کد خبر : 27297 / /
/

زلزله

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، گفت: در این دوره از مدیریت شهری ۵ لرزه نگار درون گمانه ای، در گمانه های ۵۰ متری نصب شده است. همچنین در حال نصب اولین لرزه نگار در عمق ۱۰۰ متری در پارک نهج البلاغه هستیم.

علی نصیری درباره بحث زلزله در تهران اظهار کرد: در نشست خبری اخیر شهردار تهران، ایشان نقل قولی را از طرف یکی از اساتید دانشگاه مبنی بر اینکه در سال های اخیر مدت طولانی است که زلزله ای در تهران رخ نداده، مطرح کردند. در این مورد باید توضیح داد که یکی از اساتید در جلسه ای این مساله را مطرح کرد که یک سری از زلزله هایی که در تاریخ تهران رخ داده ناشی از تحرکات گسل های اطراف تهران و یک سری نیز در گسل های داخل تهران بوده است. در بسیاری از زلزله هایی که در تهران رخ داده کانون زلزله در خارج از تهران بوده است. در وقع این نکته یک حرف علمی بود که البته مورد بحث است و شاید برخی از اساتید نگاه دیگری داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهردار تهران به عنوان یک فکت این مساله را مطرح نکردند و آن را از طرف یکی از اساتید نقل قول کردند و در همان جلسه نیز تاکید کردند که باید سازمان پیشگیری و مدیریت بحران این موارد را بررسی کند و ما نیز در حال بررسی موضوع هستیم، افزود: متاسفانه در برخی از رسانه ها این مساله درست برداشت نشد چرا که این گفته شهردار نقل قول بود نه موضع شهردار یا شهرداری. در واقع در یک جلسه علمی که تعدادی زلزله شناس در آن حاضر بودند، یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی نگاه تخصصی خود را مطرح کرد که ممکن است برخی دیگر از اساتید با آن موافق یا مخالف باشند.

نصیری با بیان اینکه اگر زلزله ای در تهران رخ دهد بسته به اینکه کانون زلزله در خود شهر خواهد بود یا اطراف شهر، آسیب سازه ای که به شهر وارد می شود متفاوت خواهد بود، ادامه داد: برخی از اساتید نگاهشان این بود که اگر کانون زلزله در داخل شهر باشد ممکن است که بیشتر بافت های فرسوده و ساختمان های کم طبقه تحت الشعاع قرار بگیرند و اگر کانون زلزله بیرون از شهر باشد ممکن است برج ها و ساختمان های بلندمرتبه تحت الشعاع قرار بگیرند. در واقع این بحث های فنی و علمی در جلسه از سوی اساتید مطرح شد که برخی از رسانه ها درست برداشت نکردند و تعدادی از رسانه ها نیز که به دنبال تسویه حساب سیاسی هستند، شهرداری را به عوام زدگی و عدم توجه به فکت های علمی متهم کرده اند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.