کد خبر : 27270 / /
/

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارز‌های دیجیتال و همچنین ظهور تکنولوژی خلاقانه‌ی آن روز به روز بر جذابیت این بازار افزوده شده و زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر ارزش بازار ارزهای دیجیتال مرز ۲.۷ تریلیون دلاری را رد کرده و بنابراین توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. اما مسئله‌ی قابل توجه آن است که مبتدیان برای آغاز ماجراجویی و ورود به این حوزه باید پاسخ چه سوالاتی را بدانند. در ادامه ما به 7 سوال متداول که در این حوزه پرسیده میشود پاسخ میدهیم تا مبتدیان برای شروع فعالیت با مشکل رو به رو نشوند.

 

 

عوامل موثر بر قیمت ارز‌های دیجیتال

قیمت ارز‌های دیجیتال تحت تاثیر عوامل متفاوتی قرار دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده‌ی قیمت، میزان عرضه و تقاضا بوده که عمده قیمت بر اساس آن‌ها تعیین می‌شود. عواملی دیگری چون احساسات و همچنین خبر‌های منتشر شده نیز می‌تواند قیمت را دستخوش تغییر قرار دهند. به طوری که وقتی میزان نرخ طمع در بازار افزایش پیدا می‌کند می‌تواند باعث رشد قیمت شده و در طرف مقابل احساس ترس تاثیر منفی بر روی قیمت خواهد داشت.

همچنین یک خبر مثبت باعث افزایش میزان تقاضا شده و قیمت را به سمت بالا هدایت خواهد کرد؛ از طرف دیگر خبر‌های منفی مانند اخبار مربوط به هک یا نقص‌های امنیتی می‌توانند شدت ترس در بازار را افزایش داده و میزان تقاضا را کاهش دهند و در نتیجه کاهش قیمت دور از انتظار نخواهد بود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت رمز ارز‌ها می‌تواند تغییرات در قوانین دولت‌ها باشند. برای مثال چنانچه دولت‌ها ی مختلف مبادله رمز ارز‌ها را به رسمیت بشناسند، این خبر می‌تواند تاثیر مثبتی بر تقاضا گذاشته و به دنبال آن شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

در تعیین قیمت ارز‌های دیجیتال نمی‌توان از تاثیر همبستگی بازار‌های جهانی مختلف با یکدیگر چشم پوشی کرد. با توجه به آنکه بخش عمده‌ی حجم معاملات کل کوین مارکت کپ را چند ارز بتر همچون بیت کوین، اتریوم و تتر تشکیل می‌دهند و تمامی آن‌ها همبستگی بالایی با بازار‌های جهانی دیگر دارند؛ بنابراین تحولات در سایر بازار‌ها تاثیر فراوانی بر بازار ارز‌های دیجیتال خواهد گذاشت و نوسانات شدیدی را تجربه خواهیم کرد.

نمونه‌ای از این همبستگی را می‌توان هنگام ظهور پاندمی کووید در جهان مشاهده کنیم که باعث کاهش شدید قیمت ارز‌های دیجیتال و حجم معاملات ارز‌های دیجیتال گردید.

عوامل موثر بر قیمت ارز‌های دیجیتال کدامند؟

همانطور که گفته شد قیمت ارز‌های دیجیتال به طور کلی تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا دارد. اما عواملی چون احساسات، اخبار مرتبط با بازار ارز‌های دیجیتال و تغییرات در قوانین و سیاست‌های دولت‌ها می‌توانند بر میزان عرضه و تقاضا تاثیر گذاشته و در نتیجه قیمت را دچار نوسانات کنند.

امنیت سرمایه‌گذاری بر ارز‌های دیجیتال به چه میزان است؟

سرمایه‌گذاری بر ارز‌های دیجیتال با توجه به پتانسیل‌های بالایی که در این بازار وجود دارد می‌تواند بسیار پر سود باشد؛ اما با توجه نوظهور بودن این بازار و نوسانات شدید آن و از طرف دیگر احتمال وجود کلاهبرداری و هک شدن بهتر است پیش از سرمایه‌گذاری بر رمز ارز‌ها تحقیقات کاملی را بر پروژه‌ی مربوط انجام داده و در هنگام ساخت کیف پول‌های دیجیتال دقت لازم را به خرج داد؛ زیرا احتمال از دست رفتن کل سرمایه در اثر یک اشتباه وجود خواهد داشت.

چطور می‌توان با ریال ارز‌های دیجیتال را خریداری کرد؟

تا به الان امکان خرید مستقیم ارز‌های دیجیتال توسط ریال در صرافی‌های خارجی وجود نداشته اما سرمایه گذاران می‌توانند به راحتی و از طریق یک صرافی داخلی رمز ارز‌های مورد نظر خود را با ریال خریداری کنند.

چگونه می‌توانم قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال را ببینم؟

یکی از معتبر‌ترین سایت‌های ارائه قیمت‌های لحظه‌ای ارزهای دیجیتال کوین مارکت کپ بوده اما در همین راستا ایران بروکر نیز قیمت‌های لحظه‌ای ارز‌های دیجیتال به ریال، قیمت روزانه‌ی آن‌ها حجم بازار و نمودار‌های هر یک را ارائه کرده است.

 

 

ارزش بازار ارزهای دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود؟

از ضرب کردن قیمت هر ارز دیجیتال در تعداد در گردش آن ارزش بازار آن ارز محاسبه شده و با جمع کردن ارزش بازار کل ارز‌های در گردش می‌توان ارزش کل بازار را بدست آورد. در حال حاضر ارزش کل بازار بیش از ۲.۷ تریلیون دلار برآورد شده است.

حجم بازار چیست؟

هر ارز دیجیتال، حجم بازار متفاوتی داشته که از حاصل ضرب تعداد کوین در گردش در قیمت لحظه‌ای آن برآورد می‌شود. در واقع حجم بازار معیار مناسبی برای تشخیص میزان نقدینگی هر رمز ارز دارد.

بر همین اساس با افزایش میزان حجم بازار می‌توان انتظار افزایش نقدینگی رمز ارز مورد نظر را داشت. اما این نکته قابل ذکر است که حجم بازار صرفا بیانگر نقد شوندگی بالای یک رمز ارز را نشان نمی‌دهد؛ زیرا برخی پروژه‌ها با انجام عرضه بسیار بالا و گاها نامحدود سعی در دستکاری حجم بازار خود داشته و بنابراین بررسی فاکتورهایی مانند حداکثر میزان عرضه و سهم ارز دیجیتال مورد نظر از حجم کل بازار نیز بسیار حیاتی است.

بهترین روش نگهداری ارزهای دیجیتال چیست؟

راه‌های متفاوتی برای نگهداری رمز ارز‌ها وجود دارد که کیف پول‌های داخل صرافی‌ها کمترین میزان امنیت را داشته و در طرف مقابل کیف پول‌های سرد می‌توانند امنیت بالایی برای دارایی‌های شما را فراهم سازند.

همچنین نگهداری دارایی در کیف پول‌های گرم نیز امکان‌پذیر بوده که به طور کلی نگهداری بخش اعظم دارایی در کیف پول‌های آفلاین و مابقی آن در کیف پول‌های آنلاین می‌تواند راه حل مناسبی بر‌ای تضمین امنیت سرمایه‌ی سرمایه گذاران باشد.

کلام پایانی

در این نوشته سعی بر آن بود که شما را هرچه بیشتر با مفهوم قیمت ارز‌های دیجیتال و عوامل موثر بر آن آشنا سازیم و نحوه‌ی مشاهده‌ی قیمت‌ها را آموزش دهیم. با توجه به گسترده بودن بازار ارزهای دیجیتال و وجود ریسک‌ها و خطرات احتمالی بر سر راه سرمایه گذاران در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم جهت افزایش سطح آگاهی خود ایران بروکر را همراهی کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.