کد خبر : 340 / /
/

اخبار / اخبار سهام عدالت در دولت سیزدهم| ارزش سهام عدالت| ارزش سود سهام عدالت

سهام عدالت در پایان معاملات امروز بورس 12 دی ۱۴۰۰ با کاهش نسبت به روز گذشته همراه بود که بر اساس آن ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیونی به شرحی که در ادامه می‌آید تغییر یافت.

 سهام عدالت در اردیبهشت 99 آزادسازی شد. ارزش سهام عدالت  علی رغم اینکه در ابتدا زیاد بود به مرور کاهش یافته است. فروش کامل سهام عدالت همچنان ممنوع است. وضعیت سهام عدالت هنوز در ابهام به سر می برد. آخرین اخبار درباره  سهام عدالت را در «خبر روز» دنبال کنید.

ارزش سود سهام عدالت چقدر شد؟

ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی امروز ۳۶۵ هزار تومان کاهش یافت و به ۲۳ میلیون و ۳۲۴ هزار تومان رسید. ارزش ۶۰ درصد سهام قابل‌فروش این سبد نیز ۱۳ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از راهبرد معاصر قیمت سهام عدالت در پایان معاملات امروز بورس 12 دی ۱۴۰۰ با کاهش نسبت به روز گذشته همراه بود که بر اساس آن ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیونی به شرحی که در ادامه می‌آید تغییر یافت.

قیمت سهام عدالت در ابتدای هفته جاری در مسیر نزولی قرار گرفت و قسمتی از رشدهای هفته پیش را از دست داد.

شاخص کل بورس تهران در ابتدای هفته جاری با فشار فروش مواجه شد و حدود ۱۸۵۰۰ واحد از ارتفاع خود را از دست داد. به تبع این اتفاق ارزش سهام عدالت نیز کاهش یافت.

ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی امروز ۱۹۴ هزار تومان کاهش یافت و به ۱۲ میلیون و ۴۰۶ هزار تومان رسید. ارزش ۶۰ درصد سهام قابل فروش این سبد ۷ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است.

رئیس سازمان خصوصی سازی از تشکیل کارگروهی برای تعیین تکلیف پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت و نحوه پرداخت این سود در آینده خبر داد.

تازه ترین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از ایسنا، حسین قربانزاده در نشست خبری که امروز برگزار شد. در مورد پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت توضیح داد: در آخرین جلسه شورای عالی بورس مصوب شد که پرداخت سود سهام عدالت حتما پیگیری شود. در این راستا قرار شد کارگروهی در زیرمجموعه شورای عالی بورس با حضور سازمان خصوصی سازی و شرکت سپرده گذاری مرکزی ایجاد شود تا این اتفاق مدیریت شود. البته بخش عمده‌ای از شرکت‌ها آماده پرداخت سود هستند. البته بخش عمده‌ای از شرکت‌ها آماده پرداخت سود هستند و فقط چند شرکت مقاومت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مورد شرکت‌های تعاونی سهام عدالت هم قرار شد حق السعی جبران خدمات اعضای شرکت‌های تعاونی تا ۷۵ درصد بر اساس خوداظهاری به صورت علی الحساب پرداخت شود. این کار را سازمان خصوصی سازی از محل انباشت سود سهام عدالت انجام می‌دهد.

رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه در مورد موضوع اعطای سهام عدالت به جاماندگان این سهام نیز توضیح داد: این موضوع باید بررسی شود که آیا سهام عدالت از ابتدا به درستی تخصیص داده شد یا خیر؟ و آیا همه دهک‌هایی که باید این سهام را دریافت می‌کردند دریافت کرده‌اند یا نه؟ موضوع جاماندگان با موضوع افرادی که در حال حاضر مستحق دریافت این سهام هستند متفاوت است. این موضوع هنوز تعیین تکلیف نشده و در اختیار سازمان خصوصی سازی نیست.

عشقی کفت: همانطور که وعده داده بودیم طی دو ماه اخیر تمام زیرساخت‌های فنی لازم انجام و با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در مجلس شورای اسلامی شاهد پرداخت سود سهام همه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از طریق سامانه سجام خواهیم بود.

خبر مهم درباره پرداخت سود سهام عدالت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  پایگاه خبری بازار سرمایه، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره پرداخت سودشرکت‌ها از طریق سامانه سجام، گفت: زیرساخت‌های فنی لازم برای این امر در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به طور کامل ایجاد شده است.

عشقی با بیان اینکه اگرچه اکنون زمان تقسیم سود سهام شرکت‌ها نیست، گفت: باید برای برخی شرکت‌ها، الزام قانونی برای پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام تصویب شود، زیرا برخی از بانک‌هایی که در بورس هستند اعلام کردند، بدلیل اینکه ما بانک هستیم سود سهام را خودمان پرداخت می‌کنیم.

او گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد الزام قانونی شرکت‌ها به پرداخت سود از طریق سامانه سجام را در پیش‌نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار آورده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: همانطور که وعده داده بودیم طی دو ماه اخیر تمام زیرساخت‌های فنی لازم انجام و با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در مجلس شورای اسلامی شاهد پرداخت سود سهام همه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از طریق سامانه سجام خواهیم بود.

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 61 میلیارد تومانی بسته شد.

بحران بزرگ در بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، برای پیش بینیبورس امروز –سه‌شنبه 7 دی- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 16 هزار و 303 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 400 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن 5 هزار و 121 واحد رشد کرد و در رقم 365 هزار و 389 واحد ایستاد. اما شاخص کل فرابورس 62 واحد بالا آمد و به رقم 18 هزار و 719 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 407 نماد رشد قیمت و 89 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 80 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 18 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز دوشنبه در بورس نماد‌های شسینا (صنایع شیمیایی سینا)، فرآور (شرکت فراوری مواد معدنی ایران) و تکشا (شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای فگستر (شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان)، غپآذر (شرکت شیر پگاه آذربایجان شرقی) و وگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران)، سفار (شرکت سیمان فارس) و کاذر (شرکت فراورده‌های نسوز آذر) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر)، شرکت داروسازی سبحان انکولوژی (دسانکو) و شرکت صنعتی مینو (غصینو) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 61 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات دوشنبه 10 نماد صف فروش و 76 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد افزایش یافت و 106 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 106 درصد رشد کرد و در رقم 167 میلیارد تومان ایستاد. 

سهم‌های پُرتقاضا

 در روز دوشنبه امروز سهام شکام (شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و خکمک (شرکت کمک فنر ایند امین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

سهم‌های صفِ فروش

 روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 25 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

دیروز شاخص کل پس از یک ماه به کانال 1.4 میلیونی بازگشت. همانطور که در گزارش پیش بینی بورس دیروز گفته شد؛ پس از افت اندک شاخص در روز یکشنبه تحلیل‌گران تکنیکی از 2 سناریو صعودی و نزولی صحبت می‌کردند. سناریو اول شروع روند نزولی بود و سناریو دوم ساخته شدن کف حمایتی که موجب رشد شاخص و انتقال آن به کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی می‌شود. روز دوشنبه شاخص در یک ساعت ابتدایی وارد کانال بالاتر شد. این در حالی است که دوشنبه هفته پیش شاخص وارد کانال 1.3 میلیونی شد. صعود سریع شاخص با رشد ارزش معاملات همراه بوده است. دیروز هم ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 7 درصدی به رقم 4 هزار و 216 میلیارد تومان رسید.

همچنین در پایان معاملات دوشنبه تعداد نمادهای صف خرید بیشتر از نمادهای صف فروش بود. ارزش صف‌های خرید با رشد 106 درصدی –نسبت به روز یکشنبه- به رقم 167 میلیارد تومان رسید.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد شاخص کل بتواند به رشد ادامه دهد در کانال 1.4 میلیونی ماندگار شود اما بازار یک پاشنه آشیل مهم دارد. در روزهای اخیر رشد قیمت بسیاری از نمادها به پشتوانه حمایت حقوقی بوده و روند خروج پول حقیقی از بازار ادامه داشته است. اگر روند خروج نقدینگی حقیقی ادامه یابد بازار با بحران تقاضای حقیقی مواجه خواهد شد. عاملی که می‌تواند شاخص را به سمت پائین هدایت کند.

در مقابل تحلیل‌گران خوشبین می‌گویند رشد ارزش معاملات و رونق بازار نشانه مثبت مهمی است و با صعود شاخص به کانال 1.4 میلیونی بخشی از سهامداران به بازار برمی‌گردند. این تحلیل‌گران معتقدند نرخ منفی تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار به معنی خروج سهامداران از بازار نیست، بلکه به علت غلبه نگاه کوتاه مدت، بسیاری از سهامداران حقیقی روزانه به معامله سهام می‌پردازند و سعی دارند از نوسانات قیمتی برای سودآوری بهره ببرند. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.