کد خبر : 27544 / /
/

قیمت دلار | قیمت دلار الان | قیمت دلار امروز

بررسی روند بازار ارز، حاکی از ورود دلار به یک کانال پایین‌تر است.

قیمت دلار افزایشی شده است. قیمت دلار ممکن است گرانتر شود. قیمت دلار در نوسان است. قیمت دلار غیر قابل پیش بینی است. قیمت دلار را چه کسی قیمت گذاری می کند؟

در حالی گزارش‌های میدانی از سقوط دلار به یک کانال پایین‌تر حکایت دارد، اما بررسی روند یک هفته گذشته قیمت‌ها در بازار ارز، رشد ۱۱۲ تومانی قیمت دلار را نشان می‌دهد.

دیروز هر دلار آمریکا با کاهش ۲۵۱ تومانی در بازار، وارد کانال ۴۸ هزار تومان شد و در رقم ۴۸ هزار و ۹۱۶ تومان ایستاد.

سایه توافق نفتی بر بازار ارز

برخی فعالان بازار اعتقاد دارند که قیمت دلار در بازار دیروز تحت تاثیر ادعای بلومبرگ مبنی بر توافق نفتی ایران و آمریکا یک کانال عقب‌نشینی کرد.

بلومبرگ در گزارشی مدعی شده است ایران و آمریکا اگرچه هنوز فاصله زیادی با یکدیگر در مورد برنامه هسته‌ای دارند، اما به نظر می‌رسد بر سر ورود نفت ایران به بازار جهانی توافق کرده‌اند.

بلومبرگ گزارش داد در هفته های اخیر شاهد توافق تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانیان با دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کاهش غنی سازی اورانیوم از سوی تهران بودیم. علاوه بر این دو کشور توافقاتی بر سر جریان فروش نفت ایران انجام داده اند. در این راستا مقامات آمریکایی به طور تلویحی اذعان کرده اند که برخی تحریم های مربوط به فروش نفت ایران را لغو کرده و تهران نیز از افزایش تولید نفت بی سابقه در پنج سال گذشته خبر داده است.

پیام بریکس برای بازار

در همین حال، به نظر می‌رسد روز گذشته اخبار مربوط به عضویت ایران در بریکس (یک گروه بین‌المللی به رهبری برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) به کاهش محدود قیمت دلار دامن زد.

برخی کارشناسان اقتصادی عضویت ایران در این گروه بین‌المللی را فرصتی برای دلارزدایی از واردات کالاهای اساسی می‌دانند.

منبع: خبر آنلاین

چون در چند هفته گذشته قیمت دلار همواره زیر این مرز مهم قرار داشته و دلار نتوانسته خود را به بالای این سطح برساند. به همین دلیل اگر دلار بتواند امروز و چند روز آینده قیمت خود را بالای این مرز نگه دارد، سیگنال مهمی را به بازار ارسال کرده است. سیگنالی که نشان می‌دهد دلار برای ورود به نیمه دوم کانال 49 هزار تومان خیز برداشته و احتمال برگشت آن به کانال 48 هزار تومان کمرنگ می‌شود.

به گفته کارشناسان مرز مقاومتی بعدی دلار رقم 49 هزار و 500 تومان است. اگر دلار به بالای این مرز برسد و بتواند در این محدوده بماند احتمال رشد قیمت آن قوت می‌گیرد و نشان می‌دهد دلار در آخرین ماه تابستان میل به صعود دارد.

البته برخی از معامله‌گران می‌گویند مراسم اربعین، تقاضا برای دلار را افزایش داده و این افزایش تقاضا سبب افزایش قیمت دلار شده است. به عقیده این گروه جو افزایشی قیمت دلار پس از اتمام اربعین فروکش می‌کند و دلار به رقم‌های قبلی بر می‌گردد.

اما عده دیگری معتقدند تقاضا برای خرید دلار در بازار چندان زیاد نیست که بتواند قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد چون مهم‌ترین بازیگر بازار ارز خود دولت است و دولت بر روند افزایشی یا کاهشی قیمت دلار اثر می‌گذارد. پس نمی‌توان افزایش قیمت دلار را به اربعین ربط داد.

این گروه معتقدند که قیمت دلار تحت تاثیر فاکتورهای اقتصادی مانند رشد نقدینگی و کسری بودجه تغییر می‌کند و این فاکتورها در نیمه دوم سال شرایط چندان مثبتی ندارند. به گفته این گروه شاید مسائل سیاسی اثر کوتاه‌مدتی بر بازارهای مالی بگذارد اما اثر مولفه‌های اقتصادی بر قیمت دلار بلندمدت، مقاوم و قطعی است.

در یک ماه گذشته محاسبه قیمت دلار حکایت از بازدهی مثبت این اسکناس دارد. در مدت مشابه ماه گذشته قیمت دلار ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان بود و امروز با رقم ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این اسکناس طی یک ماه اخیر بازدهی ۱.۲۳ درصدی و افزایش قیمت ۶۰۰ تومانی داشته است. البته باید در نظر داشت رشد آخرین روز مرداد (امروز) در افزایش بازدهی دلار بی‌اثر نیست.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.