کد خبر : 710 / /
/

​بهای ارز امروز هفتم دی ماه ۲۵۵۳۷ تومان، قیمت دلار در صرافی ملی ۲۵۷۱۰ تومان و دلار در بازار آزاد هم به ۲۵۸۰۰ تومان رسیده است. آیا این قیمت‌ها در فردا روندی نزولی به خود خواهند گرفت؟

دلار تاثیرات ویژه ای نیز می تواند بر روی بورس داشته باشد دلار نرخ ارز دلار امروز 7 دی 99 را در این خبر مشاهده می فرمائید دلار بعد از انتخابات آمریکا روندی به نسبت نزولی داشته است دلار تا زمانیکه در حبس قیمتی نیز قرار دارد اظهار نظر در مورد روند آتی می تواند ریسک بسیار زیادی را به همراه داشته باشد دلار مدتی است که با نوسانات همراه است اما با شیب ملایم 

قیمت دلار

اسکناس آمریکایی ۲۵۰تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. افت قیمتی دلار در شرایطی رخ داد که بسیاری از نوسان‌گیران سعی کرده بودند، با استفاده از اخبار سیاسی پیرامون حوادث عراق، اسکناس آمریکایی را به سوی نرخ‌های بالاتر هدایت کنند. با این حال، سه عامل دست به دست هم دادند تا دلار به سوی نرخ‌های پایین‌تر هدایت شود و به جوسازی‌های نوسان‌گیران توجهی نکند.

اولین عامل، کاهش تقاضا در سمت معاملات حواله‌ای بود. نشانه مهم این کاهش تقاضا، پایین آمدن نرخ حواله درهم بود. بر اساس صحبت‌های فعالان، نرخ حواله درهم روز شنبه به زیر سطح ۷هزار و ۱۵۰ تومان رفت. قیمت حواله درهم و دلار بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی کاهش یکی به افت دیگری منجر می‌شود.

عامل دومی که به قیمت دلار در روز شنبه ضربه وارد کرد، بالا نرفتن ارزش دلار در شهرهای مرزی بود. در واقع برخی فعالان عنوان می‌کردند، تقاضا برای دلار در سلیمانیه عراق و هرات افغانستان در ابتدای هفته بالا نبود و این مساله موجب شده بود که سمت و سوی انتظارات در بازار ارز تاحدی نزولی شود.

عامل سوم کاهنده دلار در روز شنبه، رفتار معامله‌گران فنی بود. به گفته فعالان، معامله‌گران فنی زمانی که دیدند قیمت دلار توان عبور از مرز ۲۶هزار تومانی را ندارد، تصور کردند قیمت به سقف برخورد کرده و بهتر است که از موقعیت خرید خارج شوند. بازار ارز در هفته‌های اخیر دشواری‌های زیادی برای نوسان بالای مرز ۲۶هزار تومانی داشته و این موضوع هم تا حدی انتظارات معامله‌گران فنی بازار را تحت‌تاثیر قرار داده بود.

قیمت دلار

در مجموع، کاهش تقاضای حواله‌ای، بالا نرفتن ارزش دلار در شهرهای مرزی و افزایش فروش معامله‌گران فنی سه متغیری بودند که زمینه‌ساز افت قیمت اسکناس آمریکایی در بازار داخلی شدند. افزایش احتیاط دلاری‌ها در آستانه مرز ۲۶هزار تومانی، برگشت احتمالی نرخ حواله درهم و حل مشکل ایران برای تهیه واکسن سه متغیری بودند که با توجه به آنها، افت قیمت دلار در روز شنبه پیش‌بینی شده بود.

امروز هفتم دی ماه 25537 تومان، قیمت دلار در صرافی ملی ۲۵۷۱۰ تومان و دلار در بازار آزاد هم به 25800 تومان رسیده است. آیا این قیمت‌ها در فردا روندی نزولی به خود خواهند گرفت؟ قیمت دلار متاثر از کدام اخبار ممکن است فردا تغییراتی داشته باشد؟

امروز وزیر صمت بر ضرورت استفاده از ظرفیت و دیدگاه‌های تشکل‌های صنفی و همچنین استانداران در امر تنظیم بازار، تاکید کرد و از تامین مایحتاج عمومی شب عید در دستور کار خبر داد.

از سوی دیگر با جدی‌تر شدن تزریق واکسن کرونا، ممکن است نااطمینانی ناشی از کرونا کاهش پیدا کند. مدیر تیم تحقیقاتی ساخت واکسن ایرانی کرونا گفته است: واکسیناسیون عمومی کرونا بعد از پایان فاز سوم مطالعات انسانی انجام می‌شود.

در همین مورد معاون اول رئیس جمهور نیز گفته است: اگر بتوانیم یک روز زودتر از هر جای دنیا واکسن معتبر و موثر تامین و وارد کنیم، یک لحظه هم درنگ نخواهیم کرد.

رئیس‌جمهور هم گفته است: برای خرید واکسن مورد تایید وزارت بهداشت آماده هستیم، اما حاضر نیستیم یک شرکت غیرمعتبر واکسنی بی‌اعتبار را در کشورمان آزمایش کند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم اظهاراتی در روزهای اخیر در این مورد داشته است. وی با بیان اینکه هفت میلیارد دلار را در کشور کره به صورت سپرده داریم، گفت: اولویت اول ما تامین ارز قطعات خط تولید واکسن داخلی است و هیچ محدودیت ارزی در این زمینه نداریم، اکنون ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید ۱۶٫۸ میلیون دوز واکسن تخصیص داده‌ایم.

خبر مهم دیگر مربوط به اظهارات اخیر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است که وی از آغاز بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص خبر داده و گفته است: حسب ارجاع مقام معظم رهبری، بررسی مجدد این لوایح در دستور کار مجمع قرار گرفته است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.