کد خبر : 499 / /
/

بورس امروز بالاخره مثبت شد و شاخص‌ها سبزپوش شدند. به طوری که تا ساعت ۱۰: ۱۵ شاخص کل بورس تهران با رشد ۱۳۰۰ واحدی (معادل ۰.۱ درصد) همراه شده و شاخص هم‌وزن هم بعد از یک رفت و برگشت صبح‌گاهی افت خفیفی را تجربه می‌کند.

وضعیت بورس امروز بالاخره مثبت شد در هفته گذشته با نوسان روبرو بوده است.  وضعیت بورس در هفدهمین روز از اسفند 99 روند صعودی داشته است . وضعیت بورس پیرو مسائلی چون مذاکره بین ایران و آمریکا و ابهامات قیمت دلار دچار نوسان است. وضعیت بورس با توجه به وضعیت سردرگمی و ابهام همواره در موقعیت نوسان قرار می گیرد اما قوانینی نیز از سوی سیاستگذاران در جهت سوق دادن بازار سرمایه به سمت صعود قرار است انجام گیرد.جزئیات مربوط به وضعیت بورس را در سایت خبر روز بخوانید.

وضعیت بورس امروز 17 اسفند 99 مثبت بود 

وضعیت بورس

به نظر می‌رسد سه عامل اصلی رشد بورس امروز جهش قیمت نفت و دیگر کالاها در بازار جهانی، تصویب بسته محرک مالی ۱۹۰۰ میلیارد دلاری در مجلس آمریکا که خود می‌تواند موتور محرکی برای کامودیتی‌ها باشد و خرید خرد سهام توسط صندوق‌های درآمد ثابت باشد. البته همچنان فشار فروش در بازار سهام به شدت بالاست. به طوری که نمادهای کوچک‌تر بازار بعد از یک صعود دوباره نزولی شدند و شاخص هم‌وزن هم منفی شد. باید دید در نیمه دوم معاملات نمادهای بزرگ بازار می‌توانند مثبت بمانند یا آن‌ها هم تحت تاثیر فشار فروش سنگین بازار به محدوده منفی می‌روند.

امروز ارزش معاملات خرد رشد قابل قبولی داشته است. به طوری که تا ساعت ۱۰ ارزش معاملات خرد به بیش از ۳۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است. تا اینجای کار معدنی‌ها، داروسازان و پالایشی‌ها بیشترین ارزش معاملات صنایع را داشته‌اند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، اپال و برکت بیشتر از همه معامله شده‌اند.

حقیقی‌ها در بازار امروز هم فروشنده هستند به طوری که تا پایان ساعت اول معاملات خروج پول حقیقی به بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان رسیده است. نکته جالب توجه بازار امروز افزایش سهم حقوقی‌ها از کل معاملات است. به نظر می‌رسد فعال شدن صندوق‌های درآمد ثابت در سمت خرید سهام منجر به این اتفاق شده است.

وضعیت بورس در بازار 

وضعیت بورس

در بازار امروز تا اینجای کار ۸۳ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار دارند. در این میان حدود ۷۰ درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۴۹۰۰ میلیارد تمان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار هم ۳ درصد نمادها صف خریدهایی به ارزش ۲۵۰ میلیارد تومان دارند.

بورس این هفته چگونه خواهد بود؟

مسعود میرزا باقری اظهار کرد: در هفته پیش رو باید منتظر باشیم تا ببینیم کار دولت با تأمین مالی از طریق بازار سرمایه کی تمام می‌شود و از امیدوار باشیم تا فروشندگان عمده دولتی دست از فروش بردارند.

بورس در هفته اخیر به روند ریزش تدریجی خود ادامه داد، با اینکه روند رو به رشد عرضه‌های بازار در روز دوشنبه متوقف شد و حتی در روز سه‌شنبه شاخص کل اندکی رشد کرد، اما در روز چهارشنبه باز هم بازار با نزول مواجه بود.

در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع ۲۷ هزار و ۸۵۷ واحد پایین آمد و به رقم یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن نیز افت ۳ هزار و ۱۴۳ واحدی را ثبت کرد. علاوه بر که این دو شاخص اصلی بازار سهام نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل افت داشتند، در سراسر هفته شاهد مازاد عرضه و خروج پول حقیقی از بازار بودیم، آیا بازار باز هم ریزش خواهد کرد؟

شاخص کل در آخرین روز هفته ۸  هزار و ۳۰۱ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد رسید که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۲۷ هزار و ۸۵۷ واحد پایین‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی ۲.۳ درصد شود. در هفته اخیر روند تغییرات شاخص کل تنها در روز سه‌شنبه صعودی بود که شاخص کل پس از ۱۱ روز کاری صعودی شد

وضعیت بورس امروز 17 اسفند 99 / روند صعودی شدن را به خودگرفته 

وضعیت بورس

مسعود میرزا باقری در گفتگو با خبرنگار گسترش نیوز درباره روند بازار در هفته گذشته اظهار کرد: همان‌طور که انتظار می‌رفت در هفته گذشته عرضه در بازار ادامه یافت و در انتهای هفته کمی اوضاع بوی بهتر می‌داد اما نه خیلی زیاد.

سرمای شدید در آمریکا به نفع صنایع پتروشیمی ایران

وی ادامه داد: در بازارهای جهانی اوضاع فرقی نکرده و همچنان قیمت‌های کامودیتی بسیار خوب ارزیابی می‌شود سرمای شدید در آمریکا به نفع صنایع پتروشیمی ایران و صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تمام‌شده نرخ پلی‌اتیلن ۱۵۰۰ دلاری واقعاً جالب است پلی‌پروپیلن به بالای ۲۰۰۰ دلار نیز رسید که بسیار عجیب بود استایرن منومر به رقم ۱۳۵۰ دلار رسیده همین‌طور قیمت اوره بالای ۳۵۰ دلار است، این اعداد شاید در حال حاضر برای بازار هیچ اهمیتی نداشته باشد اما کدام مدیر فروش در قسمت بازرگانی پتروشیمی‌ها هست که بتواند این اعداد را ببیند و ذوق نکند؟

 میرزاباقری افزود: در بازار داخلی اما گوش صاحبان سهام بدهکار هیچ‌چیز نیست به‌شدت بازار سیاست زده‌شده و دنبال اخبار مذاکرات پنهانی ایران باقدرت های غربی است هر وقت بازار شروع به خرید سهام می‌کند تحت عنوان ریزش قیمت دلار فروشندگان برای فروش رو می‌آورند و در نهایت اوراق دولتی را می‌خرند ناگفته پیداست که برنده این بازی کسی جز رئیس بانک مرکزی نیست تنها کسی که توانست تأمین مالی سرسام‌آوری بدون فروش نفت برای دولت انجام دهد.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: خبر دیگر تعیین حداقل ۱۵ درصد سهم دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت  در سهام و صندوق‌های سهامی بود که به نظر مستقیماً روی سهام تأثیرگذار نباشد چراکه آن‌ها بیشتر تمایل به خرید صندوق‌های سهامی دارند تا خرید سهام و صندوق‌های سهام نیز می‌توانند این مبالغ را به‌صورت نقد نگهداری کنند و به‌عنوان پشتوانه‌ای برای ابطالی‌های خود روی آن حساب کنند.

نگاهی بر هفته پیش روی بورس

وی در پایان اظهار کرد : در هفته پیش رو باید منتظر باشیم تا ببینیم کار دولت با تأمین مالی از طریق بازار سرمایه کی تمام می‌شود و ازآنجا امیدوار باشیم تا فروشندگان عمده دولتی دست از فروش بردارند.

سخن پایانی:  در هفته‌ای که بسیاری از سهم‌های بنیادی و شاخص ساز بازار سرمایه در این ماه با صف‌های فروش سنگین همراه بودند، یک روز نور سبز از تالار شیشه‌ای تابید، اما در کل وضعیت به‌گونه‌ای پیش رفت که اسفندماه برای بورس رنگ خون گرفت. در هفته اخیر، شاخص کل برای پنجمین بار در زمستان سخت ۹۹ مرز ۱.۲  میلیون واحدی را لمس و این بار به سمت پایین قطع کرد تا ۲.۳ درصد نزول دیگر ارمغان این هفته برای نماگر اصلی بازار باشد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار