کد خبر : 26442 / /
/

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

برای استان‌های کرمان، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری رگبار باران پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا و بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، بارش‌ها به صورت رگبار شدید وموقتی باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد، گرد و خاک و بارش تگرگ است.

برای استان‌های کرمان، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری رگبار باران پیش‌بینی می‌شود.*

 برای شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال سمنان و شرق تهران بارش پراکنده انتظار می‌رود.

امروز همچنین انتظار بارش‌های رگباری را در قزوین، قم، البرز، تهران، سمنان، چهارمحال و بختیاری، شمال و شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و شمال استان‌های مرکزی، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی وجود دارد.

وی توضیح داد: بر اساس پیش بینی هواشناسی (پنج‌شنبه) نیز در ارتفاعات و دامنه‌ها در استان مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و شمال شرق در استانهای تهران و فارس بارندگی خواهیم داشت.

ضیاییان افزود: روز جمعه نیز در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شرق یزد، سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی سمنان انتظار بارندگی‌ وجود دارد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی تصریح‌ کرد: روز شنبه ۹ اردیبهشت نیز در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، سواحل خزر و برخی مناطق شمال غرب، بارش پراکنده داریم.

همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۶۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت. 

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است. 

وی ادامه داد: چهارشنبه(۱۶ فروردین) در غالب مناطق کشور جوی آرام حاکم خواهد بود و در ساعات بعد از ظهر در برخی مناطق شمال غرب و ارتفاعات البرز غربی ابرناکی، بارش پراکنده و وزش باد انتظار می‌رود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پنجشنبه (۱۷ فروردین) برای برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات و دامنه‌های البرز، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی همچنین مناطقی از مرکز کشور ابرناکی، رگبار و رعد و برق پراکنده و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

وی افزود: جمعه(۱۸ فروردین) نیز در شمال خراسان رضوی و شنبه(۱۹ فروردین) در شرق کشور بارش خفیف باران انتظار می‌رود.

ضیاییان در ادامه گفت: چهارشنبه در نواحی شرق و شمال غرب و از پنجشنبه تا شنبه در شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق کشور افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک رخ خواهد داد. این شرایط در روزهای پنجشنبه و جمعه علاوه بر مناطق ذکر شده برای شرق و جنوب شرق کشور نیز پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هو اضافه کرد: از امروز تا اواخر هفته در اکثر مناطق کشور دما افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: امروز خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و چهارشنبه نیمه شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز مواج خواهند بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۶ فروردین) قسمتی ابری تا نیمه‌ابری همراه با وزش باد و در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۰ و حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتیگراد و روز پنجشنبه ( ۱۷ فروردین) نیمه‌ابری همراه با وزش باد و در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۵ و ۱۶ فروردین) اهواز با دمای ۲۹ و ۳۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۱- و ۱ سردترین مراکز استان کشور هستند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.