کد خبر : 632 / /
/

​دیروز اسکناس امریکایی به بهای ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. همچنین قیمت دلار در بازار متشکل ۲۵,۶۰۰ تومان ثبت شد. اما امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

دلار تاثیرات ویژه ای نیز می تواند بر روی بورس داشته باشد دلار امروز پنج شنبه 4 دی 99 به نسبت روز گذشته روند صعودی داشته است دلار بعد از انتخابات آمریکا روندی به نسبت نزولی داشته است دلار تا زمانی که دلار در حبس قیمتی قرار دارد اضهار نظر در مورد روند آتی ریسک زیادی به همراه دارد دلار مدتی است که با نوسانات همراه است اما باشیب ملایم 

قیمت دلار

در روزهای اخیر شدت نوسانات بازار ارز محدودتر شده است؛ در این شرایط، تعداد زیادی از تحلیلگران و شبه تحلیلگران، تمایل چندانی ندارند که نظر خود را در مورد روند آتی قیمت‌ها به اشتراک بگذارند.

گروهی می‌گویند بازار دیگر جانی برای بالا و پایین رفتن ندارد و در نتیجه تحلیل میان مدت بی‌معناست و گروه دیگری اعتقاد دارند، بازارساز در حال دستکاری قیمت‌هاست و هر تحلیلی که ارائه بدهند، با واکنش بازارساز خنثی خواهد شد.

در این میان، دسته سومی نیز در بازار حضور دارند که معتقدند، روند قیمت  دلار مشخص نیست و نشانه خاصی برای افزایشی یا کاهشی شدن قیمت در بازار وجود ندارد که بر مبنای آن، اظهار‌نظر دقیقی بکنند. از نگاه آنها عوامل متناقض زیادی در حال برخورد به یکدیگر هستند و هنوز مشخص نیست که کدام عامل بر دیگری خواهد چربید.

به باور این گروه، تا زمانی که دلار در حبس قیمتی قرار دارد،  اظهار نظر در مورد روند آتی ریسک زیادی به همراه دارد و آنها ترجیح می‌دهند زمانی که قیمت از حبس خارج خواهد شد، در مورد روند آتی دلار اظهار نظر کنند. از نگاه آنها در شرایط فعلی کسانی که در بازار ارز حضور دارند، تنها دارند زمان خود را هدر می‌دهند، چراکه میزان نوسان به اندازه‌ای نیست که سود خاصی نصیب آنها کند. حال آنکه شرایط در برخی بازارهای دیگر در همین چند هفته اخیر بسیار پرنوسان بوده است.

در بازار ارز که نوسان قیمتی محدودتر شده است، معامله‌گران بزرگ سعی کرده‌اند با خریدوفروش‌های سریع و در یک دامنه مشخص، قیمت بازار را دچار رفت‌وبرگشت‌های زیاد کرده و از این نوسانات به سود خود استفاده کنند. این استراتژی موجب شده است که برخی از فعالان ترجیح بدهند که در بازار فعالیت خاصی نکنند و خرید و فروش‌های خود را ببندند. به‌بیان‌دیگر، شماری از معامله‌گران زمانی که احساس می‌کنند، نیروهای بیرونی توانایی تأثیرگذاری در تنظیم قیمت‌ها به نفع خود را دارند، ترجیح می‌دهند از بازار کناره بگیرند؛ یکی از بازیگران باتجربه بازار می‌گوید، «جهت بازار مشخص نیست» و قیمت دلار رفتارهای متناقضی را از خود بروز می‌دهد.

اگر این گفته را مبنای تحلیل قرار دهیم، به احتمال زیاد ورود دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی نیز پایدار نخواهد بود و بازار بار دیگر به دست کاهشی خواهد افتاد. به عقیده برخی فعالان، روند بلندمدت بازار از نقطه‌ای تغییر می‌کند که دلار توان ایستادن بالای محدوده ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومانی را از خود نشان دهد.

قیمت دلار

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دیروز، یک میلیون و 149 هزار تومان معامله شد. همچنین هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون ۹۸۰ تومان معامله شد. 

به گفته ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، علت افزایش قیمت طلا در بازار ایران افزایش قیمت انس جهانی و دلار است. امروز تمام فروشندگان طلا نیمه وقت فعالیت دارند. چنانچه اتفاقی در بخش کلان اقتصاد رخ ندهد قیمت طلا تا اوایل روز شنبه همین روند را دارد.

به‌طور کلی روند قیمتی طلا در بازار جهانی روز گذشته نوسانات زیاد حول قیمت ۱۸۷۰ دلاری بود. مهم‌ترین دلیل نوسان دلار در روز گذشته تهدید دونالد ترامپ مبنی بر عدم امضای بسته جدید حمایتی در کنگره بود. در حقیقت تحلیلگران بر این باورند، با اینکه عدم امضای بسته محرک مالی جدید انتظارات تورمی را کاهش خواهد داد و این به ضرر قیمت طلا خواهد بود، اما این موضوع زوایای دیگری نیز دارد.

نکته دیگر در مورد تاخیر در امضا و اجرای بسته حمایتی جدید افزایش نااطمینانی‌های اقتصادی در شرایطی است که پاندمی کرونا در آمریکا به شرایط وخیمی رسیده است. هر گونه تاخیر در کمک به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در روزهایی که تعداد مبتلایان روزانه در حال رکوردشکنی است، می‌تواند ریکاوری اقتصادی این کشور را با تهدید مواجه سازد.

به همین دلیل تردید طلا در میان بحبوحه کشمکش‌ها درباره بسته محرک مالی جدید منطقی به‌نظر می‌رسد. باید منتظر ماند و دید در‌صورتی‌که اجرای این بسته به تاخیر بیفتد، نزاع میان عوامل صعودی و نزولی این قضیه به سود کدام یک به پایان خواهد رسید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار