کد خبر : 26253 / /
/

قیمت دلار | قیمت امروز دلار

قیمت دلار امروز تغییر محسوسی نداشت. قیمت دلار در بازار آزاد 48 هزارتومان است. افزایش قیمت دلار موجب افزایش قیمت کالاهای وارداتی و در نتیجه گرانی برخی از اقلام می‌شود. قیمت دلار در هفته اخیر روند آرامی را پشت سر گذاشت. قیمت دلار در این مدت روند کاهشی پیش گرفت. امروز هم قیمت دلار به شیوه روزهای پیشین فضای آرامی را تجربه کرد. در ادامه قیمت دلار در 28 اسفند مشاهده کنید.

قیمت دلار

قیمت دلار، یورو، پوند و سایر ارز‌ها امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که این نرخ‌ها قیمت بازار آزاد است (بجز دلار که نرخ بازار مبادله ارزی است) و با نرخ ارز سهمیه‌ای متفاوت است.​

بروزرسانی قیمت دلار و ارزها: جمعه 11 فروردین – 08:30

قیمت (ریال)

دلار (مبادله ای) 472,080

یورو 511,330

درهم امارات 130,200

پوند انگلیس 585,980

لیر ترکیه 25,300

فرانک سوئیس 519,400

یوان چین 69,900

ین ژاپن (100 ین) 365,060

وون کره جنوبی 370

دلار کانادا 350,500

دلار استرالیا 322,200

دلار نیوزیلند 301,500

دلار سنگاپور 359,100

روپیه هند 5,830

روپیه پاکستان 1,709

دینار عراق 329

پوند سوریه 191

افغانی 5,470

کرون دانمارک 68,900

کرون سوئد 45,800

کرون نروژ 45,000

ریال عربستان 128,240

ریال قطر 132,200

ریال عمان 1,250,300

دینار کویت 1,567,600

دینار بحرین 1,275,800

رینگیت مالزی 107,300

بات تایلند 14,100

دلار هنگ کنگ 61,300

روبل روسیه 6,330

منات آذربایجان 283,900

درام ارمنستان  

لاری گرجستان 189,000

سوم قرقیزستان 5,500

سامانی تاجیکستان 44,300

منات ترکمنستان 137900

قیمت طلا خیز برداشت /دلار نزولی شد

پس از عقب‌نشینی ابتدای هفته طلا، فلز زرد مجددا عزم خود را به مرز ۲ هزار دلاری جزم کرده است.

قیمت هر انس طلا در روز پنجشنبه، ۳۰مارچ نزدیک به هشت دهم درصد افزایش یافت و این فلز ارزشمند در آخرین ساعت روز پنجشنبه در سطح قیمتی ۱۹۸۰ دلار معامله می‌شود. 

درحالی سومین ماه سال ۲۰۲۳ میلادی رو به اتمام است که قیمت طلا در این ماه نزدیک به هشت و نیم درصد افزایش پیدا کرد. 

کاهش ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر جهان و همچنین پایین آمدن نرخ سود اوراق قرضه آمریکا در روزی که گذشت راه طلا را برای حرکت به سوی مرز ۲ هزار دلاری هموار کرد.

درحال حاضر بیشتر سرمایه‌گذاران تمرکز خود را بر روی پیش‌بینی حرکت بعدی فدرال رزرو گذاشته‌اند براساس تخمین‌های کنونی بازارها شانس پنجاه پنجاهی را برای عدم تغییر نرخ بهره در نشست ماه می قائل هستند. 

همچنین تا زمان نشست بعدی فدرال رزرو در صورتی که شاخص‌های تورمی کمتر از پیش‌بینی‌ها باشد احتمال توقف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بیشتر می‌شود.

دلایل افزایش نرخ دلار در ایام نوروز

خبرگزاری ایلنا به نقل از حمیدرضا کاهدی، کارشناس بازار ارز نوشت:

* (درباره دلایل نوسانات نرخ ارز پس از ریزش آن تا ۴۴ هزار تومان و دوباره افزایش آن تا ۵۳ هزار تومان): به طور کلی هر موجی که در بازار ایجاد می‌شود در هر روندی چه صعودی و چه نزولی، در این مسیر باید اصلاح شود و این موضوع در تمام بازارهای مالی دیده می‌شود. برای مثال سهام ١٠٠ درصد افزایش پیدا می‌کند و پس از ٢٠ الی ٣٠ درصد اصلاح صورت می‌گیرد و پس از آن حرکت جدید را آغاز می‌کند.

* دلیل اینکه که نرخ دلار در ایام عید افزایش پیدا می‌کند این است که اولا بازارها بسته هستند و فروش دلار در این روزها هم به سختی انجام می‌شود و اساسا در این ایام معاملات زیادی انجام نمی‌شود، اکثر صرافی‌ها هم تعطیل هستند و حتی دلالان هم خیلی فعال نیستند.

* متاسفانه بازار متمرکزی وجود ندارد که بدانیم حجم معاملات چقدر بوده است و محلی وجود ندارد که معاملات بازار خرده را اعلام کند. از آنجایی که این بازار متمرکز نیست و این معاملات جایی ثبت نمی‌شوند، اطلاعات دقیقی از آن نداریم اما اگر این امکان وجود داشت، می‌دیدیم که به طور قطع حجم معاملات در این ایام بسیار پایین بوده است.

* یک هفته بعد از عید به واسطه این که معاملاتی انجام نمی‌شود، هر کسی هر قیمتی را اعلام می‌کند و دلالان هم قیمت بالا اعلام می‌کنند و این رشد نرخ دلار در این روزها رشد خیلی مهمی نیست.

* این رشد باید اتفاق می‌افتد چراکه نرخ دلار از ۶٠ هزار تومان تا ۴۴ هزار تومان ریزش داشت و یک فاصله ١۶ هزار تومانی ایجاد شده بود و باید حداقل ٧ هزار تومان مثبت می‌شد و برگشت به ۵٢ هزار تومان حداقل رشدی است که باید اتفاق می‌افتاد و البته انتظار این وجود دارد که دوباره این نرخ هم ریزش داشته باشد.

* احتمالا پس از ١٣ فروردین با شروع به کار بازارها قیمت دلار معقول‌تر می‌شود و ضمن این که بحث توافقات با عربستان و امارات و به دنبال آن دوباره درهم به ایران باز برگردد در بازار ارز کشورمان تاثیرگذار است.

* موضوع دیگر سیکلی که بازار از ٢٨ هزار تومان تا ۶٠ هزار تومان حرکت کرد یک سیکل کامل است، بنابراین تا زمانی که اصلاح نکند به روند مثبت برنمی‌گردد و معتقدم در اصلاح آن هم نرخ دلار امکان اینکه به کمتر از ۴٠ هزار تومان برسد، وجود دارد و باید تا پیش از خردادماه باید این اصلاح در بازار ارز دیده شود که اگر بحث‌های برجام پیش برود این موضوع را هم تایید می‌کند و یک پله به سمت پایین خواهیم داشت.

* (در پاسخ به این سوال که عده‌ای بر این باور هستند وقتی دلار نرخ ۶٠ هزار تومانی را تجربه کرده به راحتی می‌تواند با هر تکانه‌ای از ۶٠ هزار تومان عبور کند، آیا بازار ارز در یک بازه زمانی این ظرفیت را دارد): باید توجه داشت که اقتصاد ایران با تورم مواجه است و همین تورم عامل افزایش نرخ دلار خواهد شد اما این اصلاح باید کامل شود و برگشت دلار به ۶٠ هزار تومان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن موضوع برجام و تورم است و باید دید دولت چگونه می‌خواهد بحث کنترل تورم را به اجرا برساند باید دید دولت می‌تواند خلق نقدینگی را کنترل کند.

* در بحث برجام ارتباط بانکی بسیار مهم است و اگر این ارتباط بانکی برقرار نشود، برجام در همان حد شوک باقی می‌ماند. در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی هم شاهد همین موضوع بودیم که بازار پس از اینکه دید پس از برجام ارتباط بانکی برقرار نشد، جهش عجیب در بازار رخ داد.

* اما حتی در شرایط برجام نمی‌توان اثر تورم را نادیده گرفت، اگر تورم مانند دو سال قبل افزایش یابد که شرایط بدتر خواهد شد. اما حدس ما این است که دولت‌ها در سال‌های دوم و سوم به بعد معمولا تورم را کنترل می‌کنند. البته اگر بخواهند تورم را سرکوب کنند هرچند نرخ دلار ثابت می‌ماند اما رکورد تورمی ایجاد می‌شود که همان فنر جمع شده است و اتفاقات دولت آقای احمدی‌نژاد تکرار خواهد شد.

* در این شرایط گشایش‌های سیاسی بسیار مهم است چرا که راه ورود ارز به کشور را باز می‌کند و توافقات با عربستان که توسعه روابط با سایر کشورهای عربی را در پی دارد، تاثیر مثبت دارند و نمی‌توان انتظار داشت در این شرایط بازار ارز جهش عجیب داشته باشد. اما خلق پول همچنان در سر جای خود است و در تورم حاصل از آن، دلار بالای ۶٠ هزار تومان چیز عجیبی نیست.

* محاسبه تورم حتی ٢٠ درصد تا پایان دولت با دلار مرکب نشان می‌دهد که دلار این ظرفیت را دارد تا نرخ‌های بالا نیز حرکت کند بنابراین حتما نرخ دلار در این بازه زمانی از ۶٠ هزار تومان عبور می‌کند مگر اینکه اقدام اقتصادی عجیبی در کشور رخ دهد و مهار تورم بی‌سابقه‌ای در کشور انجام شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.