کد خبر : 27058 / /
/

بنزین معمولی | بنزین سوپر

اگر در موتور خودرویی که نیازمند بنزین سوپر است، بنزین معمولی استفاده کنید، به علت وجود قطرات ناهماهنگ تزریقی، موج انفجاری یکنواخت به وجود نخواهد آمد و موتور خودرو علاوه بر تولید نیروی کمتر به مرور زمان آسیب خواهد دید!

تفاوت "بنزین سوپر" با "بنزین معمولی" در عدد اکتان آن بوده که در نوع بنزین معمولی (قرمز) 87 و در بنزین سوپر (سبز) 95 است؛ رنگ نازل بنزین معمولی هم در پمپ بنزین‌های کشورمان، قرمز و رنگ نازل سوپر به طور معمول سبز است.

عدد اکتان قابلیت متراکم شدن سوخت است؛ اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر و این به معنای آن است که بنزین سوپر فشار را بیشتر تحمل کرده، دیرتر از بنزین معمولی و در زمان مناسب منفجر می‌شود.

هرچه اکتان یک سوخت بیشتر باشد در مقابل پدیده احتراق مخرب (زودرس) مقاومت کرده صرفا در زمان مناسب با جرقه شمع منفجر می‌شود و آلایندگی کمتر زیست‌محیطی تولید می‌کند.

یک سوخت خوب باید فقط پس از جرقه شمع، شعله‌ور شود و شعله احتراق آن به‌صورت آرام‌ سرتاسر اتاقک احتراق را طی کند تا انرژی مفیدی بر پیستون وارد شود.

بنزین معمولی برای برخی خودروهای مدل بالا، قدرت کمی دارد و نمی‌تواند قدرت شتاب‌گیری لازم را برای چرخ ها فراهم آورد؛ افزودنی‌های موجود در بنزین سوپر باعث می‌شود تا رسوبات کربنی انژکتورها تمیز شوند و به مرور زمان عملکرد خودرو بهبود پیدا کند.

اگر در موتور خودرویی که نیازمند بنزین سوپر است، بنزین معمولی استفاده کنید، به علت وجود قطرات ناهماهنگ تزریقی، موج انفجاری یکنواخت به وجود نخواهد آمد و موتور خودرو علاوه بر تولید نیروی کمتر به مرور زمان آسیب خواهد دید!

همچنین از مضرات بنزین معمولی می‌توان به ایجاد رسوب در پیستون‌ها، ایجاد خرابی در شمع‌ها، ایجاد خام‌‌سوزی بنزین در موتور، احتمال روغن‌سوزی، پوسیدگی و شکستن سوپاپ‌ها و آلودگی بیشتر نسبت به بنزین سوپر اشاره کرد.

استفاده از بنزین سوپر در خودروهایی که ضریب کمپرس بالایی دارند، منجر به کاهش مصرف سوخت، حفظ بیشتر محیط زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتر هوا می‌شود.

احتراق بنزین سوپر، بهینه‌تر است و افزایش قدرت انفجاری، بهبود سرعت و عملکرد موتور را در پی دارد، منجر به تولید صدای کمتری نسبت به نوع معمولی در ماشین می‌شود، لرزش موتور کاهش می‌یابد‌ و همچنین آسیب‌کمتری به محیط زیست وارد می‌کند.

بنزین سوپر مناسب چه خودروهایی است؟

استفاده از بنزین معمولی برای خودروهایی که نیاز به عدد اکتان بالا و بنزین سوپر برای ماشین‌هایی که نیاز به عدد اکتان پایین دارند، منجر به کاهش توان خودرو شده و به قطعات موتور، فشار و آسیب وارد می‌کند.

بنزین مناسب برای موتورهای توربو چه نوع بنزینی است؟!

استفاده از بنزین معمولی در موتورهای توربو، موج احتراق مخرب تولید کرده‌، فشار زیادی به موتور وارد می‌کند و هدررفت انرژی مکانیکی بیشتر خواهد بود پس برای خودروهایی با موتورهای توربو، بهتر است از بنزین سوپر استفاده کنیم.

همچنین باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که با افزایش ارتفاع از سطح دریا و میزان رطوبت هوا  بنزین، دیرتر دچار احتراق شده و نیاز به بنزین سوپر کمتر می‌شود اما با افزایش دمای محیط، بنزین زودتر دچار احتراق شده و نیاز به بنزین سوپر بیشتر می‌شود.

در صورت استفاده از بنزین معمولی، هر 3000 کیلومتر رانندگی برای تمیزی سوزن‌های انژکتور ماشین از "محلول پاک‌کننده انژکتور" استفاده کنید.

تفاوت بنزین معمولی با بنزین یورو 4

تفاوت اصلی بنزین معمولی با بنزین یورو 4، آلایندگی کمتر یورو 4 نسبت به بنزین یورو 2 (معمولی) است.

پیشرانه هر خودرو با توجه به طراحی خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای خودرو به آن اشاره شده است؛ صاحب خودرو باید از این عدد باخبر باشد تا هنگام سوخت‌گیری، بهترین انتخاب را داشته باشد؛ استفاده از بنزین با عدد اکتان سازگار با پیشرانه، منجر به افزایش عمر مفید و کارایی بهتر آن می‌شود.

در سطح کشورمان و در جایگاه‌های سوخت، دو نوع بنزین به‌صورت معمولی و سوپر عرضه می‌شود؛ بنزین معمولی کشورمان دارای اکتان 87 و رنگ قرمز و بنزین سوپر دارای اکتان 95 و سبز رنگ است؛ در کشورهای پیشرفته بنزین‌هایی با اکتان 95، 97، 98، 99 و 100 عرضه می‌شوند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.