کد خبر : 2718 / /
/

با توجه به بهبود وضعیت بازار و وعده مسئولان برای حمایت از بورس سهام‌داران می‌توانند به صعود قیمت‌ها در معاملات امروز امیدوار باشند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی با اشاره به شرایط بازار سرمایه که طی هفته های اخیر در بدترین شرایط ممکن و صف فروش بی سابقه در ۵۱۶ نماد مواجه شده گفت: باتوجه به وضعیت بورس سال گذشته بورس و دعوت مسئولان ، مردم با استقبال و اعتماد اقدام به سرمایه‌گذاری کردند و تعداد سهامداران به بیش از ۴۵ میلیون نفر افزایش یافت. را در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می کند. وضعیت بورس با توجه به وضعیت سردرگمی و ابهام همواره در موقعیت نوسان قرار می گیرد اما قوانینی نیز از سوی سیاستگذاران در جهت سوق دادن بازار سرمایه به سمت صعود قرار است انجام گیرد. وضعیت بورس در آغاز سال گذشته در محدوده 500 هزار واحد بود. وضعیت بورس پیرو مسائلی چون مذاکره بین ایران و آمریکا و ابهامات قیمت دلار دچار نوسان است. جزئیات مربوط به  آخرین وضعیت بورس در روز سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه 1400 را در سایت خبر روز بخوانید

برای پیش بینی بورس امروز – سه‌شنبه ۷ اردیبهشت - به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس ۹۰۹ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۸۷۶ واحد پائین آمد و در رقم ۴۲۷ هزار و ۲۶۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۷ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۶۰۴ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۴۳ نماد رشد قیمت و ۲۳۷ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۱ درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز دوشنبه در بورس پتروشیمی نوری (نوری)، فولاد امیرکبیر کاشان (فجر) و شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پلیمر آریا ساسول (آریا) و گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

وضعیت بورس امروز هفتم اردیبهشت 

وضعیت بورس

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای خبهمن (خودروسازی بهمن)، شبریز (پالایش نفت تبریز) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب)، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) و برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه ۴ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات دوشنبه ۳۴۴ نماد صف فروش و تنها ۷ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گذشته ۳۸ درصد افزایش یافت و در رقم ۵۴ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۰.۰۴ درصد افزایش یافت و ۴ هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۳۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و شگویا (پتروشیمی تندگویان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۰۰ میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی وضعیت بورس امروز

وضعیت بورس

روز گذشته شاخص کل در ۲ ساعت پایانی معاملات روندی صعودی پیدا کرد و هرچند که در نهایت نسبت به روز قبل نزول اندک ۹۰۹ واحدی را ثبت کرد، اما موجب امیدواری سهام‌داران شد. خصوصا اینکه نرخ خروج پول حقیقی از بازار کاهش یافت و شاهد رشد سمت تقاضای بورس بودیم.

علاوه بر این در روزهای اخیر صحبت‌های مسئولین درباره حمایت از بازار سهام نقل محافل بورسی است. صبح دیروز جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور رئیس و معاونان سازمان بورس برگزار شد و قرار است که نتایج آن در جلسه امروز رئیس مجلس، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی مطرح شود. گفته می‌شود تصمیمات جلسه امروز در نهایت به جلسه سران سه قوه منتقل شده و در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره وضعیت بازار سهام تصمیم‌گیری خواهد شد. بنابراین با توجه به بهبود وضعیت بازار و وعده مسئولان برای حمایت از بورس سهام‌داران می‌توانند به صعود قیمت‌ها در معاملات امروز امیدوار باشند. با این حال بازار همچنان با صف‌های فروش طویل، مازاد عرضه و خروج سهام‌داران دست و پنجه نرم می‌کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار