کد خبر : 26024 / /
/

گرچه جهش‌های ژن BRCA۱ یا BRCA۲ با سرطان سینه و تخمدان در زنان جوان‌تر مرتبط است، اما افراد بالای ۵۰ سال هم در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند.تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این موضوع حتی اگر آنها قبلاً سرطان سینه نداشته باشند هم درست است.

 

«کلی متکالف»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، گفت: «آنچه در مورد نتایج ما قابل توجه است این است که سرطان سینه و تخمدان شایع‌ترین سرطان‌هایی هستند که مشاهده می‌شوند و این نگران‌کننده است، با توجه به اینکه ما می‌دانیم چگونه خطر ابتلاء به سرطان را در زنانی که این عوامل خطر ژنتیکی دارند کاهش دهیم.»

برای مطالعه این موضوع، محققان بیش از ۲۲۰۰ زن بین ۵۰ تا ۷۵ سال از ۱۶ کشور را دنبال کردند. این زنان آگاه بودند که دارای جهش BRCA هستند و هیچ تشخیص قبلی سرطان نداشتند.

خطر ابتلای این زنان پس از ۵۰ سالگی به هر نوع سرطان برای افرادی که دارای جهش BRCA۱ هستند ۴۹ درصد و برای افرادی که دارای جهش BRCA۲ هستند ۴۳ درصد است.

حتی برای کسانی که جراحی کاهش خطر سرطان، مانند برداشتن پیشگیرانه هر دو سینه، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را انجام نداده بودند، بیشتر بود. برای آن زنان، خطر ۷۷ درصد برای کسانی که جهش BRCA۱ داشتند و ۶۷ درصد برای کسانی که جهش BRCA۲ داشتند، بود.

حدود ۱۵ درصد از زنان مورد مطالعه تحت ماستکتومی پیشگیرانه دو طرفه قرار گرفته بودند. حدود ۴۳ درصد تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را قبل از ۵۰ سالگی برداشته بودند.

این زنان تنها ۹ درصد با کمترین خطر ابتلاء به سرطان روبرو بودند.

هیچ روش غربالگری خوبی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. دستورالعمل‌های شبکه جامع ملی سرطان توصیه می‌کند که زنان مبتلا به جهش BRCA۱ بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی و زنان دارای جهش BRCA۲ در سنین ۴۰ تا ۴۵ سال تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را بردارند.

متکالف امیدوار است که پیشرفت در آزمایش ژنتیکی به زنان بیشتری کمک کند تا از خطرات خود آگاه شوند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.