کد خبر : 2119 / /
/

آمارهای رسمی منتشرشده وزارت بهداشت نشان می‌دهد موج تازه مراجعه بیماران به مراکز درمانی آغاز شده است و این شرایط می‌تواند شرایط قرمز کرونایی در اغلب نقاط کشور را به رنگ سیاه نزدیک کند.

ویروس کرونا در ایران به آمار نگران کننده ای رسیده است. ویروس کرونا روزانه روزی 300 نفر کشته می دهد. ویروس کرونا تنها با واکسن کرونا از بین می رود. ویروس کرونا در دورهمی ها شیوع بیشتر می یابد. بخوانید از جدیدترین آمار ویروس کرونا در ایران. 

رکورد ثبت روزانه ابتلا شکسته شد

آمارهای رسمی منتشرشده وزارت بهداشت نشان می‌دهد موج تازه مراجعه بیماران به مراکز درمانی آغاز شده است و این شرایط می‌تواند شرایط قرمز کرونایی در اغلب نقاط کشور را به رنگ سیاه نزدیک کند.

روز گذشته طبق آمار رسمی منتشرشده وزارت بهداشت 24760 نفر به تعداد مبتلایان جدید کرونا در سراسر کشور افزوده شد که در مقایسه با آمارهای قبلی این تعداد بیمار رکورد تازه‌ای در نرخ ابتلای روزانه ثبت کرده است.

این خبر درحالی منتشر شده است که چند روز پیش سعید نمکی در جلسه‌ای اعلام کرده بود "باید منتظر خیز تازه‌ای از میزان ابتلا باشیم چون آمارهای قبلی همه مربوط به بی‌توجهی برخی از هموطنان قبل از تعطیلات نوروزی بوده است و با درنظر گرفتن حجم بالای سفرهای نوروزی سه هفته قبل به‌زودی وارد فاز تازه‌ای از همه‌گیری خواهیم شد".

اما این رکوردشکنی در واقع پایان کار نیست بلکه تازه ابتدای ماجراست و با درنظر گرفتن تکمیل ظرفیت بسیاری از مراکز درمانی به‌خصوص در مراکز استان‌ها این روند می‌تواند به سیاه شدن شرایط بحران در اغلب نقاط کشورمان منجر بشود که اول از همه باید منتظر اخبار نگران‌کننده‌ای از شهرستان‌های مهمان‌پذیر در ایام نوروز باشیم.

برای رسیدن به واقعیت این حجم از ابتلا بررسی گذرای نرخ نتایج مثبت آزمایش‌های انجام‌شده کرونا نشان می‌دهد از ابتدای هفته‌ جاری روند افزایشی نتایج مثبت آغاز شده است به‌صورتی که در اغلب مراکز نمونه‌گیری و انجام تست‌های مرتبط اوایل هفته نتیجه نزدیک به 50 درصد از آزمایش‌ها مثبت می‌شد اما روز گذشته آمارها حکایت از رسیدن این شاخص به 60 تا 70 درصد دارند.

نکته جالب توجه این است که در چنین شرایطی علی‌رغم اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا در بسیاری از شهرستان‌ها اعلام وضعیت حاد و بحرانی کرده و چهار روز از آغاز محدودیت‌های جدید یا همان تعطیلی ده روزه می‌گذرد بازهم بسیاری از هموطنان بی‌توجه به واقعیت ماجرا و خطری که سلامت کشور را تهدید می‌کند رفتار می‌کنند که شاهد مثال آن هم در کاهش میزان توجه به پروتکل‌های بهداشتی در سطح 56 درصد و استفاده روزانه 800 هزار نفر از مترو در تهران است.

البته نگرانی اصلی این است که مقامات وزارت بهداشت رسما تایید می‌کنند در شرایط فعلی نمونه‌های جهش‌یافته ویروس در کشور یکه‌تازی می‌کنند و با درنظر گرفتن میزان سرایت‌پذیری بالای آنها و البته وخیم‌تر بودن شرایط بیماران در این شرایط احتمالا باید در روزهای آینده نرخ مرگ و میر بالاتر از 400 نفر را تجربه کنیم .

از این رو مقامات وزارت بهداشت علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که انجام می‌دهند تا دوباره افسار ویروس منحوس کرونا را در کشورمان به دست گرفته و روند بیماری را تحت کنترل داشته باشند لازم است هموطنان هم به این نکته توجه داشته باشند که بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و افزایش تجمع‌ها فعلا پاشنه آشیل مدیریت موج چهارم همه‌گیری ویروس کرونا است.

میزان فوتی ناشی از ویروس کرونا در خوزستان نگران کننده است

قاسم سلیمانی دشتکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت:برای مقابله به کرونا باید طرح شهید سلیمانی را تقویت کنیم.

وی افزود: این طرح با شناسایی محله به محله کرونا نقش مهمی در کنترل کرونا دارد. در این طرح روزهای گذشته 27 هزار تست کرونا گرفته می‌شد که اکنون به 6 هزار تست رسیده است.

استاندار خوزستان بیان داشت: برای مقابله با کرونا در روزهای آتی مجدد میزان نمونه گیری را افزایش می دهیم. در این طرح به ازای هر 10نمونه اخذ شده، یک بیمار شناسایی می شود.

ویروس کرونا

وی با اشاره به فوت قطعی 5هزار خوزستانی بر اثر کرونا بیان داشت: خوزستان 9درصد مرگ و میر کرونایی کشور را دارد که این آمار نگران کننده است.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: بخش عمده ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان به دلیل دورهمی خانوادگی است که لازم است مردم نسبت به این مسئله دقت لازم را داشته باشند.

430بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند

سعید کشمیری، دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر ظهر امروز در ستاد مدیریت بیماری کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه 90 درصد شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر در شرایط قرمز قرار دارند اظهار داشت: تعداد مبتلایان به کرونا هر روز نسبت به روز قبل افزایش دارد به گونه‌ای که تعداد بستری‌ها در بخش کرونایی بیمارستان‌ها امروز به 430 نفر رسید.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر غالب بیماران کرونایی از نوع جهش یافته انگلیسی است افزود: هفته آینده با روندی که در پیش است تعداد مبتلایان و بستری‌ها افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه روزانه بیش از 100 بیمار کرونایی بستری می‌شوند گفت: بخش‌های بستری بیمارستان‌های شهدای هسته‌ای، شهدای خلیج‌فارس، شهید گنجی برازجان، سلمان فارسی بوشهر و دیگر بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی است که در مجموع 61 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و 23 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با بیان اینکه تعداد مبتلایان به مرز 30 هزار نفر رسیده است تصریح کرد: اکنون 500 تخت برای بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان تخصیص یافته که این رقم در آینده نزدیک 2 برابر می‌شود.

وی، با بیان اینکه از تعداد بستری‌ها 10 تا 15 درصد فوت می‌کنند خاطر نشان کرد: باید کارخانه تولید بیماری در استان بوشهر با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی متوقف شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر نجات جان انسان‌ها را در اولویت برنامه‌ها دانست و تاکید کرد: باید همگان در حفظ سلامتی خود، خانواده و جامعه با رعایت پروتکل بهداشتی تلاش کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از راه‌اندازی بخش سرپایی رسیدگی به بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر خبر داد و بیان کرد: بخش مراقبت‌های ویژه دیگری هم در بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر ایجاد می‌شود که 3 طبقه از این مرکز درمانی به بخش کرونایی تخصیص یافته است.

کشمیری، با بیان اینکه بیش از 60 درصد نمونه‌های آزمایش شده مثبت کرونایی است افزود: مردم باید همه دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت کنند تا از این بحران گذر کنیم در غیر این صورت هر روز بر فوتی‌های کرونایی افزوده می‌شود چراکه امروز با فوت 4 نفر دیگر فوتی‌های کرونایی به 932 نفر رسید.

بحران شدید کرونا در استان ایلام

 استان ایلام رکود دار آمار ابتلا به کرونا در کشور است و این رکود در نسبت جمعیت به تعداد مبتلایان است که این استان را با بحران کرونا مواجه کرده است و به گفته محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام "ظرفیت بیمارستان‌های ایلام برای بستری بیماران کرونایی  تکمیل شده است".در بیان علت ایجاد این اتفاق که پیش بینی جمیل صادقی‌فر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام بر آن است که در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد مرگ‌های ناشی از کرونا در استان ایلام خواهیم به موارد ی چون بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش استفاده از ماسک به کمتر از 20 درصد جمعیت، نادیده گرفتن محدودیت‌ها و نبود اراده جهت اعمال محدودیت‌های سختگیرانه اشاره شده است.

با این وصف کارشناسان بهداشتی و درمانی بر این نکته تاکید دارند که رعایت نکردن پروتکل‌ها باری بر دوش کادر درمانی گذاشته است که بیم آن می‌رود با ادامه این روند کادر درمانی نیز دچار خستگی شود و آن موقع است که روزهای سیاه در انتطار استان ایلام خواهد بود.

بستری بودن 247 بیمار کرونایی در وضعیت شدید بیماری در یک روز، شهروندان استان را به شدت نگران ترکتازی قاتلی به نام کرونا کرده است.

قاتلی که تا کنون 693 شهروند ایلامی را به کام مرگ کشانده است و 31738 نفر را نیز آلوده به تبعات مرگبار کرونا کرده است اما برخی شهروندان این وضعیت را با نادیده‌انگاری و بی توجهی به رعایت پروتکل‌ها و مسئولان با مصوبات کاغذی و بی نتیجه به فراموشی سپرده و استان را برای موج سیاه کرونا بدرقه می‌کنند.

روند بستری و بیماران بدحال کرونایی در استان همدان صعودی است‌

 از هفته گذشته روند صعودی ابتلا به کرونا و بیماران بدحال کرونایی در استان همدان آغاز شده و همچنان ادامه دارد.تعداد بیماران کرونایی و نیاز به بستری تا حدی افزایش یافته که ظرفیت بیمارستان‌های سینا، بهشتی و بعثت همدان پاسخگوی نیاز بیماران نبوده و بیمارستان‌های ارتش و آتیه نیز آماده پذیرش بیماران شده است.

وضعیت تمام شهرستان‌های استان قرمز است و ادامه روند صعودی زنگ خطری برای تبدیل وضعیت استان از رنگ قرمز به سیاه است.

دکتر منوچهر کرمی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: تاکنون یک هزار و 640 بیمار مبتلا به کرونا در استان همدان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر آمار قربانیان ویروس در استان دو رقمی شده است تصریح کرد: روزانه بین 10 تا 11 بیمار مبتلا به کرونا به علت شدت بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه روزانه بیش از یک هزار بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و اورژانس بیمارستانهای استان مراجعه می‌کنند گفت: تاکنون 11 هزار  942 بیمار مثبت کرونایی در بخش سرپایی و 29 هزار و 754 مورد بیمار کرونایی در بخش بستری شناسایی شده است.

 رعایت  محدودیت‌ها پروتکل‌های بهداشتی در استان آذربایجان شرقی رضایت بخش نیست 

عباسعلی درستی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به افزایش نگران کننده مبتلایان و بستری های کرونایی در استان، اظهار داشت: برخی بیماستان‌ها از جمله بیمارستاگ امام رضا (ع) تبریز تا 4 برابر نسبت به هفته نخست امسال افزایش بستری دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز،  با بیان اینکه هم اکنون 13 شهر استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، افزود: 6 شهر هم در وضعیت نارنجی و 2 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با بیان اینکه اواخر اسفند و اوایل فروردین، فوتی‌های روزانه ما یک، دو و یا هیچ بود، ابراز داشت: اکنون با صعودی شدن ابتلا و بستری، فوتی استان تا 12 نفر در روز افزایش یافته و خوف افزایش شدیدتر را داریم.

درستی، با وحشتناک توصیف کردن روند افزایش شیوع کرونا، خاطر نشان کرد: سه هفته پیش حدود 250 بستری کرونایی در استان داشتیم ولی اکنون بالای 1200 بستری داریم.

وی با انتقاد از کاهش حساسیت مردم، اضافه کرد: اگر حساسیت مردم کاهش یابد، زنجیره کرونا قطع نخواهد شد و همچنان در پیک شیوع کرونا خواهیم بود.

درستی، رعایت محدودیت‌‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رضایت بخش ندانست و افزود: متاسفانه اکثر صنوفی که محدود شده بودند، باز هستند و باید اجرای محدودیت‌ها با جدیت پیگیری شود.

برپایی بیمارستان‌های صحرایی در بیمارستان‌های الزهرا و فارابی اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان در نشست خبری آنلاین ستاد مقابله با کرونا در استان اصفهان اظهار داشت: نادیده گرفتن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و انجام سفرها، دید و بازدیدها، مراسم‌های مذهبی ماه‌های رجب و شعبان علت اصلی شرایط فعلی در همه‌گیری ویروس منحوس کرونا است در حالی که تعداد مبتلایان به کرونا در مقایسه با روزهای ابتدایی فروردین‌ماه حدود 6 برابر افزایش یافته است.

حجت‌الله غلامی ادامه داد: مشاغل گروه 2، 3 و 4 در سطح استان ممنوع است و مشاغل گروه یک نیز به استثنای خدمات وابسته به بهداشت و درمان به مدت 10 روز از ساعت 21:30 تعطیل است. لازم به ذکر بوده که شدت محدودیت‌ها در پارک‌ها نیز افزایش یافته و به دنبال آن روشنایی شب در بوستان‌ها و پارک‌ها به کمتر از یک سوم کاهش یافته و اغذیه فروشی‌ها، آبمیوه فروشی‌ها و اسباب‌بازی‌ها نیز در پارک‌ها اجازه فعالیت ندارند.

غلامی پیرامون تردد خودروها به شهر بیان کرد: در حال حاضر تردد خودروهای دارای پلاک غیربومی به استان ممنوع بوده و با همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های محتلف ورودی‌های استان به صورت شبانه‌روزی تحت نظارت قرار دارد. لازم به ذکر است که 440دوربین نظارتی فعال در مرکز کنترل ترافیک و 130دوربین در شبکه راه‌های استان برای اعمال قانون خودروهای متخلف در دسترس است و پیامک اعمال جریمه برای متخلفان ارسال می‌شود.

وی افزود: طی بازدید از 12 هزار و 100 واحد صنفی، 201 واحد پلمپ و 152 واحد معرفی به مراجع قضایی و 335 واحد با دریافت اخطار جدی مواجه شدند، این در حالی بوده که طی هفته گذشته 79 خودرو توقیف، حدود 31 هزار خودرو مشمول جریمه 200 هزار تومانی تردد شبانه و حدود 7 هزار و 750 خودرو غیربومی نیز مشمول جریمه 500 هزار تومانی و یک میلیون تومانی شدند.

غلامی بیان کرد: بانک‌ها باید به چک‌های اصناف مهلت 2 هفته‌ای برای پراخت بدهند، به گونه‌ای که در این مدت نباید چک‌ها برگشت شود و در صورت برگشت رفع سو شود، همچنین مهلت بازپرداخت وام‌های دریافت‌شده توسط واحدهای صنفی آسیب دیده از کرونا که زمان پرداخت اقساط آن‌ها سررسیده است تا شش ماه تمدید شد.

وی درباره احداث بیمارستان‌های صحرایی تصریح کرد: ظرفیت بیمارستان‌ها با سرعت زیادی در حال افزایش است به گونه‌ای که بیمارستان‌های بخش خصوصی و خیریه‌ها نیز در پذیرش بیماران کرونایی کمک‌رسانی می‌کنند و در این راستا بیمارستان‌های صحرایی در بیمارستان‌های الزهرا و فارابی برپایی می‌شود. گفتنی است که عده‌ای از بیماران تحت نظارت خاص بهداشت و درمان به صورت خانگی تحت درمان هستند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان گفت: بازرسان استانداری به صورت دوره‌ای در حال بازرسی از دستگاه‌های اجرایی هستند، میزان رعایت نکات بهداشتی توسط مردم به طور کلی حدود 56 درصد بوده که با شدت‌ نظارت‌ها وضعیت رعایت از سوی مردم بیشتر شده و لازم به ذکر است که تاکنون هیچ دستورالعملی خاصی برای ماه رمضان در شهرهای قرمز و نارنجی ابلاغ نشده است.

وی خاطرنشان کرد: همشهریان می‌توانند تخلفات پروتکل‌های بهداشتی را به شماره‌های 3113 و 190 مرکز بهداشت و درمان، 124 سازمان صنعت و معدن و تجارت، 137 شهرداری اصفهان، 111 استانداری، 36307977 اداره‌کل ورزش و جوانان، 3710810، 110 نیروی انتظامی و 32352012 بازرسی اصناف اطلاع دهند.

 شناسایی 644 مورد جدید ابتلا به بیماری کرونا در استان مرکزی  

 سیدمحمد جمالیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت آماری بیماری کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا 644 مورد جدید ابتلا شناسایی شده است.

وی افزود: از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد موارد مبتلا به بیماری کرونا به 45 هزار و 719 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: 58 نفر از مجموع 644  مورد ابتلا جدید در استان در بیمارستان های استان بستری هستند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می کنند و تحت مراقبت هستند.

جمالیان ادامه داد: از مجموع بیماران جدید شناسایی شده درمان 586 مورد به صورت سرپایی بوده است و تا زمان درمان نهایی و منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه هستند.

وی عنوان کرد: : در استان مرکزی در این مدت 10 مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است و بر همین اساس تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا به هزار و 579 نفر رسیده است.

وضعیت بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی خوب نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد دهقانی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت ابتلا در استان اظهار کرذ: در اسفندماه شرایط نسبتا خوبی داشتیم و ورودی بیمارستان‌ها کاهش یافته بود و در هفته یک یا دو مورد فوتی کرونایی  داشتیم.

وی افزود: ما  شلوغی شهر، کاهش رعایت پروتکل‌ها و دید و بازدید در نوروز و مسافرت‌ها بود که همه دست به دست هم دادند تا امروز شاهد شیب تند کرونا باشیم.

دهقانی با بیان اینکه با این فرمانی که کرونا در استان پیش می‌رود  احتمال اینکه به سرعت بیمارستان‌ها پر شود وجود دارد افزود: امروز شرایط کرونایی خوبی در کشور نیست و ما جزو  12 استان هستیم که  شیب کرونا در آن  تند است و نمودار کرونای ما  صعودی پیش می‌رود که امید است قبل از اینکه در شکل پر خطر باشد از این شیب عبور کنیم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: وضعیت بیمارستان‌ها خوب نیست و از 500 تخت در نظر گرفته شده در بخش  کرونا اکثرا پر شده است.

دهقانی با بیان اینکه  تخت‌های ویژه ما امسال افزایش یافته و 50 تخت ای سی یو بزرگسال در استان  افزایش یافته است افزود: اما اگر با همین سیر صعودی پیش رود ظرف دو هفته تخت‌ها پر و خدمات دچار مشکل می‌شود.

وی با بیان اینکه پرسنل ما خسته هستند و نگرانی ما از ادامه این روند است افزود: در این 14 ماهه چندین بار پروتکل‌های درمانی تغییر کرده است، اما همه موظف هستیم براساس الگوها پبش رویم و هر چند اعلام شد احتمال ابتلا از طریق سطوح کم است اما  احتمال ابتلا صفر نیست و باید همچنان رعایت کنند.

دهقانی با بیان اینکه  هرکس کوچکترین علائمی داشته باشد باید جدی گرفته و به مراکز سرپایی مراجعه کند، گفت: اگر علائم خفیف باشد فرد باید خود را قرنطینه کند و در خراسان جنوبی  روزی 700 تا 800 تست سریع و بیش از 400 تست ملکولی و در مجموع هزار و 200 تست ملکولی و تست سریع انجام می‌شود.

193 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 193 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان  به 29 هزار و 839 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 209 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 59 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

افزایش آمار پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها‌ی یزد

بنابر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد روند ابتلا به کرونا در استان یزد همچنان صعودی است و بستری‌های کرونایی بیمارستان‌های استان یزد هم روزانه بالغ بر 100 نفر است به گونه‌ای که در شبانه روز گذشته، 138 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد، امروز به 551 نفر رسیده است.

درحالی از این تعداد، 100 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند که بستری‌های مشکوک به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است.

میزان مراجعه کاشانی‌ها به کلینیک‌های حاد تنفسی در 24 ساعت از مرکز 400 نفر گذشت

جولان ویروس کرونا در کاشان در سطح بالایی قرار دارد و هر روز بیماران با آمار قابل توجهی به مراکز و کلینیک‌های حاد تنفسی منطقه کاشان مراجعه می‌کنند و بیماران نیاز به بستری در بیمارستان نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

مهدی دلاوری در مورد آمار 24 ساعته گذشته منطقه کاشان با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 58 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های شهید بهشتی کاشان و سیدالشهدا آران و بیدگل بستری شدند اظهار داشت: این بیماران جدید حداقل 13 و حداکثر 86 سال سن دارند.

وی در شرایط فعلی 287 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و 42 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان سیدالشهدا آران و بیدکل بستری هستند، افزود: 39 بیمار نیز به دلیل وخامت شرایط در کاشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و این آمار در شهرستان آران و بیدگل به سه نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته متأسفانه دو نفر در کاشان را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم، ابراز داشت: متأسفانه در 24 ساعت گذشته 190 مورد جدید کرونا مثبت داشتیم و تاکنون تعداد تست مثبت کرونا به 18 هزار و 201 نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 413 نفر از شهروندان به کلینیک‌های حاد تنفسی مراجعه کرده‌اند گفت: این موضوع نشان از جولان ویروس کرونا در منطقه کاشان است و بر همین اساس از شهروندان درخواست داریم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک بیش از پیش اهتمام ورزند.

کرونا در هرمزگان؛ 112 مبتلای جدید و جان باختن 2 نفر در شبانه روز گذشته

با اعلام روزانه آمار کرونا در هرمزگان از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان، در 24 ساعت گذشته 112 نفر بیمار جدید در استان شنایی شده است. 

در همین زمینه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: از زمان آغاز اپیدمی تاکنون تعداد جمعا بالغ بر 208 هزار نمونه گیری انجام شده که در روز گذشته 112 تست مثبت شد. 

وی افزود: در حال حاضر 348 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 56 نفر در بخش آی‌سی‌یو بستری شده‌اند. 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: از مجموع بیماران بستری در بخش آی‌سی‌یو وضعیت 9 بیمار نگران کننده است و حالشان وخیم است. 

وی ادامه داد: همچنین تعداد 4914 نفر نیز در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و وضعیت پایداری دارند. 

نوروزیان تصریح کرد: در شبانه روز گذشته 2 بیمار شامل یک زن 35 و یک مرد 58 ساله در بندرعباس جان باختند و میزان جان باختگان قطعی این ویروس در استان به 1083 نفر افزایش یافت. 

وی در پایان از مردم استان خواست با توجه به وضعیت قرمز کرونای انگلیسی در سطح استان، از تردد غیر ضروری اجتناب کنند و در مراسمات عروسی و عزا شرکت نکنند و همچنین از سفر در این شرایط بپرهیزند.

1115 بیمار جدید به کرونایی‌های لرستان اضافه شد

آمار ابتلا به ویروس کرونا در لرستان به سرعت رو به افزایش است و استان را در شرایط بحرانی قرار داده است.

 براساس آخرین آماری که امروز از سوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام شد از ابتدای شروع شیوع ویروس کرونا در لرستان تاکنون 89 هزار و 957 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و هزار و 470 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

از مجموع 290 هزار و 877 نمونه ارسالی به 286 هزار و 626 نمونه پاسخ داده شده است که 89 هزار و 957 نمونه مقبت و 196 هزار و 659 مورد منفی بوده است.

براساس امار اعلام شده از روز گذشته تاکنون هزار و 115 بیمار جدید به کرونایی‌های استان اضافه شده است و با بستری شدن 40 بیمار دیگر تعداد بیماران بستری شده استان به هزار و 10 نفر افزایش یافته است.

افزایش 50 درصدی بیماران "اینتوبه" در کرمانشاه در یک روز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرمانشاه، صبح امروز نسبت به روز گذشته با افزایش هشت بیمار وصل به دستگاه تنفس مصنوعی، این تعداد با افزایش بیش از 50 درصدی مواجه شد.

همچنان با اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تعداد بیماران بستری مربوط به کرونا در استان از مرز 700 نفر گذسته و اکنون 708 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند.

این تعداد بیمار در 15 بیمارستان مرکز استان و 10 بیمارستان در شهرستان‌ها بستری هستند.

بنابر اعلام شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان تشدید یافته است. 

وی عنوان کرد: با توجه به موج چهارم کرونا در استان کرمانشاه، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تشدید خواهد شد و تمامی ظرفیت‌ها در غربالگری و بیماریابی کووید در راستای مقابله با موج جدید کرونا بسیج می‌شود.

شکیبا گفت: با تلاش‌ها و تمهیدات صورت گرفته به منظور شناسایی سریع‌تر افراد مبتلا به کووید19 و افرادی که در تماس نزدیک با آن‌ها بوده‌اند، تعداد روزانه تست‌های تشخیصی کرونا در سطح استان افزایش یافته و غربالگری بیماران با جدیت ادامه دارد‌.  

وی افزود: در مبارزه با ویروس جهش یافته کرونا مردم مهمترین نقش را داشته و همراهی آنها اهمیت بسزایی دارد و آحاد جامعه باید با رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، لزوم در خانه ماندن و جلوگیری از ترددهای غیرضروری در سطح شهر، خادمان سلامت را در مسیر مقابله با موج جدید کرونا یاری کنند.

روند ابتلا به کرونا در کردستان صعودی است

فرین رضاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به آخرین وضعیت آماری بیماری کرونا در استان کردستان اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا 530 مورد جدید ابتلا شناسایی و 7 بیمار فوت کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 520 نفر در بیمارستان‌های استان بستری و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند، افزود: متأسفانه وضعیت 68 بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) وخیم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان آمار فوت‌شدگان بر اثر بیمار کرونا در استان از ابتدا تاکنون  را 1155 نفر عنوان کرد و گفت: متأسفانه روند بستری و بیماران بدحال کرونایی در کردستان همواره صعودی است‌ و در صورت تداوم عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بحران جبران‌ناپذیری رخ خواهد داد.

 رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان شمالی کمتر از 70 درصد است 

سید احمد هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد، با اشاره به شیوع بالای کرونا در استان خراسان شمالی اظهار داشت: متاسفانه بیش از 70 درصد تست‌های کرونا در استان مثبت شده و ظرفیت بیمارستانی استان در حال تکمیل و اشباع است.

ویروس کرونا

وی افزود: با این حال هم‌چنان درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان شمالی زیر 70 درصد است و انتظار داریم این موضوع به 90 درصد برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: با بستری 68 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون 330 بیمار دارای علایم بیماری کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی ضمن تاکید بر زدن ماسک و دوری از تجمعات خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم عروسی و عزا، هوای خوب و گردشگری و دورهمی‌های خانوادگی مشکلی اصلی و دغدغه ماست چرا که هم اکنون بیشترین میزان شیوع در این تجمعات اتفاق می‌افتد.

هاشمی در مورد کرونای انگلیسی اظهار داشت: این ویروس از فردی به فرد دیگر جهش پیدا کرده و ژنتیک آن تغییر می‌کند همچنین رفتار این ویروس با انسان به گونه‌ای است که علائم بیماری را در افراد مختلف تغییر داده و نحوه و شدت انتقال و حتی مرگ و میر را افزایش می‌دهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار