیق و صحیح اجرای مرحله آزمایشی بپردازد تا شاهد تحمیل هزینه‌های اضافی به دولت نباشیم.

واریز یارانه نقدی برای این ۵ میلیون نفر

حسابرس کل برنامه‌ریزی و توسعه دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در حوزه منابع واریزی شاهد عدم شفافیت هستیم، گفت: اطلاعات دقیقی در مورد اطلاعات فروش شرکت‌ها وجود ندارد و تنها سران سه قوه اطلاعات را دارند که پرداخت‌ها را دچار چالش می‌کند.

مدیر کل اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اگر قرار بود براساس توقعات منابع تخصیص دهیم تورم ما تا امروز به بالای ۷۰ درصد می‌رسید، گفت: حداقل ۵ میلیون نفر در خارج از مرزها از یارانه نقدی استفاده می‌کنند.

محمد جعفری مدیر کل امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در نشست بررسی عملکرد هدفمندی یارانه‌ها گفت: بحث یارانه یکی از موضوعات مهمی است که سبب هدر رفت منابع شده است. یارانه‌ها به طور مساوی بین مردم تقسیم می‌شود. در حوزه یارانه به ویژه در بحث انرژی شاهد هدر رفت منابع هستیم.

براساس شاخصی که اعلام شد، تقریبا زیر ۵ درصد افراد برخوردار محسوب می‌شوند و رفتار مصرفی نامناسبی دارند. بیش از پنج میلیون نفر در حال استفاده از یارانه هستند که در خارج از مرزهای کشور قرار دارند. ما به جای ۸۵ میلیون نفر حداقل به ۹۰ میلیون نفر یارانه می‌دهیم. حداقل ۵ میلیون نفر در خارج از مرزها از یارانه‌ها استفاده می‌کنند.

برای نخستین بار در بودجه سال ۱۴۰۲ شناسایی سه دهک را حذف کردیم و شناسایی افراد برخوردار را حذف کردیم. برای این شناسایی از روند مالیاتی که درحال‌حاضر بهبود پیدا کرده است استفاده خواهیم کرد.

افزایش ۴۰ درصدی یارانه نقدی این دهک‌ها

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ که توسط رئیس‌جمهوری به مجلس ارائه شده است، به دریافتی مستمری بگیران توجه ویژه‌ای نشده و این میزان مناسب وضعیت مستمری بگیران نیست.

بر اساس این گزارش عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ کشور گفت: دریافتی معلولان و دیگر مستمری بگیران دو سازمان بهزیستی و کمیته امداد در لایحه بودجه سال آینده ۳۸ درصد افزایش یافته است.

علی بابایی کارنامی با اشاره به برخی ایرادهای این لایحه افزود: از ایرادها، یکی کاهش نمودارهای پشتیبانی از گروه معلولان و دیگر مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد است. به ویژه در تبصره‌های ۱۴ و ۱۶ و دیگر تبصره‌ها، آن کمک‌هایی که باید و شاید، درخور معلولان و دیگر مستمری بگیران گرامی باشد؛ در لایحه بودجه دیده نمی‌شود.

وی گفت: با کمیسیون تلفیق و دیگر کمیسیون‌های وابسته مجلس در حال گفت‌وگو و چانه زنی هستیم تا بتوانیم درصد کمک‌ها به مستمری بگیران در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کشور را افزایش دهیم.

یارانه نقدی ۳ میلیونی برای این خانوارها

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از توزیع ۲ هزار و ۱۵۰ کارت خرید ۳ میلیون تومانی به زنان سرپرست خانوار دهک درآمدی ۱ تا ۳ در سطح شهرستان‌های استان تهران خبر داد.

محمد نصیری معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اقدامات خیرخواهانه که با همکاری موسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین صورت پذیرفت را تشریح کرد.

وی از توزیع ۲ هزار و ۱۵۰ کارت خرید ۳ میلیون تومانی به زنان سرپرست خانوار دهک درآمدی ۱ تا ۳ در سطح شهرستان‌های استان تهران خبر داد و گفت: همچنین ۸ هزار دست لباس‌گرم، کاپشن و کفش برای فرزندان زنان سرپرست خانوار در سراسر کشور به مبلغ ۴.۵ میلیارد تومان خریداری و مراحل توزیع را طی می‌کند.

وی با اشاره به توزیع سبد پروتئین برای مستمری‌بگیران تحت پوشش، یادآور شد: در این راستا با مشارکت بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ۲۰۰ تن مرغ بین خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور توزیع شد؛ همچنین با مشارکت مجمع خیرین ۵۰ گهواره برقی برای کودکان مقیم در شیرخوارگاه‌ها تهیه شده است تا کودکان خوابی راحت را تجربه کنند.

پرداخت یارانه نقدی ۵ میلیونی برای این دهک‌ها

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد گفت: امسال ۱۵ هزار نفر مشمول طرح «لبخند مادری» می‌شوند.

حمیدرضا علیان زادگان روز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهارکرد: پویش «لبخند مادری» با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) و بنیاد ۱۵ خرداد با هدف حمایت از جوانی جمعیت و فرزندآوری و تجلیل از خانواده‌های دارای فرزند چند قلو و متولد شده در سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: پویش «لبخند مادری» شامل خانواده‌هایی است که در سال ۱۴۰۱ دارای فرزند سه قلو و یا بیشتر شده‌اند و به ازای هر فرزند یک کارت هدیه یک میلیون تومانی، پوشک رایگان تا شش ماه و بسته «لبخندمادری» که شامل ۴۰ قلم لوازم مادر و فرزند به ارزش پنج میلیون تومان به آنان، اهدا خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد یادآور شد: ۱۵ هزار نفر مشمول این طرح می‌شوند که به خانواده‌های نیازمند مایحتاج و ضروریات یک نوزاد اختصاص می‌یابد.

علیان زادگان تاکید کرد: در طرح ملی ایران جوان به پنج هزار زوج دانشگاهی که دارای فرزند می‌شوند با اولویت فرزند سوم، بسته‌های حمایتی ارائه می‌شود، ضمن اینکه پنج هزار زوج دیگر نیز در ۱۶ استان کشور شناسایی شده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.