کد خبر : 28174 / /
/

بر پایه آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور، هوای ۳ شهر خوزستان روز پنجشنبه در وضعیت قرمز یا ناسالم قرار گرفت.

براساس اعلام سامانه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه، شاخص کیفیت هوا براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه‌های شهر اهواز (استانداری) با شاخص ۱۵۷، اهواز (پادادشهر) با شاخص ۱۶۳، سوسنگرد با شاخص ۱۵۱ و شادگان با شاخص ۱۵۴ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم و قرمز قرار دارند.

بر اساس این گزارش اندیمشک با شاخص۱۲۵، دزفول با شاخص ۱۰۵ و ماهشهر با شاخص ۱۳۷ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام شده است.

هوای شهر‌های امیدیه، رامهرمز، رامشیر، بهبهان و شوش به علت نبود آلودگی قابل قبول اعلام شده، اما هیچ شهری در استان خوزستان در این مدت هوای پاک نداشته است.

دیروز نیز هوای اهواز، شوش و ماهشهر در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و... موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

 

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا " ناسالم" است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.