کد خبر : 27101 / /
/

گشت ارشاد

برخلاف وعده های انتخاباتی رئیسی برای واگذاری گشت ارشاد از وزارت کشور به وزارت ارشاد، یکسال بعد از فوت مهسا امینی، فرمان آغاز به کار گشت ارشاد در خیابان ها مجدد صادر شده است اما همه توپ صدور این فرمان را در زمین یکدیگر می اندازند. فرمانی که فرماندهان پلیس به پشتوانه آن، تعداد زیادی از خودروها و ماموران زن و مرد را در خیابان ها مستقر کرده اند.

 برخلاف وعده های انتخاباتی رئیسی برای واگذاری گشت ارشاد از وزارت کشور به وزارت ارشاد، یکسال بعد از فوت مهسا امینی، فرمان آغاز به کار گشت ارشاد در خیابان ها مجدد صادر شده است اما همه توپ صدور این فرمان را در زمین یکدیگر می اندازند. فرمانی که فرماندهان پلیس به پشتوانه آن، تعداد زیادی از خودروها و ماموران زن و مرد را در خیابان ها مستقر کرده اند.

حضور پرشمار ون های سبز رنگ و ماموران زن و مرد در معابر و خیابان ها، آن هم بعد از یک سال از فوت مهسا امینی، حکایت از تغییری اساسی در سیاست های دولت سیزدهم دارد. پلیس که ساختار آن در ذیل وزارت کشور تعریف می شود، با فرمانی که هفته گذشته دریافت کرده، برای مبارزه با بی حجابان در خیابان ها مستقر شده است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که ابراهیم رئیسی بر خلاف وعده هایش به مردم در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، قرار بود گشت ارشاد و سیاست های عفاف و حجاب را به جای وزارت کشور به وزارت ارشاد منتقل کند. وعده ای که نه تنها محقق نشد بلکه رئیسی را در قامت فرمانده میدان وارد کارزار مبارزه با بی حجابی کرده است تا آنکه هفته قبل با فرمانی سراسری به فرماندهان پلیس، برای مبارزه سلبی با بی حجابی، آنها را در خیابان مستقر کند.

رئیسی چه زمانی به فرماندهان پلیس فرمان داد؟

در حالیکه سخنگوی دولت و برخی دیگر از حامیان دولت منکر دخالت رئیسی در به راه افتادن مجدد گشت ارشاد هستند، برای نخستین‌بار ۲۶ تیر ماه این خبرگزاری اصولگرای تسنیم بود که با انتشار خبری اعلام کرد: «برخورد با پوشش‌های نامتعارف از سوی پلیس، دستور رییس‌جمهور، وزیر کشور و قوه قضاییه است و پلیس مجبور به اجرای این طرح در کنار تمام وظایف دیگرش است.»

این خبرگزاری اصولگرا در ادامه عنوان کرد که جزییات این موضوع را از فرماندهان ارشد فراجا جویا شده است و منبع انتشار این خبر را فرماندهان ناجا عنوان کرد.

در ادامه، اما انصاف نیوز به نقل از رسانه‌های نزدیک به دولت مدعی شد: «این ادعا (ی تسنیم) در حالی مطرح می‌شود که در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری و خبرگزاری قوه قضاییه (میزان) هیچ خبری مبنی بر دستور رسمی رییس دولت سیزدهم و رییس قوه قضاییه برای آغاز چنین طرحی دیده نمی‌شود.»

بنا بر پیگیری‌های انصاف نیوز از دولت، ادعای تسنیم مبنی بر دستور رییس‌جمهور برای «آغاز برخورد پلیس با پوشش‌های نامتعارف» رد شده است. پس از این تکذیبیه، تسنیم دوباره توضیحات تکمیلی را منتشر و تکذیب خبر از سوی دولت را رد کرد! تسنیم با انتشار متنی در کانال روزنامه‌نگاران اعلام کرد که صدور فرمان راه‌اندازی این گشت‌های ویژه حجاب براساس اعلام سردار منتظرالمهدی با هماهنگی دولت بوده است.

پلیس، فرمان رئیسی برای برخورد با بی حجابان را تایید کرد

این خبرگزاری به کلیپی از منتظرالمهدی استناد کرد که سخنگوی ناجا در آن با صراحت عنوان می‌کند: «طرح پلیس در پی مطالبات مردمی و «تاکید روسای قوه مجریه و قوه قضاییه» انجام می‌شود.»

تسنیم همچنین به تلاش‌های برخی افراد و جریانات در دولت اشاره می‌کند که در تماس با این خبرگزاری تلاش می‌کنند این خبر از خروجی خبرگزاری حذف و اعلام می‌کنند: «برخوردهای این گشت‌ها دستوری از ناحیه رییس‌جمهور نبوده است.»، اما چرا این موضوع تا این اندازه برای دولت سیزدهم و رسانه‌های همسو، دارای اهمیت است و چرا چنین تلاش‌های دامنه‌داری برای حذف خبر برنامه‌ریزی شده است؟ با قرار دادن قطعات مختلف پازل رخدادهای اخیر کشور می‌توان به تصویری از چرایی این پنهانکاری‌ها دست پیدا کرد.

فرمان رئیسی برای گشت ارشاد؛ پشت پرده یا شفاف در برابر مردم؟

آنچه درباره فرمان رئیسی در راه اندازی گشت ارشاد، آشکار است این است که رئیسی در تبلیغات رسانه ای و در نشست های مطبوعاتی در قامت رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی کوشش می کند از روش های فرهنگی و تبلیغی درسیاست های حجاب و عفاف دفاع کند. اما در قامت و نقش رئیس شورای عالی امنیت ملی با دستور به فرماندهان پلیس، خواستار راه اندازی گشت ارشاد می شود.

این تدابیر دوگانه برای حفظ چهره مهربان در ظاهر و کاربرد چهره قاطع نزد فرماندهان انتظامی از آنجا اهمیت دارد که اطرافیان رئیسی، تلاش ناموفق و شکست خورده ای را برای پنهان کردن فرمان رئیسی به پلیس برای آغاز به کار گشت ارشاد به کار بردند و از رسانه های اصولگرا خواسته بودند، خبر دستور رئیسی برای راه اندازی گشت ارشاد را حذف کنند.

موضوعی که نمایانگر آن است که رئیسی همزمان با صدور فرمان حضور گشت ارشاد در خیابان ها، علاقه ندارد مسئولیت تکرار فوت مهسا امینی ها، آن هم هفت ماه مانده به انتخابات مجلس در اسفند۱۴۰۲ را گردن گیرد.

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.