کد خبر : 26210 / /
/

پسر جوان در نقش تاجر لباس های ترک دختران را با وعده ازدواج فریب می داد تا پول میلیونی به جیب بزند.این مرد شیاد تا جایی پیش می رفت که دختران را با خود به سفر استانبول ترکیه می برد.

شکایت دختر جوان از پسر فریبکار

به گزارش رکنا، سال 96 بود که دختر جوانی سراسیمه خود را به پلیس رساند و از گرفتار شدن در دام یک جوان فریبکار که پول های میلیونی‌اش را بالا کشیده بود خبر داد.

دختر جوان که سولماز نام دارد به ماموران گفت: چندی قبل در فضای مجازی به دنبال فروشگاه های لباس اینترنتی بودم که با یک صفحه اینستاگرامی که نوشته شده بود لباس هایش را از خارج کشور به ایران می آورد به همین خاطر تصمیم گرفتم از آنجا خرید کنم.

وی افزود: در قسمت خصوصی درخواست سفارش دادم که مرد جوانی شروع به صحبت کرد او می گفت چون در خارج از کشور است اگر بخواهم می توانم سفارش های دیگری بدهم و پس از رسیدن سفارشات به خانه پول را برایش واریز کنم.

دختر جوان ادامه داد: چون به حرف های پسر جوان اعتماد کرده بودم چند سفارش دیگر دادم و جالب اینکه با قیمت های مناسبی سفارشات را برای من تهیه کرد.

مدتی در فضای مجازی با هم در ارتباط بودیم که تا اینکه پسر جوان یک روز پیامی داد که به ایران آمده و پیشنهاد داد تا همدیگر را ملاقات کنیم که پیشنهادش را پذیرفتم و در نخستین قرار خیلی زود به هم علاقه مند شدیم و بعد از مدتی پسر شیک پوش که الیاس نام دارد پیشنهاد ازدواج داد.

سولماز که وضعیت مالی خوبی دارد ادامه داد: از نظر مالی هیچ مشکل مالی ندارم و الیاس نیز پسر خوب و پولداری به نظر می رسید و مدتی با هم در ارتباط بودیم و هر روز اعتمادم به او بیشتر می شد.

تا حدی با هم نزدیک بودیم که یکبار الیاس که به سفر ترکیه می رفت برای من بلیط خرید و با هم به سفر رفتیم و یک هفته در آنجا بودیم . در آنجا الیاس برای سفارش به مغازه های زیادی می رفت و بیشتر فروشنده ها را می شناخت و دیگر باورم شده بود که او یک تاجر لباس است.

کلاهبرداری میلیونی

سولماز در حالیکه آرام اشک می ریخت گفت: من که به الیاس اعتماد کرده بودم و فکر می کردم با هم ازدواج می کنیم به حرف هایش اطمینان داشتم تا اینکه یک روز الیاس با من قرار ملاقاتی گذاشت و ادعا کرد حساب ارزی‌اش بسته شده و برای نمی تواند پول برداشت کند و برای خرید و گرفتن سفارش هایش از ترکیه نیاز به پول دارد.

وی افزود: الیاس خواست 100 میلیون تومان برایش دلار تهیه کنم و قول داد تا یک هفته دیگر که حسابش باز شد پول را به حسابم واریز کند، من که به حرف هایش اعتماد داشتم 100 میلیون تومان پول به او قرض دادم اما فردای آن روز دیگر خبری از او نبود و حتی هر چه زنگ می زدم جوابی نمی داد تا اینکه در فضای مجازی به او پیام دادم که ادعا کرد در ترکیه است و پس از پایان کارهایش به ایران باز می گردد ولی بعد از آن دیگر خبری از او ندارم و تازه متوجه کلاهبرداری میلیونی او شدم.

فریبکاری‌های مشابه

بدین ترتیب تیمی از ماموران پلیس برای دستگیری الیاس وارد عمل شدند و در گام نخست تحقیقات پی بردند چند دختر جوان دیگر که به بهانه های ازدواج به الیاس اعتماد کرده بودند پول های میلیونی زیادی در اختیارش قرار داده بودند و با توجه به گسترده بودن این کلاهبرداری های میلیونی تیم پلیسی به صورت ویژه تحقیقات پلیسی را آغاز کردند.

ماموران در تجسس های پلیسی پی بردند که الیاس با نام دروغین خودش را معرفی کرده است و در ادامه تصویر متهم در اختیار تیم های پلیسی قرار گرفت و الیاس وقتی از کشور ترکیه به ایران بازگشت از سوی ماموران دستگیر شد.

اعترافات کلاهبردار تازه کار

الیاس که نام اصلی اش منوچهر است ابتدا خود را بیگناه می دانست اما وقتی در برابر شاکیان پرونده اش قرار گرفت به ناچار لب به اعتراف گشود.

پسر جوان گفت: مدتی بود که در کار پوشاک مشغول بودم و از کشور ترکیه لباس به ایران می آوردم اما چون شرایط بد شده بود و دیگر نمی توانستیم به راحتی لباس به ایران بیاورم و نیاز به پول داشتم که یک روز یک دختر در فضای مجازی درخواست لباس داد.

ابتدا قصد کلاهبرداری نداشتم اما وقتی دیدم دختر جوان وضعیت مالی خوبی دارد تصمیم به کلاهبرداری گرفتم و در نخستین پلان فریبکاری ام 100 میلیون تومان به جیب زدم وبعد از آن با پول هایی که به دست آوردم شروع به خوشگذرانی و عکس های حرفه ای با خودروهای لوکس در کشور ترکیه گرفتم و در صفحه اینستاگرامی منتشر کرد و خودم را یک تاجر لباس معرفی کرده بودم.

وی ادامه داد: با عکس ‌هایی که گذاشته بودم خیلی زود دختران به من اعتماد می کردند و در قرارهای ملاقاتی که با آنها می گذاشتم ابتدا بررسی می کردم که وضعیت مالی خوبی داشته باشند و در صورت شناسایی برای اعتماد آنها را همراه خود به ترکیه می بردم و با توجه به اینکه فروشنده های آنجا مرا می شناختند و با هم صمیمی بودیم دختران پولدار نیز به من اعتماد می کردند و فکر می کردند تاجر لباس هستم.

پسر جوان ادامه داد: بعد از اعتمادسازی ماجرای مسدود شدن حسابم را پیش می کشیدم و از دختران که فکر می کردند قرار است با هم ازدواج کنیم پول می گرفتم و بعد از چند روز ناپدید می شدم که در این مدت توانستم نزدیک به یک میلیارد پول به دست بیاورم.

الیاس گفت: اسم خودم را دروغ گفته بودم که کسی رد مرا نزند و فکر نمی کردم دستگیر شوم اما وقتی از ترکیه به ایران بازگشتم دستگیر شدم.

وی افزود: با پول هایی که به دست آوردم خوش گذرانی می کردم و در کار خرید و فروش لباس هم مشغول بودم تا اینکه خیلی زود دستم رو شد.

همزمان با اقرارهای این شیاد ماموران با پرونده های مشابهی روبرو شدند که در آن زنان با همین شگرد و در خرید لباس های ترک به دام افتاده بودند.

با مواجهه حضوری 6 زن با منوچهر همگی او را شناسایی کردند و مشخص شد 3 زن با این مرد به استانبول ترکیه هم سفر کرده اند و او را مرد رویاهای خود می دانستند.

منوچهر روانه زندان شد و پرونده اش در دادگاه کیفری دو تهران تحت رسیدگی قرار گرفت تا اینکه با توجه به ردمال دختران و رضایت آنها جوان شیاد بخاطر فریبکاری و کلاهبرداری به 6 سال زندان و بخاطر رابطه نامشروع با زنان فریب خورده به 99 ضربه شلاق محکوم شد.

بنابه این گزارش، حکم دادگاه بدوی بعد از اعتراض منوچهر در دادگاه تجدید نظر استان تهران تحت رسیدگی قرار گرفت و هفته گذشته مهر تایید خورد.

تحلیل کارشناس / چرا دختران طعمه فریبکاران می شوند؟

دکتر ابراهیم اندرخورا جامعه شناس و استاد دانشگاه

معمولا در ارتباطات بین دو جنسیت 3 اصل وجود دارد که مبنای شکل گیری ارتباطات به شمار می رود. نخست ازدواج و تشکیل خانواده است و دومین اصل دوستی با ماهیت اجتماعی عنوان می شود و درنهایت صرفا برخی افراد به منظور گذران اوقات فراغت یا تفریح گروه های دوستانه ای را تشکیل می دهند که در نهایت ختم به بدترین و هولناک ترین اتفاقات می شود.

اغلب دختران در جامعه امروزی در قالب همین دوستی ها فریب می خورند و افراد سودجو دام هایی را برای شان پهن می کنند که پرونده های تلخی را شاهد هستیم. وقتی انتخاب یک دوست بر مبنای اطلاعات غیرواقعی یا دروغ شکل می گیرد طبیعتا نتیجه آن آرامش و لذت واقعی نخواهد بود. بسیار اتفاق می افتد که دختران به واسطه نقش های غیرواقعی و ریاکارانه یا با ماهیت فریب کاری وارد ارتباطاتی می شوند که از ریشه برای اخاذی یا سوء استفاده از فرصت های متفاوت فردی است.

البته این اتفاق برای مردان نیز رخ می دهد و دخترانی هستند که با چنین اهدافی از مردان سوء استفاده می کنند . در انتخاب فردی که برای مورد سوء استفاده قرار گرفتن افراد خاص تمرکز می کنند معمولا افراد مهرطلب و خودشیفته بیشتر به چشم می آیند. افرادی که شدیدا تمایل به تایید شدن و توجه دارند و افرادی که شدیدا مغرور و متکبر هستند و جز خود به فرد دیگری توجه ندارند و فارغ از جنسیت مرد یا زن بودن این اتفاق به عنوان یک اختلال شخصیتی یا اختلال رفتاری می بایست مورد توجه قرار گیرد.

نکته اساسی اینکه ما برای انتخاب شریک زندگی دوستان اجتماعی یا برای گذران اوقات فراغت چه اولویت هایی داریم و پایبند چه اصولی هستیم. اینکه یک مرد یا یک زن از اعتبار و اعتماد طرف مقابل در دوستی سوء استفاده کند و فرد مورد مقابل خود را مورد اخاذی قرار دهد قطعا قوانین دوستی را زیر پا گذاشته و از ابتدا با هدف اخاذی طمعه های خود را انتخاب کرده است.

افراد فریبکار معمولا از دختران ساده لوح برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده می کنند و تمرکزشان روی انتخاب افرادی است که در زندگی شان تنش های زیادی دارند و کمبود عواطف دارند.

به هر حال باید پذیرفت که این دختران با اختیار و انتخاب خود در این دام ها اسیر شده اند و نمی توان گفت همه آنها با اجبار و زور مورد اخاذی قرار گرفته اند. از این رو بسیار اهمیت دارد که در ارتباطات اجتماعی و درون فردی تصمیمات آگاهانه از بلوغ شخصیت افراد است و مشورت و تصمیم گیری های بزرگ از افرادی که قابل اعتماد هستند سبب می شود دختران کمتر فریب افراد سودجو را بخورند. برای مقابله با زشتی و ناهنجاری های چنین رفتارهای ناپسندی در جامعه باید گفت ایجاد کانون های کنترل کننده به صورت مادی و معنوی یاری دهنده خواهد بود.

افزایش سطح آگاهی و دانش فردی و عمومی به دختران از سن کم سبب می شود کمتر درگیر چنین مسائل تخریبی در جامعه شوند و خانواده نیز به عنوان یک کانون تربیتی مهم نقش بسزایی در رفع کمبودهای عاطفی دختران دارند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.