کد خبر : 27609 / /
/

هواشناسی| هواشناسی تهران

رئیس مرکز خشکسالی گفت: با توجه به پیش بینی بارش های نرمال و بیش از نرمال فصل پاییز، کم بارشی سال های قبل جبران نمی شود.

احد وظیفه گفت: بنابر آمار از ابتدای سال آبی جاری حدود ۱۸۶ میلی متر بارش دریافت کردیم، درحالی که باید به ۲۳۵ میلی متر می رسید که این امر کاهش ۲۰ درصدی بارش نسبت به نرمال را نشان می دهد.

به گفته او، بیشترین کم بارشی و خشکسالی مربوط به نیمه شرقی و به خصوص شمال شرق است به طوری‌که خراسان رضوی ۵۲ درصد، تهران ۴۵ درصد و کرمان ۴۴ تا ۴۵ درصد ناهنجاری بارش دارند و به عبارتی کمتر از نرمال بارش دریافت کردند.

وظیفه با بیان این که بارش در مناطق شمالی و دامنه های البرز تعریفی ندارد، افزود: استان های تهران، قزوین و سمنان بین ۴۰ تا ۴۵ درصد، استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از نرمال بارش دریافت کرده اند و تنها بخشی از مناطق مرکزی، غربی و جنوب غرب بارش نرمال و در حدنرمال داشته اند.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان این که ۷۰ تا ۸۰ درصد مناطق کشور با کم بارشی و خشکسالی روبرو هستند، گفت: بنابر آمار پاییز، نیمه دوم زمستان و بهار سال زراعی گذشته کم بارشی داشته ایم که بارش های نرمال و بیش از نرمال فصل پاییز نمی تواند کم بارشی اخیر را جبران کند.

او گفت: با توجه به کم آبی و خشکی رودخانه ها، مدیریت بهینه آب در بخش کشاورزی امری ضروری است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.