کد خبر : 27129 / /
/

قیمت دلار | قیمت دلار الان | قیمت دلار امروز

قیمت دلار مرز ۴۸ هزار تومان را پشت سر گذاشت و به کانال ۴۹ هزار تومان وارد شد. علت افزایش قیمت دلار چیست؟

قیمت دلار افزایشی شده است. قیمت دلار ممکن است گرانتر شود. قیمت دلار در نوسان است. قیمت دلار غیر قابل پیش بینی است. قیمت دلار را چه کسی قیمت گذاری می کند؟

قیمت دلار بعد از یک هفته کانال قبلی را پشت سر گذاشت و وارد کانال جدید شد. این در حالی است که در این هفته قیمت دلار به آستانه ۴۷ هزار تومان رسیده بود و معامله‌گران منتظر کاهش قیمت دلار بودند.

در ابتدا هفته اخباری‌ مانند پرداخت بدهی برقی ایران توسط عراق، بازار را تحت تاثیر قرار داد و قیمت دلار را به ۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان رساند‌. اما تاثیر این خبر بر بازار موقتی‌ بود و قیمت دلار کم کم به سمت بالا میل کرد.

پیش از این هم معامله‌گران اعلام کرده بودند که اگر قیمت دلار بالای کانال ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان برسد و در این محدوده بماند قیمت دلار وارد کانال ۴۹ هزار تومان می‌شود.

روز گذشته دلار این محدوده را پشت‌ سر گذاشت و توانیت پس از دو هفته وارد محدوده قیمتی جدید شود. حالا باید دید قیمت دلار در این محدوده می‌ماند یا مجددا به سمت پایین حرکت می‌کند.

اگر قیمت دلار بتواند خود را به مرز ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان برساند، احتمال رشد بیشتر قیمت دلار وجود دارد. اما اگر دلار مجددا قیمت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان را از دست بدهد، وارد نیمه پایین این کانال می‌شود و احتمال ریزش بیشتر قیمت وجود دارد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد در شرایط کنونی تقاضا برای خرید دلار در بازار افزایش یافته است اما تعداد فروشندگان کم است. البته از نیمه این هفته بازار تعطیل است و معاملات رونق چندانی ندارد.

اما معامله‌گران می‌گویند در شرایط کنونی افزایشی‌ها بازار را دست گرفته‌اند و احتمالا دلار در هفته آینده با قیمت امروز بازگشایی می‌شود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله دیروز، یورو در بازار آزاد با قیمت ۵۴ هزار و ۸۴۷ تومان معامله شد و افزایش ۱۰ تومانی داشت. اما قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با افزایش ۳۰ تومانی با قیمت ۴۵ هزار و ۲۵۴ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۱۴۰ تومان عرضه شد.

گفتنی است درهم امارات دیروز با رقم ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد.در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم نسبت به آخرین معامله دیروز تغییر نداشت. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۳ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۳۴ تومان عرضه شد.

قیمت ارزهای موثر

امروز قیمت ارزهای موثر بر بازار ارز نیز روند مشابهی را طی کرده‌اند. یورو در بازار آزاد امروز به 54 هزار و 800 تومان رسید و قیمت درهم امارات نیز 13 هزار و 800 تومان بود.

قیمت دلار بازارهای هرات و سلیمانیه نیز امروز روی مرز 50 هزار تومان است و روند شکننده‌ای را طی می‌کند.

سایه پالس‌های منفی بر بازارهای مالی

روز چهارشنبه، جلسه کمیته حقیقت‌یاب در مورد ایران برگزار شد. در این جلسه به وقایع نیمه دوم سال گذشته کشور پرداخته شد. در ادامه نیز کشورهای غربی در بیانیه‌ای نسبت به مسائل داخلی ایران ابراز نگرانی کردند. در پایان بیانیه‌ای مداخله‌جویانه نیز از سوی کشورهای غربی علیه ایران صادر شد.

دیروز همچنین نشست شورای امنیت در مورد ایران برگزار شد. مطابق قطعنامه ۲۲۳۱، هر شش ماه یک بار گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌شود.

شب گذشته بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی پس از پایان نشست شورای امنیت برای بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ منتشر شد.‌ سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان پس از پایان نشست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که ایران “هیچ توجیه غیرنظامی معتبری” برای غنی‌سازی‌های سطح بالای خود ندارد.

در بخشی از این بیانیه مشترک سه کشور مذکور مدعی شدند که ایران با ارائه سلاح به بازیکنان غیردولتی امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد و این اقدام ایران، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود. سه کشور اروپایی در ادامه “بی‌توجهی ایران به تعهدات ذیل این قطعنامه (2231) را محکوم کردند” و ایران خواستند تا فورا به این کار خود پایان دهد.

سه کشور اروپایی در انتهای این بیانیه عزم خود مبنی بر دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک در مورد بحران هسته‌ای ایران را ابراز کردند و از ایران خواستند تا فورا در فعالیت‌های خود تنش‌زدایی کند. مقامات ایران به‌رغم تاکید بر توانمندی‌ها و پیشرفت‌های ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، گفته‌اند که تولید و به‌کارگیری تسلیحات هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

اهرم بازارساز برای مهار دلار چیست؟

این سیگنال برای معامله‌گران کاهشی بازار که از ابتدای هفته در انتظار نتیجه نشست شورای امنیت سازمان ملل بودند، پالس مساعدی نیست. به نظر می‌رسد خنثی‌سازی اخبار نامساعدی که این بیانیه به بازارهای مالی در ابتدای سومین هفته تیرماه خواهد داد، نیازمند سیگنالی قوی از سوی سیاستگذار است.

با وجود این بیانیه، به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار دلار تا حدودی نسبت به تحولات جدید نگران هستند. این موضوع روند بازار ارز را روز گذشته، حتی پیش از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل افزایشی کرد.

طی هفته‌های اخیر، بازارساز تلاش کرده بود قیمت دلار را با خبردرمانی کنترل کند. اگرچه این سیاست در مواردی جواب داد و قیمت دلار سرکوب شد اما در نهایت، زور اخبار منفی بر خبرهای مثبتی که بازارساز روی آنها مانور می‌داد، چربید و قیمت دلار دوباره در مسیر افزایشی قرار گرفت.

در این میان، کارشناسان معتقدند قیمت دلاردر بلند‌مدت به متغیرهای کلان اقتصادی وابسته است و تاثیر اخبار و رویدادهای سیاسی و ایجاد فضای آرام در بازار اثر کوتاه‌مدت بر بازار ارز دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.