کد خبر : 27118 / /
/

زلزله ترکیه| زلزله ترکیه امروز | زلزله ترکیه 2022

صبح امروز زلزله‌ای به قدرت ۵.۵ ریشتر در آدانای ترکیه رخ داد.

زلزله به وقوع پیوستن حرکات لرزشی زمین در نتیجهٔ رفتار داخلی زمین گفته می‌شود. این حرکات لرزشی می‌توانند به صورت ناگهانی و با قدرت بسیار شدید یا به صورت ملاحظه‌پذیر و با شدت کمتر رخ دهند. زلزله‌ها نتیجهٔ ترک خوردگی صفحات زمین، سرکشی صفحات زمین یا تحرک صفحات زمین هستند.زلزله‌ها می‌توانند علل مختلفی داشته باشند، از جمله حرکت صفحات تکتونیکی (صفحات زمین)، فعالیت آتشفشانی، تأثیر نیروهای جذبهٔ زمینی و تغییر در تنش‌ها در داخل زمین. این حرکات لرزشی منجر به انتقال انرژی لرزشی از مرکز زلزله به امواج لرزشی می‌شود که از مرکز زلزله به سطح زمین و سایر نقاط جهان منتشر می‌شود.

زلزله‌ها می‌توانند عواقب جبران ناپذیری در زمین، ساختمان‌ها و تأثیرات بشری داشته باشند. خسارت‌های زلزله شامل خسارت به ساختمان‌ها، فرو ریختن زمین، سیلاب‌ها و رانش زمین می‌شود. برای به حداقل رساندن خطرات زلزله، مهندسان و عموم مردم در ساخت و ساز ساختمان‌ها و شهرها از تکنولوژی‌ها و استانداردهای مقاوم سازی در برابر زلزله استفاده می‌کنند.

این زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داده و هنوز گزارشی از خسارات آن منتشر نشده است.


ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.