کد خبر : 28769 / /
/

قیمت طلا

در معاملات روز سه‌شنبه، قیمت طلا و نقره تغییر چندانی نداشته است. سرمایه‌گذاران در انتظار اطلاعات اقتصادی بیشتری از آمریکا هستند تا دورنمای سیاست پولی فدرال رزرو را روشن‌تر کند.

 

قیمت طلا امروز افزایش یافت. قیمت طلا در بازار امروز نسبت به دیروز تغییر محسوسی نداشت. قیمت طلا تحت تأثیر اخبار سیاسی قرار دارد. قیمت طلا در شرایط دشوار سیاسی و جنگ ها افزایش می یابد. برای اطلاع از جزئیات قیمت طلا در ادامه خبر را مشاهده کنید.

قیمت طلا

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۰ کاهش به ۲۰۲۳ دلار و ۱۷ سنت رسید.

طبق گفته تحلیلگران، با وجود اینکه تمام فرایندهای اقتصادی در پایان سال جاری میلادی آهسته شده، اما دورنمای سیاست فدرال رزرو هنوز مورد توجه است.جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا هفته گذشته اعلام کرد روند افزایش نرخ بهره احتمالاً به پایان رسیده و مذاکراتی برای پایین آوردن هزینه‌های وامگیری در سال آینده میلادی انجام شده است.

بازارها حدود ۶۹ درصد احتمال می‌دهند فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه مارس پایین بیاورد. پایین آمدن نرخ بهره از قیمت سرمایه‌های غیر سوددهی مانند طلا حمایت می‌کند.

سرمایه‌گذاران منتظر انتشار اطلاعات اقتصادی آمریکا در این هفته هستند که شامل گزارش شاخص هزینه‌کرد مصرف شخصی هم می‌شود. فدرال رزرو از این شاخص برای تعیین بررسی تورم زیرساختی استفاده می‌کند.

بانک مرکزی ژاپن سیاست‌های آسان پولی خود را حفظ کرده و منتظر اطلاعات بیشتری در مورد افزایش دستمزدهاست تا بتواند تورم را حدود ۲ درصد حفظ کند.

در این بین، قیمت نفت به دنبال حمله یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ و مختل شدن تجارت دریایی افزایش یافته است.

قیمت نقره امروز با ۰.۰۳ درصد کاهش به ۲۴ دلار و ۱۰ سنت رسید و پلاتین با ۰.۳۴ درصد کاهش ۹۴۶ دلار و ۵۹ سنت معامله می‌شود.

محرک‌های بازار طلا

در هفته گذشته علاوه بر اخبار سیاسی مربوط به بحران منطقه، برخی آمارهای ناامیدکننده از کسری بودجه دولت که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شد بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داد. متعاقب این موضوع دلار در کریدور بالاتر تثبیت شد و یک پله هم صعود کرد؛ قیمت طلا و سکه نیز افزایشی شد.

تحلیلگران اقتصادی اقدامات مقامات مسئول برای مهار قیمت‌ در بازارهای مالی را مقطعی می‌دانند  و معتقدند قیمت‌ها مسیر حرکتی خود را می‌روند. با این وجود آنها می‌گویند نباید انتظار رشد عجیب و غریب در قیمت طلای داخلی را طی ماه‌های آینده داشته باشیم.

روز گذشته و در زمان بسته بودن بازارها، تحریم‌های جدیدی از سوی آمریکا برای ایران وضع شد. کارشناسان اقتصادی اثر تحریم‌ها را کم‌دوام توصیف می‌کنند و معتقدند شرایط از آنچه که هست بدتر نمی‌شود.

اما اثرگذارتر از این خبرها بر قیمت طلا، شعله‌ورشدن آتش جنگ در غزه است که از شب گذشته، قیمت طلا را به پرواز درآورد و از مرز روانی ۲۰۰۰ دلار عبور داد.

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش، قیمت طلای جهانی با جهش روبرو شده و به قیمت ۲۰۰۶ دلار در حال معامله است!

روز پنجشنبه چهارم آبان قیمت سکه امامی رشد ۲۰۰ هزار تومانی داشت. این قطعه با قیمت ۲۹ میلیون و ۴۹۲ هزارتومان معامله شد. سکه‌ بهار نیز با رشد ۳۹۶ هزار تومانی با قیمت ۲۶ میلیون و ۱۸۴ هزار تومان معامله شد.

در آخرین روز هفته گذشته نیم‌ و ربع سکه هر یک با رشد ۱۰۰ هزار تومانی به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۵۰ و۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شدند.

سکه‌گرمی با ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت با رقم پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد.

روز پنجشنبه قیمت طلا نیز افزایش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با ۸۰ هزار تومان رشد با رقم ۱۰ میلیون و ۷۲۶هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز افزایش ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومانی داشت و به رقم دو میلیون و۴۷۶ هزار تومان رسید. هر گرم طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۴۴۳ هزار تومان معامله شد.

در چهارمین روز آبان حباب تمام قطعات سکه رشد داشت. حباب سکه‌های امامی ۵۹ هزار تومان،‌ سکه بهار ۲۶۳هزار تومان، نیم‌سکه ۳۳ هزار تومان، ربع‌ سکه ۶۷ هزار تومان و سکه گرمی ۱۳۴ هزار تومان رشد داشت.

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره شرایط بازار سکه و طلا گفت: در طی هفته جاری قیمت انس جهانی کاهش ۹ دلاری در بازارهای داخلی نیز با توجه به نوسانات بازار ارز و خبرهای سیاسی و اقتصادی اندکی قیمت‌ها افزایش یافت.​

 وی اضافه کرد: در مجموع در طول این هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۴۲ هزار تومان افزایش به ۲ میلیون و ۴۵۶ هزار تومان رسید. قیمت سکه تمام ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافت و ۲۹ میلیون ۱۰۰ هزار تومان شد، سکه تمام طرح قدیم نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش، ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت خورد، قیمت نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه یک گرمی هم افزایش ۵۰ هزار تومانی داشت و به ترتیب ۱۵ میلیون ۴۰۰ هزار تومان، ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شدند. حباب سکه هم در طول هفته ۵ میلیون ۱۰۰ هزار تومان بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.