کد خبر : 407 / /
/

​سعید نمکی وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ‌ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل‌گذاری صورت گرفته است.

واکسن کرونا به موضوعی مهم در میان مردم تمام دنیا تبدیل شده است. واکسن کرونا در ایران هم به یک مساله قابل توجه میان مردم بدل شده است.  چنانکه سوال همه این است که واکسن کرونا چه زمانی به ایران خواهد رسید. واردات واکسن کورنا به ایران البته با اخبار ضد و نقیضی همراه شده است. مسئله واکسن کرونا از یک طرف و انتقال آن از طرف دیگر، چالش‌های مختلفی را یک به یک روانه کشور کرده است. یک روز صحبت از ساخت آن بود و حالا که واکسن خارجی آماده انتقال به کشورهای متقاضی است، مسئله انتقال آن به ایران هم مزید بر علت شده است.

واکسن کرونا 

واکسن کرونا

سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، گفت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به شدت دنبال کردیم، خیلی‌ها این بحث را در مملکت جدی نمی‌گرفتند و آن را عملی نمی‌دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

یکی از موثرترین واکسن‌های کرونا را در پاستور خواهیم ساخت

وی ادامه داد: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می‌رسد. همچنین با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم، یکی از موثرترین واکسن‌های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.

وزیر بهداشت افزود: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه‌های آسیب پذیر را زودتر واکسینه کنیم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی‌گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد.

وی افزود: متاسفانه جو ناجوانمردانه‌ای ساخته شد، شاعر می‌گوید «ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه‌ ترآورانم می‌کشد». من وقتی خودم و آبرویم را به میان آوردم، فکر کردم شاید برای اعتماد بخشی به مردم باید جگر گوشه‌ام نخستین کسی باشد که این واکسنی را بزند که شما نسبت به آن تردید ایجاد کردید. نامردی است که فکر کنیم خون ما از سایر افراد رنگین‌تر است و فرزندان چیزی استفاده کنند که مردم این سرزمین استفاده نمی‌کنند. خدا را شاهد میگیرم تاکنون یک قرص خارجی در خانه ام نبردم، فقط زمانی قرصی بود که در کشور ساخته نمی‌شد و برای مادرم می‌بردم. همانگونه که کت شلوار غیر دوخت وطن نپوشیدم. اگر چیزی خوب است برای همه خوب است و اگر چیزی بد است برای همه بد است.

نمکی ادامه داد: من به عنوان وزیر و وکیل حق ندارم فراتر از روستایی محروم سیستان و بلوچستان چیزی بخواهم، آنها ولی نعمت ما هستند. روزی در اوایل وزارتم راننده من در خیابان برای پیرمردی بوق زد و من گفتم شخصیت اویی است که پیاده می‌رود و نه من. شخصیت من را هم او به من داده است، مردم به ما عزت دادند، آنها ولی نعمت اند، ما بدون آنها هیچ نیستیم، شاعر می‌گوید «قطره دریاست اگر با دریاست، ورنه او قطره و دریا دریاست» و بدبخت کسی است که از خدا و مردم ببرد. برای جلب اعتماد گفتم نخستین واکسن را جگر گوشه من بزند.

واکسن کرونا 

واکسن کرونا

۳۰۰هزار دوز دیگر از واکسن روسی در راه ایران/ واکسن چینی در راه است

نمکی تاکید کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن کرونا اسپوتنیک در راه است و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم.

وی ادامه داد: از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می‌شود. ما بر حسب گروه‌های آسیب پذیر و اولیت‌دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماری‌ها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم

وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ‌ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل‌گذاری صورت گرفته است. ما قول می‌دهیم تا شهریور آینده بیشتر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم و ان‌شاءلله نخستین کشور دنیا باشیم که گروه آسیب پذیر را واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می‌کنیم.

کوچک‌ترین عارضه‌ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد

وی افزود: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک‌ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما انجام شود و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید بعد از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسئولان ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب کنیم.

وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در قزوین گفت: از همکاران عزیز سازمان هلال احمر، اصحاب رسانه، بزرگواران ستاد تبلیغات اسلامی، مردم فهیم استان قزوین، کسبه ارجمند که در این گرفتاری اقتصادی همراه بودند، امام جمعه محترم، دانشگاه علوم پزشکی قزوین و... که در این ایام در کنار ما بودند ممنونم. درود می‌فرستم به روح پر فتوح همه شهدا از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم تا شهدای مدافع سلامت که به هر سرزمینی می‌روم داغ جگرسوز این عزیزان را با خود به ارمغان می‌برم و تردید ندارم تا آخرین لحظه حیاتم این داغ را باید با خود حمل کنم.

۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم

واکسن کرونا 

واکسن کرونا

وی افزود: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را نخستین روز مقابله ما با کرونا می‌دانند اما ما از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و بیان این حماسه در طول این ۱۳ ماه لازم است و ضرب آهنک تپش قلب ما با بالا و پایین رفتن منحنی استان‌ها جابه‌جا می‌شود. تمام کادر درمان در این ایام یک روز استراحت و آرامش نداشتند. به آبروی پیامبر و ائمه ان‌شاءالله در آینده نزدیک بر بیماری فائق آییم. آمده‌ام برای اینکه به عنوان یک خدمت‌گذار کوچک دست همکارنم را ببوسم و نیامدم که بازجویی کنم، آمدم تشکر و عرض ادب کنم و اگر کمکی از دستم برآید دریغ نکنم.

وی با اشاره به اینکه در ۱۳ ماه گذشته کرونا رنج‌های فراوانی به دنیا تحمیل کرد، افزود: اما معادلات مدیریتی جهان را هم به هم ریخت. به خاطر دارم در نخستین روزهایی که ویروس قرار بود گرفتارمان کند، همکاران من برآورد می‌کردند اگر این طوفان رسید چگونه سختی‌ها را مدیریت کنیم‌ و من آنجا عرض کردم درست است که خزانه ما خالی است و در اوج ظالمانه‌ترین تحریم‌ها هستیم و من بارها گفتم هیچ روزی روز عاشورا نیست و سرزمینی سرزمین کربلا نیست اما ظلمی که در این ایام سخت بر ملت شریف ایران روا داشتند بعد از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند.

از هر جای دنیا هرچه می‌خولستیم بیاوریم برای ما مشکل ایجاد می‌کردند، علی رغم آنکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید ادعا می‌کرد برای دارو و تجهیزات منعی قائل نیستند اما بدانید این برادر کوچک شب‌های زیادی تا صبح راه می‌رفت و انتظار می‌کشید خبر خوش بدهند که پروازی به نفع ما مجوز گرفته و سپس خبر تلخ می‌دادند که امریکایی‌ها جلوی آن را گرفتند. آنها منتظر بودند کشور در مدیریت کرونا به گل بنشیند و می‌دانستند این تنها فشاری است که می‌تواند علی رغم تمام محاسبات فشار وارد کند. اما آنها در محاسبات خود ندیده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و مهربان، دولتی محکم، مردمی صبور و حماسه و شهدای دفاع مقدس را داریم، در دل شب دعای جانبازان دفاع مقدس را داریم و از همه مهم تر عزتی داریم که به عنوان عشق اهل بیت (ع) با خود همراه داریم.مجری کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی با بیان اینکه مرحله اول تست بالینی تا اواخر اسفند به اتمام می رسد، گفت: مرحله دوم با ۵۰۰-۴۰۰ نفر آغاز می شود و ۴-۳ ماه به طول می‌انجامد.

دکتر محمدرضا صالحی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت افرادی که واکسن ایرانی کرونا به آنها تزریق شده است، گفت: حال ۳۵ نفری که به آنها واکسن ایرانی کرونا تزریق شده قریب به اتفاق خوب است؛ ۱۶ نفر هم دوز دوم را دریافت کردند که حال آنها هم خوب است و به جز عوارض خفیف مشکل جدی نداشتند.

مجری کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی گفت: ظرف یک الی دو هفته آینده به کل ۲۱ نفر باقیمانده در مرحله اول کارآزمایی بالینی تزریق واکسن انجام می‌شود. 

واکسن کرونا 
واکسن کرونا

صالحی خاطر نشان کرد: دوز دوم این ۲۱ نفر هم بعد از دو هفته تزریق می‌شود و بعد از اقدامات فاز دوم را شروع خواهیم کرد تا بعد از اخذ مجوز تزریق واکسن را داشته باشیم.

وی در خصوص زمان آغاز مرحله دوم کارآزمایی بالینی گفت: اواخر اسفند برای اخذ مجوز فاز دوم اقدام خواهد شد و معمولاً بین یک الی دو هفته این پروسه اخذ مجوز زمان می‌برد.

صالحی عنوان کرد: اخذ مجوز معمولاً یک تا دو هفته زمان می‌برد و بعد از آن مرحله دوم کارآزمایی بالینی با ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر آغاز خواهد شد.

علیرضا رئیسی، در گفتگو با بخش خبری شبکه یک سیما، گفت: تا ۱۰ روز آینده مرحله اول انسانی واکسن ساخت ستاد اجرایی فرمان امام به پایان می‌رسد اگر سازمان غذا و دارو نتایج آزمایش‌های این واکسن را تأیید کند اوایل اسفند ۹۹ مرحله دوم آزمایش روی این واکسن آغاز خواهد شد.

وی افزود: با توجه به وضع اضطراری موجود در دنیا، مراحل ۲ و ۳ این بررسی‌ها امکان ادغام دارند، پس از ۴۵ روز ادغام و آغاز مرحله دوم و سوم آزمایش‌ها به اتمام خواهد رسید و در صورت صدور تائیدیه سازمان غذا و دارو، در اواسط اردیبهشت ۹۹ مرحله تولید انبوه این واکسن آغاز خواهد شد.

واکسن کرونا 
واکسن کرونا

رئیسی، مؤثر واقع شدن واکسن ایرانی روی ۳ داوطلب که دارای ویروس جهش یافته انگلیسی بودند به عنوان خبری خوش اعلام کرد و ادامه داد: در تولید این واکسن از نوعی ویروس غیرفعال شده بهره گیری شده که تا این لحظه مؤثر واقع شده است.

وی همچنین افزود: واکسنی که سرم سازی رازی در دست تولید دارد وارد فاز انسانی خواهد شد.

رئیسی در خصوص تولید واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: واکسن فاستور بسیار امید بخش است. این واکسن فاز یک خود را در کوبا گذرانده و مراحل ۲ و ۳ را در ایران سپری خواهد کرد که پس از آن به تولید انبوه خواهد رسید.

وی از امید بخش بودن واکسنی که در وزارت دفاع در حال بررسی و آزمایش است، خبر داد و افزود: امیدواریم که این واکسن هم بتواند مجوز ورود به مرحله انسانی را دریافت نماید.

واکسن کرونا 
واکسن کرونا

رئیسی گفت: در دنیا FDA متولی ارائه تائیدیه دارو و واکسن است در کشور ما هم اگر سازمان غذا و دارو واکسنی را تائید نماید برای ما حکم تائید نهایی را خواهد داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در صورت ورود اولین محموله واکسن با در نظر گرفتن اولویت بندی‌های تعیین شده، پیش از پایان سال جاری مرحله اول تزریق را شروع می‌کنیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار