کد خبر : 26313 / /
/

سالهاست پژوهشگران برای حل معمای عمر طولانی برخی افراد در کشورهای مختلف جهان تلاش می کنند.

سالهاست پژوهشگران برای حل معمای عمر طولانی برخی افراد در کشورهای مختلف جهان تلاش می کنند.

این همان چیزی است که پژوهشگران دانشگاه بوستون و مرکز پزشکی تافتز آمریکا را برای کشف رازهای عمر بالاتر از یکصد سال همراه با حفظ سلامتی جسمی و روانی، به خود مشغول کرده است.

این پژوهشگران پس از بررسی های گسترده به این نتیجه رسیدند که کلیدهای زندگی سالم در عوامل پیشگیرانه و ترکیب ایمنی بدن چنین افرادی نهفته است وسبک زندگی سالم را که در غذا و ورزش نمود پیدا می کند نیز باید به ان افزود.

براساس گفته این پژوهشگران، از نظر علمی، افراد دارای سیستم ایمنی طبیعی در معرض عفونت قرار می گیرند، از آن بهبود می یابند و چگونگی سازگاری با ان را یاد می گیرند.

براساس یافته های این پژوهشگران، در حالی که قدرت سیستم ایمنی برای پاسخ به عفونت با افزایش سن کاهش می یابد، اما برخی افراد هستند که از این قاعده مستثنا می شوند و دارای الگوهای ایمنی خاصی از پیری هستند که با دیگران متفاوت است و این الگوها باعث می شود که عمر طولانی و زندگی سالم داشته باشند.

آنها براین باروند که دلیل این قدرت ایمنی، ناشناخته است و شاید صرفا ژنتیکی یا طبیعی نباشد و چه بسا ممکن است با ترکیبی از این دو عنصر و عوامل خارجی دیگری مرتبط با محیط ربط داشته باشد.

پژوهش قبلی دانشگاه هارواردکه به بررسی دلایل طولانی بودن عمر در مناطقی از جهان نظیر ساردینا در ایتالیا، اوکیناوا در ژاپن، لومالیندا در کالیفرنیا پرداخته بود، به این نتیجه رسیده بود که پیری سالم افراد این مناطق با کالری محدود موجود درغذاهای آنها و همچنین وررزش کردن، محیط، طبیعت و جنبه های روحی و اجتماعی مرتبط است که همگی باعث کاهش فشارهای روانی می شود که به صورت قابل توجهی روی سلامتی انسان تاثیر می گذارد.

نبیل نجا متخصص بیماری های مغز و اعصاب به اسکای نیوز می گوید: در علم پیری، وراثت و ژن ها حدود ۳۰ درصد روی نحوه پیری انسان تاثیر می گذارد در حالی که سبک زندگی و بیماری های مزمن بر ۶۰ درصد باقی مانده تاثیر می گذارد.

وی می افزاید: ورزش کردن و غذای متعادل در طولانی مدت نتایج مثبتی به همراه دار د و باید به این موضوع پرهیز از تنش عصبی را نیز اضافه کرد که باعث ترشح موادی می شود که تاثیرات منفی روی سیستم ایمنی افراد برجای می گذارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.