کد خبر : 28801 / /
/

​در حالی که هوش مصنوعی تا کنون چند باری در رقابت با استادان بزرگ شطرنج پیروز شده ولی هرگز نتوانسته بود که همزمان توانایی فیزیکی خود را نیز به رخ انسان بکشد.

اما یک ربات هوش مصنوعی یاد گرفته است که چگونه یک بازی هزارتو را انجام دهد، به طوری که با استفاده از دست‌های رباتیک خود دو طرف صفحه بازی را کنترل می‌کند تا تیله را بدون افتادن در سوراخ‌ها از میان مسیری پر پیچ و خم هدایت کند.

این ربات پس از درس گرفتن از اشتباهات خود و حتی تلاش برای تقلب در بازی، با موفقیت توانست یک تیله را پس از صرف ۶ ساعت به خط پایان برساند، زمانی که کمتر از رقیبِ انسانی بود.

محققان دانشگاه صنعتی زوریخ (ETH) در سوئیس روز سه‌شنبه از یک ربات هوش مصنوعی به نام سایبررانر (CyberRunner) رونمایی کردند که بازی هزارتو را سریع‌تر از انسان انجام می‌دهد.

این ربات از تجربه‌های خود درس می‌گیرد و از الگوریتم یادگیری تقویتی برای بهتر انجام دادن بازی استفاده می‌کند. سپس استراتژی‌ها را تشخیص می‌دهد و حتی در نحوه استفاده از دست‌های خود برای کنترل بهتر تیله مهارت پیدا می‌کند، مهارتی که با هر بار تجربه بهبود می‌یابد.

به گفته محققان، این ربات هوش مصنوعی تا کنون موفق شده تا بهترین زمان ثبت شده توسط انسان را شش درصد کاهش دهد. محققان سوئیسی اعلام کرده‌اند که به زودی پروژه خود را به صورت منبع باز در وب سایت دانشگاه در دسترس عموم قرار می‌دهند.

منبع: یورو نیوز

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.