کد خبر : 21506 / /
/

در گفت‌وگوی نبض بازار با کارشناس بازار سرمایه بررسی شد؛

 
کارشناس بازار سرمایه با تاکید براینکه با موفقیت در مذاکرات برجامی پیش‌بینی‌پذیری اقتصادی در بسیاری از بخش‌ها حاصل خواهد شد، اظهار کرد:‌ نکته کلیدی و اصلی تاثیرگذار بر بورس با فرض توافق، برقراری مبادلات پولی و بانکی است که این موضوع بر صنعت بانکداری و فعالیت شرکت‌های بورسی تاثیرگذاری قابل توجهی دارد.
 

جواد عشقی‌نژاد، کارشناس بازار سرمایه درگفت‌وگو با نبض بازار درباره پیش‌بینی خود از شرایط بورس پس از به ثمرنشستن برجام یا شکست برجام، تصریح کرد:‌ بورس بخشی از اقتصاد کشور است و تاثیر‌پذیری همراستا با سایر متغیرهای اقتصادی از برجام خواهد داشت. با فرض به نتیجه رسیدن برجام و نتایجی که برای اقتصاد کشور به وجود می‌آید باید گفت پیش‌بینی‌پذیری برخی از متغیرهای اقتصادی است که مهمترین تاثیر تصویب برجام بر روی بورس کشور را به همراه دارد.


تصویب مذاکرات برجامی و کاهش هزینه‌های 10 درصدی مبادلات پولی 


وی با تاکید براینکه تثبیت نرخ ارز و برقراری مبادلات پولی و مالی میان ایران و سایر کشورها مهمترین تاثیرات تصویب برجام بر اقتصاد کشور است، ادامه داد:‌ نکته کلیدی و اصلی تاثیرگذار بر بورس با فرض توافق، برقراری مبادلات پولی و بانکی است. اکنون اکنون تحریم‌ها هزینه مبادلات مالی و پولی را افزایش داده و حدود 10 درصد به هزینه‌های مبادله می‌افزاید که این موضوع بر صنعت بانکداری و فعالیت شرکت‌های بورسی تاثیرگذاری قابل توجهی دارد.


عشقی‌نژاد گفت: متعادل‌شدن نرخ ارز و دوری‌جستن از تورم انتظاری غیرمنطقی که حاصل غیرقابل پیش‌بینی‌بودن اقتصاد نیز هست می‌تواند شرایط را متعادل کند و می‌توان با بررسی و نگاهی ساده به بودجه کشور می‌توان به عدد نرخ ارز رسید که می‌تواند به قابل‌مدیریت کردن برنامه‌های آتی کمک کند. تصویب برجام در نهایت برای شرکت‌های بورسی و غیربورسی اثرات مثبت خود را به دنبال خواهد داشت.


با تصویب مذاکرات برجامی شرکت‌های بورسی سود مناسب‌تری را میان سهامداران تقسیم می‌کنند


وی ادامه داد: حداقلی‌ترین آن این است که شرکت‌های بورسی با پیش‌بینی‌پذیربودن شرایط اقتصادی کشور سودهای بیشتری را کسب کرده و به ازای آن سهم مناسبی را میان سهامداران تقسیم نمایند.

شرایط کنونی کشور وضعیتی بسیار خاص است


وی در پاسخ به این پرسش که اگر به هر دلیلی طی روزهای آینده برجام به نتیجه مثبت نرسد چه سرنوشتی در انتظار شرکت‌های بورسی خواهد بود، خاطرنشان کرد:‌ شرایط کنونی کشور وضعیتی بسیار خاص است ابتدا باید دید احتمال وقوع شکست نهایی در مذاکرات به چه میزان است. به هر حال پتانسیل‌های مثبت تولیدی، دورزدن تحریم‌ها و مکانیسم‌های جدید مدیریتی برای اداره شرکت‌ها در اختیار است و تمرینات آن نیز انجام شده و روش‌های بازده‌داری نیز به دست آمده است.


انتظار جامعه توافقی ولو نسبی در مذاکرات برجامی است


کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:‌ انتظار جامعه این است که توافق ولو نسبی برای حفظ آرامش و ثبات اقتصادی دست یابیم.

 

 
 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.