کد خبر : 26307 / /
/

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای ۲۱ استان از احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری، شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ارتفاعات آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، پنجشنبه در ارتفاعات البرز و جمعه و شنبه در ارتفاعات شمال غرب، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پیش بینی شده است.

بعدازظهر امروز در استان‌های واقع در شمال غرب و غرب و روزهای جمعه و شنبه علاوه بر این مناطق در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش بینی می‌شود.

تا روز شنبه در غالب مناطق کشور افزایش دما پیش بینی شده است. یکشنبه هفته آینده برای شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی افزایش ابر و بارش پراکنده و در شمال غرب و غرب کشور وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و گردوخاک

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، مرکزی، همدان، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.