کد خبر : 25705 / /
/

پلیس محلی اعلام کرده که پدر طیبه اعتراف کرده که او را در تاریخ ۳۱ ژانویه خفه کرده است.

در عراق قتل یک زن جوان دیگر توسط یکی از اعضای خانواده اش منجر به طرح درخواست‌های مجدد از دولت آن کشور شده تا در نهایت قانون خشونت خانگی را تصویب کند قانونی که سال‌ها در پارلمان و در وضعیت بلاتکلیف باقی مانده است.به نقل از دویچه وله؛ “طیبه العلی” دختر جوان ۲۲ ساله از استان دیوانیه در جنوب عراق پس از بازگشت از ترکیه کشوری که در آن زندگی می‌کرد قصد دیدار با اعضای خانواده اش را داشت.

این زن جوان به دلیل انتشار پست‌هایی درباره زندگی نسبتا آزادانه خود در ترکیه در یوتیوب شناخته شده بود و قصد داشت با دوست پسر سوری اش ازدواج کند.

در حالی که انگیزه‌ها هم چنان مبهم است پلیس محلی اعلام کرده که پدر طیبه اعتراف کرده که او را در تاریخ ۳۱ ژانویه خفه کرده است

تظاهرات اعتراضی

روز یکشنبه پس از مرگ طیبه فعالان حقوق زنان در عراق تظاهراتی را در بغداد برگزار کردند.

آنان از مقام‌های محلی خواستند تا به شکلی بهتر از زنان و حقوق آنان محافظت کنند و در نهایت قانن خشونت خانگی را تصویب نمایند.

با این وجود، پرسشی که مطرح می‌شود آن است که حتی اگر چنین قانونی در عراق تصویب شده بود آیا می‌توانست طیبه و بسیاری از دختران دیگر که پیش از او قربانی خشونت‌های خانوادگی و به اصطلاح “قتل‌های ناموسی” شده بودند را نجات دهد؟

“خلود احمد” یک روزنامه نگار عراقی ساکن بغداد به “دویچه وله” می‌گوید:”من فکر نمی‌کنم تصویب قانونی تازه خشونت علیه زنان را در اینجا به طور کامل متوقف سازد، اما ممکن است باعث کاهش تعداد موارد شود.

اگر مردم بدانند که به دلیل ارتکاب خشونت علیه زنان مجازات خواهند شد یا اگر زنانی که مورد خشونت قرار گرفته اند بدانند می‌توانند به پناهگاهی بروند تصویب قانون کمک کننده خواهد بود.

با این وجود، در حال حاضر واقعا این احساس وجود دارد که برای مرتکبان خشونت علیه زنان مجازاتی جدی وجود ندارد”.

عراق قانونی برای مقابله با خشونت خانگی ندارد. در واقع، قوانین فعلی آن کشور راه‌های متعددی برای فرار از مجازات هر فردی که یکی از اعضای زن خانواده اش را به قتل می‌رسد یا کتک می‌زند فراهم ساخته است.

در واقع، قانون فعلی باعث می‌شود تا از پیگرد قانونی مردان مرتکب خشونت علیه زنان جلوگیری به عمل آید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • بی نام /

    واقعا زن ها رعایت حال مردها نمیکنن تو این شرایط زندگی