کد خبر : 2646 / /
/

در جریان شکنجه دو مهاجر غیرقانونی ایرانی به ترکیه ،یکی از آنها به طرز فجیعی توسط پلیس این کشور به قتل رسید.

قتل یک مهاجر ایرانی در ترکیه گزارش شده است. مهاجر غیرقانونی مهاجرت کرده بود اما سوال اینجاست که چرا خلاف قانون او را به قتل رسانده اند. جسد پس از قتل تحویل ایران داده نشده است. دولت ایران اما واکنشی به این قتل نشان نداده است. بخوانید از جزئیات دردناک این قتل.

دو مهاجر ایرانی توسط پلیس ترکیه در خاک این کشور مورد تحقیر و شکنجه قرار گرفتند که یکی از آنها به قتل رسید.

تحقیر و قتل مهاجران ایرانی توسط پلیس ترکیه / کوتاهی مسئولان! + فیلم گفتگوی اختصاصی

 

در جریان شکنجه دو مهاجر غیرقانونی ایرانی به ترکیه ،یکی از آنها به طرز فجیعی توسط پلیس این کشور به قتل رسید.

قتل

26 فروردین امسال زمانی که دو مهاجر ایرانی غیرقانونی وارد خاک کشور ترکیه شدند توسط پلیس این کشور شناسایی و دستگیر شدند.

ساعتی بعد آن دو به طرز فجیعی شکنجه شدند و شدت این شکنجه به حدی بود که یکی از آن دو مهاجر ایرانی به قتل رسید.

در حالی که مهاجر دیگر به شدت آسیب دیده خود را به خاک کشور رساند اما جسد مقتول از دولت ترکیه به ایران تحویل داده نشده است.

حال سوال این است که هرچند اقدام دو ایرانی غیرقانونی بود اما چرا پلیس ترکیه مطابق قانون با آنها رفتار نکرد؟

حالا که این رفتار غیرانسانی با هموطنان ما در خاک کشور همسایه صورت گرفته است،دولت ما و وزارت امورخارجه چه اقدام موثری برای برخورد با این حادثه انجام داده اند؟

این در حالی است که همین چند وقت قبل 7 پناهجوی ایرانی با برخورد غیرانسانی پلیس ترکیه در کوههای برفی جان باختند و هنوز هیچ اقدام موثری از سوی وزارت خارجه برای برخورد با عاملان این جنایت صورت نگرفته است.

قتل/ صدای پلیس ترکیه را شنیدم که برادرم را دستگیر کرده بود

بهنام صمدی نام جوان 17 ساله اهل چالدران است که همراه دوست 43 ساله خود به نام حسن کچلانلو در اقدامی غیرقانونی از مرز ایران وارد خاک ترکیه شد.او اهل و ساکن روستای دمریجه چالدران است.روستایی مرزی که از آنجا تا مرز ترکیه فقط نیم ساعت راه است.

برادر بهنام در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رکنا گفت:«26 فروردین حدود ساعت 7 شب برادرم به همراه دوستش حسن وارد خاک ترکیه شده بود.بهنام زبان ترکی استانبولی بلد است.او و دوستش 25 باکس سیگار با خود برده بودند که با فروش آن خرج راه سفرشان را تامین کنند.برنامه آنها این بود که خودشان را به استانبول برسانند.بهنام در اینستاگرام با افرادی آشنا شده بود و می خواست برای پیدا کردن کار در استانبول خودش را به آنجا برساند.ظاهرا قبلا بهنام با حسن جایی کارگری کرده بودند و بعد از آن آشنایی قرار گذاشته بودند که برای کار همراه هم شوند.»

برادر بهنام در ادامه گفت:«من از برادرم بی خبر بودم.تا اینکه با او تماس گرفتم و به من گفت پلیس ترکیه ما را دستگیر کرده است.یکدفعه صدای پلیس ترکیه را شنیدم که پرسید با چه کسی حرف می زنی و بهنام گفت با برادرم حرف می زنم.یکدفعه تماس قطع شد و دیگر نتوانستم با برادرم حرف بزنم.»

از لباس های برادرم خون می چکید

فردای آن روز بهنام بار دیگر با برادرش تماس گرفت و گفت در مرز ایران زخمی و بی حال افتاده است.برادر بهنام برای کمک به او خودش را به مرز رساند:«حدود بیست دقیقه خودم را به مرز رساندم.برادرم خودش را از بالای کوه به پایین غلتانده بود و خسته و زخمی بود.کفش هایش پر از خون بود چون به پشت پاهایش چاقو زده بودند.از لباس هایش خون می چکید و به کمرش چاقو زده بودند.

ماجرا از این قرار بود که در روستایی به نام بیدوغان در ترکیه،برادرم و حسن دستگیر شده بودند.وقتی پلیس ترکیه آنها را دستگیر کرده بود اهالی روستا به پلیس گفته بودند با این ها کاری نداشته باشید،برای خرج زن و بچه شان اینجا آمده اند.اما پلیس به وساطت آنها هم اعتنا نکرده بود و بهنام و حسن را به پاسگاه آورده بود.در روستا و مقابل چشم روستاییان برادرم و حسن را کتک نزده بودند اما شکنجه های آنها در پاسگاه شروع شده بود.»

بهنام برای نجات جان حسن خودش را تسلیم پلیس کرد

برادر بهنام در ادامه گفت:«وقتی پلیس ترکیه در حال انتقال برادرم و حسن به پاسگاه بود،بهنام که جوان تر بود از دست پلیس فرار کرده بود و وارد راه کوهستانی شده بود.همان موقع وقتی پلیس متوجه فرار بهنام شد،شروع به کتک زدن حسن کرده بود.حسن فریاد زده و گفته بود من زبان این ها را نمی فهمم.اگر بروی من را می کشند.بهنام هم برای اینکه بتواند دوستش را نجات دهد خودش را تسلیم پلیس کرد.»

او در ادامه گفت:«وقتی بهنام و حسن در پاسگاه بودند،پلیس روی آنها آب سرد ریخت و با لگد به شکمشان ضربه زده بود.بعد با بیل و آهن اینقدر به آنها ضربه زده بود که هردویشان بیهوش شده بودند.با چاقو پشت پای آنها را بریده بود و روی کمرشان خط انداخته بودند.بعد هم آنها را پشت پاسگاه رها کرده بود تا از شدت خونریزی بمیرند.اما با تابش خورشید صبح روز بعد برادرم به هوش آمده بود و دیده بود که حسن جانش را از دست داده است.»

شکنجه جنسی در کار نبود

در حالی که در اخبار اولیه گفته بودند دو ایرانی مورد شکنجه جنسی پلیس ترکیه هم قرار گرفته بودند اما برادر بهنام صمدی این مورد را تکذیب می کند:«وقتی برادرم با من تماس گرفت سریع او را به بیمارستان رساندم.او خودش را با زحمت و حال وخیم به نزدیکی مرز رسانده بود و آنجا از یک برجک دیده بانی کمک خواسته بود.گفته بود شما من را کتک زدید و زخمی کردید.او هم برایش آتش روشن کرده بود.اما برادرم حس کرده بود که آنها می خواهند او را بکشند و برای همین به سمت مرز ایران فرار کرده بود.وقتی از مرزبانی عبور کرد با من تماس گرفت.زخمی و خون آلود بود و چاقو خورده بود اما شکنجه جنسی نشده است.»

او در ادامه گفت:«لب برادرم را کاملا بریده اند و به حدی به سرش ضربه خورده است که گیج است و حالت هوشیاری کامل ندارد.قرار بود او را به بیمارستان خوی ببریم که از مرزبانی با ما تماس گرفتند و گفتند برادرم باید برای پاسخ دادن به سوالات قاضی ترکیه به مرز برود.او را با همان حال به مرزبانی بردیم و یک قاضی از او چند سوال کرده بود اما بعد از آن دیگر رسیدگی به این ماجرا نشد.»

جسد ایرانی که در خاک ترکیه به قتل رسید چه شد؟

جسد حسن هنوز به خانواده اش تحویل داده نشده است.او 6 فرزند دارد و خانواده اش می گویند که برای تحویل گرفتن جسد قصد و.رود به خاک ترکیه را داشتند اما با اینکه پاسپورت داشتند مانع ورود آنها شده اند.

در حالی که احتمال می رود جسد حسن به دلیل شدت ضربات وارده زیر شکنجه قابل شناسایی نباشد،برادر بهنام می گوید:«پلیس ترکیه به ماموران ایرانی که برای تحویل جسد رفته بودند اجازه عکس گرفتن از جسد را نداده است و آنها جسد را تحویل نگرفته اند.»

خانواده بهنام از دولت ایران تقاضا دارند رسیدگی به این پرونده را به صورت جدی پیگیری کند:«تقاضا داریم دولت ایران از پلیس ترکیه شاکی باشد.مامورانی که این بلا را سر برادرم آوردند و دوستش را به قتل رساندند به مجازات برسند.»

اقدامات ایران برای رسیدگی به این ماجرا چه بوده است؟

ارسال یادداشت اعتراضی به سفارت ترکیه،گفت وگو با سفیر ترکیه،برگزاری جلسه مشترک مرزبانان دو کشور وپیگیری‌های حقوقی و کنسولی برای شناسایی و مجازات مرتکبین این خشونت ؛اقداماتی است که امروز برای رسیدگی به پرونده قتل مهاجر ایرانی انجام شده است.

روز ۴شنبه برای روشن شدن ابعاد این واقعه یادداشت اعتراضی از وزارت خارجه به سفارت ترکیه ارسال و با یادآوری معاهده ۱۹۳۷امنیت منطقه سرحدی میان۲کشور پیرامون حل وفصل اختلافات مسائل مرزی،درخواست بررسی موضوع ،مجازات عاملین این جنایت و پیشگیری از تکراراینگونه اقدامات غیرانسانی صورت پذیرفت.

موضوع توسط مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه ایران با سفیر ترکیه در تهران نیز مورد گفتگو قرار گرفته و نسبت به موضوع اعتراض شده است.

تماس سرکنسولگری ایران در ارزروم با مقامات محلی برای پیگیری این واقعه دردستور کار قرار گرفته و گفته می‌شود جلسه مشترک مرزبانان‌۲کشور برگزار شده است.

بنا بدرخواست خانواده قربانیان پیگیریهای حقوقی و کنسولی برای شناسایی و مجازات مرتکبین این خشونت نزد دستگاههای ذیربط در ترکیه و ایران دنبال می شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار