کد خبر : 3008 / /
/

بر اساس این پژوهش، اختلالات خواب ممکن است به بیماری قلب و عروق منجر شود.

مرکز تحقیقاتی دانشگاه «آدلاید» استرالیا و مرکز پزشکی دانشگاه «ماستریخت» هلند، روز سه‌شنبه ۲۰ مارس، در یک گزارش علمی جدید به تأثیرات منفی ناشی از اختلالات خواب یا «خواب ناپیوسته» پرداختند.

 به گزارش روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ بر اساس این پژوهش، اختلالات خواب ممکن است به بیماری قلب و عروق منجر شود.

پیامد خواب ناپیوسته چیست؟

این پژوهش نشان داد که خواب ناپیوسته ممکن است به بیماری قلب و عروق منجر شود و افراد، بویژه زنان را با خطر مرگ زودهنگام روبرو کند.

خواب بعد از ظهر

به گزارش شبکه خبری بریتانیایی «اسکای نیوز»، پژوهشگران، داده‌های خواب را در بیش از ۸ هزار زن و مرد بررسی کردند.

در این پژوهش علمی، شرکت‌کنندگان بین سنین ۶۴ تا ۸۳ سال، برای یک دوره شش تا ۱۱ ساله مورد بررسی قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند زنانی که دچار اختلال خواب یا خواب ناپیوسته بودند، در مقایسه با بقیه زنان، بیشتر از بیماری‌های قلبی-عروقی رنج می‌بردند و بیش از دیگران با خطر مرگ مواجه هستند.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، ارتباط اختلال خواب با بیماری قلبی-عروقی در مردان، کمتر دیده شد. همچنین خطر مرگ زنان در اثر بیماری‌های قلبی-عروقی در مقایسه با مردان کمی بیش از یک چهارم بیشتر مشاهده شد.

علت پریدن از خواب

دومینیک لینز، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه ماستریخت در هلند، که سرپرستی این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: «یکی از عوامل اصلی پریدن از خواب، آپنه انسدادی است که به توقف چند ثانیه‌ای تنفس و بیدار شدن فرد از خواب برای تغییر وضعیت می‌شود. آپنه انسدادی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از آن رنج می‌برند. هنگامی که فرد ناخودآگاه بیدار شده و با تغییر وضعیت خواب راه هوایی فوقانی را دوباره باز می‌کند.»

بی خوابی

دکتر لینز افزود: «دلایل رایج دیگری نیز برای بیدار شدن از خواب در شب وجود دارد، از جمله مهمترین آن‌ها عصبانیت و اضطراب و یا سر و صدای‌هایی که ممکن است فرد در طول شب در معرض آن قرار گیرد، مانند صدای عبور هواپیما‌های شبانه».

او ادامه داد: «برخی هنگام صبح، به دلیل اختلالات خواب احساس خستگی می‌کنند، این احساس ممکن است به مرور زمان آن‌ها را درگیر بیماری قلبی کند».

منبع: العربیه

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار