کد خبر : 8316 / /
/

اخبار / اخبار اقتصادی / اخبار وضعیت بورس در بازار

​بورس امروز یکشنبه 31 مرداد ماه 1400 با رشد آغاز شد و به ارتفاع یک میلیون و 515 هزار واحد قرار گرفت.

وضعیت بورس امروز با رشدی پرقدرت آغاز شد. اما شستا در وضعیت بورس امروز قرمزپوش شد. در آغاز معاملات بازار سرمایه شاخص کل وضعیت بورس امروز با رشد بیش از 15 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 515 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن بورس امروز نیز با رشد همراه شد. به نظر می رسد وضعیت بورس امروز اولین روز معاملاتی خود را به خوبی به پایان برساند.جدول وضعیت بورس امروز را می توانید در سایت خبر روز مشاهده فرمائید

وضعیت بورس در آخرین روز از مرداد ماه

در آغاز معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد بیش از 15 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 515 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با رشد بیش از 6 هزار واحدی 434 هزار و 657 واحد را ثبت کرد.

نمادهای تاثیرگذار در بورس امروز

نماد‌های فارس ، شتران و خودرو بیشترین اثر مثبت را بر حرکت شاخص داشتند و شستا ، وغدیر و میدکو مانع از رشد بیشتر شاخص بورس شدند.رشد قیمت در گروه خودرویی ها نیز محسوس است.

شستا با افت بیش از 1.5 درصد و قیمت 1453 تومان دادوستد 36 میلیون سهم را نشان می‌دهد.

وضعیت بورس امروز

وضعیت بورس

فعالان بورس در شرایطی به استقبال معاملات هفته اول شهریور می‌روند که در پایان مرداد یک ناهمگونی مهم در بازار به وجود آمد.

وضعیت بورس / روزانه چقدر پول از بورس خارج می‌شود؟

به علت افزایش شیوع ویروس کرونا در هفته گذشته پس از دو روز کاری بازارهای رسمی، ادارات دولتی و بسیاری از اصناف و گروه‌های شغلی در تعطیلات به سر بردند.

در آخرین روز کاری بازار سهام، در پایان معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس ۱۹ هزار و ۱۹۷ واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز رشد ۵ هزار و ۶۲۵ واحدی را ثبت کرد. بدین ترتیب بورس پس از یک روز وقفه دوباره صعود کرد و توانست وارد کانال ۱.۵ میلیونی شود. آیا این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

شاخص کل بورس پس از آن که ۶ روز صعودی متوالی را از سیزدهم تا بیستم مرداد پشت سر گذاشت، روز ۲۳ مرداد اندکی نزول کرد و روز ۲۴ مرداد رشد ۱۹ هزار واحدی را ثبت کرد. بدین ترتیب شاخص کل در مجموع ۸ روز کاری گذشته بیش از ۹۴ هزار واحد رشد کرد.

شاخص کل هم‌وزن در این دوره ۸ روزه در تمامی روزها صعودی بود و رکورد ۸ روز صعودی پی در پی را ثبت کرد. شاخص هم وزن در این دوره بیش از ۲۵ هزار واحد افزایش یافت و در سطح ۴۲۸ هزار و ۳۱۸ واحد ایستاده است.

وضعیت بورس / پیش بینی بورس هفته

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات هفته اول شهریور می‌روند که در پایان مرداد یک ناهمگونی مهم در بازار به وجود آمد. با آن که شاخص کل و شاخص هم وزن روند صعودی داشتند و تقاضای بازار (چه حقیقی و چه حقوقی) افزایش یافت اما شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در ۷ روز کاری گذشته خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بوده و در مجموع ۹۹۱ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شده است. بدین ترتیب به طور میانگین روزانه بیش از ۱۴۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شده است. این در حالی است که در این دوره شاخص کل ۹۴ هزار واحد رشد کرده و قیمت عمده نمادهای بازار صعودی بوده‌ است. همچنین در ۱۲ روز کاری گذشته –از ۹ مرداد ماه به این سو- به استثنای یک روز در باقی روزها معاملات بازار سهام با مازاد تقاضا بسته شد.

بنابراین خروج پول حقیقی ناهمگونی مهمی است که در بازار سهام تهران وجود دارد. تحلیل‌گران علت اصلی این ناهمگونی را عدم اعتماد سهام‌داران حقیقی به بورس می‌دانند. بسیاری از سهام‌دارانی که سبد سهام‌شان پیش از این در محدوه زیان بوده با رشد شاخص طی هفته‌های اخیر به نقطه سر به سری یا حتی سود رسیده‌اند و در نتیجه از بازار خارج شدند. به نظر می‌رسد با آن که انتظارات تورمی موجب رشد قیمت‌ها در بازار دارائی‌ها شده و عواملی چون رشد قیمت دلار نیز به عنوان اهرمی برای افزایش قیمت‌ها در بازار سهام عمل کرده اما همچنان بسیاری از سهام داران حقیقی به آینده بازار بی‌اعتمادند. در نتیجه ناهمگونی صعود قیمت‌ها و خروج پول حقیقی چالش بازار سهام در طی روزهای آتی است. اگر روند خروج پول حقیقی ادامه یابد و شاهد رشد صف‌های فروش باشیم روند صعودی فعلی متوقف خواهد شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.